Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bohumil Hrabal a Nymburk

24. 3. 2014

 


BOHUMIL HRABAL - 100.VÝROČÍ NAROZENÍ


Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian,] (28. března 1914 Brno – 3. února 1997 Praha) byl český prozaik, jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Stal se nejpřekládanějším českým autorem 20. století.[1] Stálý host a důležitý člen hospody U Zlatého Tygra a jeho tzv. Hrabalovy Sorbonny (Bohumil Hrabal, Ivo Tretera), čestný prezident hospodské přístolní společnosti zvané Zlatá Praha.

Narodil se v Brně-Židenicích (Balbínova ul. 47, pamětní deska) svobodné matce Marii Kyliánové a důstojníkovi rakouské armády Bohumilu Blechovi, který se ovšem k otcovství nehlásil, proto byl pokřtěn Bohumil František. Do tří let žil u prarodičů v Brně. Matka pracovala jako pomocná účetní v městském pivovaru v Polné, kde se seznámila se svým budoucím manželem, hlavním účetním Františkem Hrabalem (předobraz literární postavy Francina), za kterého se provdala v děkanském chrámu v Polné dne 7. února 1916. 26. prosince téhož roku dal František Hrabal písemný souhlas s tím, aby syn jeho ženy, Bohumil, mohl užívat jeho jméno. 25. září se narodil Hrabalův nevlastní bratr, Břetislav Josef. Oba rodiče se aktivně věnovali divadlu, kde se objevil i malý Bohumil, když 16. května 1918 hrál v Jiráskově Vojnarce.


V srpnu 1919 se čtyřčlenná rodina přestěhovala do Nymburka.


hrabalova-rodna-vila-s-posezenim.jpg

Vila Hrabalových rodičů v Nymburce

pivovar-s-pametni-deskou-a-stankem.jpg

Pivovar s pamětní deskou B.Hrabala

hrabalova-cyklostezka.jpg

deska.jpg

misto-pametni-desky-b.hrabala.jpg

Pamětní deska v pivovaře a místo bez desky , jelikož je v opravě k výročí  


AKCE K VÝROČÍ V NYMBURKU:

MUZEUM POLABÍ -Výstava Bohumil Hrabal - známý a neznámý

POSTŘIŽINSKÝ PIVOVAR - prohlídky pivovaru

Francinův ležák

 

hrabal.jpg

Bohumil Hrabal  foto : 100.vyročí narození

 

HRABALOVO KERSKO - Ve výstavních prostorách ateliéru je ke shlédnutí vždy tematicky zaměřená výstava, v minulosti např. Slavnosti sněženek, Postřižiny.


 

 

plakat_hrabal_100_central_mensi.jpg

Další akce 


Po maturitě na reálce, kterou s obtížemi dokončil, neboť několikrát propadl, studoval Hrabal na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, navštěvoval však rovněž přednášky z dějin literatury, umění a filosofie. Vinou uzavření vysokých škol v období okupace mohl svá studia dokončit až v roce 1946 (získal titul JUDr.). Během války pracoval jako železniční dělník a výpravčí v Kostomlatech, což se odrazilo i v jeho literární tvorbě. Vystřídal i profese jako pojišťovací agent, obchodní cestující, od roku 1949 brigádník v kladenských ocelárnách a po těžkém úrazu pracoval v libeňských sběrných surovinách jako balič starého papíru. Později pracoval jako kulisák. Nemalou část svého života (1950–1973) prožil v pražské Libni – v ulici Na Hrázi 326/24. Dům byl zbourán, malířka Svatošová v těchto místech (u východu ze stanice metra Palmovka) ovšem vyzdobila stěnu na hrabalovské téma. V roce 1965 si manželé Hrabalovi koupili v Kersku u Nymburka na parcele č. 0274 chatu.


 

nymburk-b.hrabala.jpg

Místa kde žil B.Hrabal

 


 

 

Náhledy fotografií ze složky Nymburkem

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář