Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. ročník tradiční švýcarské slavnosti Alpabzug

4. 10. 2014

5. ročník tradiční švýcarské slavnosti Alpabzug se uskutečnil v sobotu 4.10.2014 v parku Bertramka mezi oběma budovami hotelu NH Hotel Praha. Alpabzug je nejznámější horská slavnost ve Švýcarsku, při které se nazdobené krávy svádí z alpských pastvin dolů do údolí. Kdo chtěl na svazích na pražském Smíchově zažít kousek švýcarské atmosféry, měl možnost vidět nazdobené krávy , shlédnout výrobu sýra, který na terase hotelu vařila paní Doris Windlin, a přihlížejícím poskytovala informace o postupu při výrobě. Mléko se v kotlíku ohřeje až dosáhne teploty 30 stupňů a poté se přidá syřidlo rozmíchané ve vodě . Jedná se o enzym, který je přítomen v žaludečních šťávách knihy a bachoru telat. Syřidlo způsobuje srážení mléka. Pozorovat paní Doris bylo nesmírně poutavé, avšak samozřejmě jsme měli možnost ochutnat různé druhy švýcarských sýrů na stáncích Swiss Cheese, kde byla možnost ochutnat i jedinečnou sýrovou specialitu Raclette. Stejnojmenný sýr se pomocí speciálního stroje, zahřívá. Rozměklý se pak servíruje na talíř. Přidávají se různé tradiční přílohy jako jsou brambory vařené ve slupce, okurky, nakládané cibulky.


 

-svycarske-slavnosti-alpabzug-v-praze-006.jpg

 


Akce byla slavnostně zahájena ve 13 hodin, kdy po přivítání a projevu paní Aleny Koukalové a moderátora akce specialisty na švýcarské vlaky pana Petra Čermáka na terase hotelu vystoupila skupina alphornistů z regionu Nendaz. Táhlé zvuky z těchto zajímavých hudebních nástrojů navodily na svazích nad Smíchovem alpskou atmosféru. Po rozhovoru s paní Emilií Lambiel z regionu Nendaz měli návštěvníci akce možnosti vidět vyzdobené krávy a také bernardýna Barušku, kterého přivedla paní Sylvie Santarová a kdo chtěl mohl se s ním vyfotografovat. Jméno psa je spojeno s průsmykem Sv. Bernarda, kde zachraňoval lidi z lavin. Dnes již dnes neplní úkol záchranáře, tuto roli převzaly vrtulníky, ale je pro svoji přátelskou a houževnatou povahu velkým přítelem člověka. Kdo měl možnost poznat Barušku, může jen potvrdit.


 

-svycarske-slavnosti-alpabzug-v-praze-010.jpg


Na stáncích Switzerland Tourism, JURA, Nendaz Tourism a Quicktour bylo možno získat informace o ubytování, lyžařských letoviscích, a možnostech turistiky i cykloturistiky, a také mapy regionu. Po celou dobu akce byly připraveny soutěže pro dospělé i děti, například dojení krávy, obruče a bublifuky, korálky a kreslení, playstation. Dospělí účastníci si mohli vyzkoušet jízdu na elektrokolech.
Organizátory akce byli HST, Moje Švýcarsko a hotel NH Prague. Partnerem letošního ročníku byl kanton Wallis.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Švýcarské slavnosti Alpabzug v Praze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář