Jdi na obsah Jdi na menu
 


750 LET obce Všeradice proběhlo velkolepě

18. 6. 2012

O tomto víkendu proběhly v obci Všeradice oslavy 750 let od založení obce. Oslavy probíhaly v centru obce , na fotbalovém stadioně i a to především na zámečku . A co je obec Všeradice ? 

 

dscn0200.jpg

náves a výstava požární techniky 

 

Obec Všeradice vznikla splynutím dvou osad. Všeradicemi se přitom nazývala dolní část, kde bývala tvrz a dvůr, fara, mlýn a kostel svaté Bartoloměje, později zde stával i pivovar a vinopalna. Všeradická kamenná, šindelem krytá tvrz stávala v místech dnešního statku ještě v sedmnáctém století. Ves odvozuje svůj název od vladyky Všerada. Ve třináctém století byla z části v držení pánů z Valdeka a na Valdeku. Roku 1262 je ves uvedena v darovací listině Oldřicha Zajíce z Valdeka. Touto listinou Zajíc daruje statek Všeradice klášteru svaté Dobrotivé. Poté, neznámo jak, přešel klášter do rukou světských, což je doloženo písemně ze čtrnáctého století. (Albert a Vojslav ze Všeradic jsou zmiňováni roku 1371, Zachař ze Všeradic roku 1380)

Oslavy a jejich program je zveřejněn zde  probíhaly podle programu a každý z místních občanů i příchozích z okolí si mohl vybrat co ho zaujme. Na Zámečku bylo kulturní centrum oslav s vrcholem Banjo Bandem I.Mládka a pak velkolepým ohňostrojem v sobotní noci. 

 

oslava-narozenin-16.6.2012-069.jpg

Na návsi v neděli probíhala výstava hasičské techniky se soutěží mladých hasičů . I zde bylo vidět spoustu zajímavého a to i z historie hasičské tecniky z předminulého století . I z součnasnosti a to terénní vozidlo Volvo , jedná se o obojživelné záchranné vozidlo z Řevnic pro poskytování první pomoci v nedostupnách terénech.

 

dscn0206.jpg

 

dscn0211.jpg

 

 

 

 Oslavy se povedly a tak se jistě všicni těší na další kulturní akce pořádané v obci a všichni jsou zvání na tradiční letní pouť ve Všeradicích,která má letitou tradici a probíhá koncem srpna v celé obci.
 

Náhledy fotografií ze složky Všeradice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář