Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čarodějnice v Řevnicích

1. 5. 2015

V středočeském městečku na řece Berounce se tradice pálení čarodějnic dodržuje již nespočet let a tak i letošní měli opět vysokou kvalitu i účast. Příhodné místo na Vrážce vysoko se tyčící nad celým okolím je ideálním pro tuto lidovou sešlost.


carodejnice-v-revnicich-2015-001.jpg

 


Již od minulého týdne místní obyvatelé začali stavět vysokou vatru a tak se od neděle již tyčila vysoko nad městem. Místo, kde je připravena čarodějnice na spálení, je na strategicky  vysokém a širokém kopci. Dalo by se říci taková místní náhorní plošina. Odtud je nádherně vidět údolí řeky Berounky a také hřeben Brd. Vidíme i trať Praha-Beroun vinoucí se v údolí a celé město Řevnice .
Již od osmé hodiny se začali místní obyvatelé vydávat směrem na onen vrch a ulice byly plné dětského křiku a výskání z očekávání nových zážitků. Tu jsme mohli také vidět malou čarodějnici na koštěti s velkým kloboukem nebo kluky s pomalovanými obličeji. Jelikož zde je celé pálení čarodějnic velice dobře organizováno nechybí ani občerstvení v podobě piva a klobás. Ve frontě na tyto pochutiny se diskutuje a očekává devátá hodina, kdy je hranice zapálena.
A když se setmí a odbijí hodiny devátou je slavnostně asi šest metrů vysoká hranice zapálena. Na vrcholku nechybí pověstná čarodějnice a očekává se kdy shoří. Desítky přihlížejících se pomalu přiblížily až k ohni a v půlkruhu sledovali konec zimy a příchod jara což právě spálení čarodějnice přináší. Letošní oheň si díky větru nejdříve vybíral dolní část hranice a tak dlouho nedosahoval vrcholku hranice, aby jej zapálil. A to také charakterizuje letošní dlouhou byť mírnou zimu. Až po hodné době byla čarodějnice zapálena a tak jsme e mohli radovat z jarních dní.


carodejnice-v-revnicich-2015-007.jpg


S postupujícím časem se publikum stále přibližovalo více k ohni, jelikož teplota rychle klesala dolů. A všichni očekávali, až se hranice zřítí dolů. Začala se totiž od prvních okamžiků naklánět napravo, což byl také zřejmě záměr, aby se zřítila na volnou plochu. Nyní se diskutovalo o tom, kdy a jak dojde k této akci. A nejen o ohni se vedli diskuze, mluvilo se o všem, prostě se sešli sousedé a mohli si mezi sebou popovídat. Děti zde lítali a i převlečené čarodějnice se kolem ohně proháněly. Nechyběli ani klasické klučičí šarvátky. Opravdu se letos pálení povedlo. Až došlo k okamžiku zřícení, jakoby to byl pokyn k odchodu části diváků. A tak kolem desáté se začali lidé rozcházet ke svým domovům a naopak další přicházeli se podívat jak oheň hoři a strávit zde třeba i podstatnou část noci.

A tak se v Řevnicích těší jistě na další pálení čarodějnic 30.4.2016.

 

Náhledy fotografií ze složky Čarodějnice v Řevnicích 2015

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář