Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autoveteráni ve Všeradicích

11. 5. 2013

V sobotu 11.5.2013 se uskutečnil 3. Ročník jízdy veteránů Okolo Karlštejna, kterou pořádá ÚAMK Ořech – Kuchař. Tento závod měl letos start i cíl v zámeckém dvoře ve Všeradicích.

 

tatra---1.jpg

Již od brzkého ráda se začaly veteráni řadit před i uvnitř areálu a registrovat se u pořadatelů. Někteří dorazili již den předem a to i ze vzdálených míst, např. ze Semil, což můžeme při vzpomínce na páteční vytrvalý déšť považovat za heroický výkon. Sešlo se zde početné startovní pole od automobilů z počátku minulého století až po vozidla z běžného provozu např. Trabant a Velorex. Tato historická vozidla v zámeckém dvoře doplnil i traktor Zetor. 

zetor-25.jpg

Zajímavostí na tomto závodě je velký počet vozidel značky Tatra a to z období od roku 1900 až zhruba do roku 1970, kdy posledním modelem byla Tatra 603 a to v bílém provedení. Start závod. Úderem 9.30 hodiny se všichni závodníci sešli na předzávodním briefingu, kde dostali pokyny a těsně před desátou hodinou vyráželi postupně na trať. Jelikož se jedná o závod orientační včetně úkolů na trati, startovali závodníci s většími startovními odstupy a nevěděli, jakým směrem se mají vydat a již první křižovatka v obci rozdělila závodnické pole. Během jízdy museli poznávat zajímavá místa a na stanovištích odpovídat na otázky pořadatelů do testu. Všechny tyto výsledky včetně časů se na závěr soutěže sečetly a vyhodnotily se výsledky. Trasa závodu vedla v okolí Všeradic.
Celý závod je samozřejmě koncipován jako přátelské setkání majitelů autoveteránů a soutěžní úkoly jsou zpestřením závodu, který je v podstatě reprezentační přehlídkou historických vozidel. Objemy motorů jsou tak rozdílné stejně jako roky výroby proto výsledný čas je těžko porovnatelný. Před startem jsme měli možnost si prohlédnout i motory těchto vozidel a můžeme než obdivovat um starých konstruktérů a jednoduchost v provedení, která vydržela více než skoro století. Jelikož se závod koná za plného provozu je velmi zajímavé sledovat projíždějící novou Škodu Octavia, která je následována Aerovkou z roku 1932. Zvláštností je že cena autoveterána často převyšuje cenu nového vozidla. Na závěr Vás můžeme pozvat k dalšímu ročníku této akce a poděkovat pořadatelům za vynaložené úsilí ve svém volném čase.
 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Autoveteráni ve Všeradicích

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář