Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce Cihelna 2014 - přehlídka vojenské techniky

24. 8. 2014
Každý rok koncem srpna se koná vzpomínková akce s názvem  Cihelna, hlavním pořadatelem je město Králíky a Armyfort , provozovatel vojenského muzea. Muzeum se nachází přímo u Akce Cihelna a je jeho součástí. A to jak více jak patnáctiletou tradicí, zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Hlavním bodem programu je několik bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů převážně s tématem druhé světové války, dále pak presentace AČR, integrovaného záchranného systému, výstavy vojenské historické techniky a mnoho dalšího.

bunkr.jpg


 

 
S výhledem na Kralický Sněžník a s koloritem horské krajiny se v sobotu 23. 8. 2014 po slavnostním zahájení s generálem ing. Ing. Josefem Bečvářem a hejtmanem pardubického kraje a starostkou Králíku Janou Ponocnou zazněla státní hymna České republiky a byly zahájeny ukázky bojové připravenosti naší armády. Všemu ještě předcházel přelet vojenských dvou stíhaček Gripen a seskok parašutistů z vrtulníku přímo před hlavní tribunu. A pak v rychlém sledu jsme sledovali bojové akce s konvojem vojenských aut a jeho doprovodným tankem, který poté v bojové akci v plné rychlosti přejel celý osobní automobil a zneškodnil obrněný transportér protivníka. Dým, výstřely a hluk ze samopalů dotvářely atmosféru válečného konfliktu. Opravdu povedená ukázka. Jedna akce střídala druhou po celé odpoledne i dopoledne.


 
Celý rozsáhlý areál Akce Cihelna poskytoval možnost si prohlédnout jak Muzeum vojenské techniky, tak vystavenou bojovou techniku na ploše. A ta zahrnovala bojové i transportní vrtulníky, obrněné transportéry i houfnice a hlavně tanky s možností osobní prohlídky. Vrtulníky v pravidelných cyklech prolétávaly nad diváky v nízkých výškách a dotvářely pocit vojenského útoku.
 
 

Nedílnou součástí byly prohlídky opevnění z druhé světové války, které naše armáda musela po obsazení Sudet opustit bez boje. Uvnitř bunkru jsme si mohli, prohlédnou dobové fotografie a vybavení jak celý prostor vypadal před opuštěním Čs. armády. Historické souvislosti a stísněný prostor v návštěvníkovi evokují odhodlání našich vojáků bránit svou vlast.Stánky s občerstvením i s prodejem vojenské techniky byly v areálu a nabízely nepřeberné množství zajímavých suvenýrů a časopisů. Další možností pro návštěvníky byl let v malém vrtulníku za poplatek v řádech sto korun . Letos poprvé zde byla i klidová zóna pro rodiče s dětmi a to v areálu muzea


Další videa z akce


 

 

Náhledy fotografií ze složky Akce Cihelna 2014

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář