Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čarodejnice ve Všeradicich

1. 5. 2013

Tato vesnice leží v Českém krasu a to nedaleko Koněpruských jeskyní  je známá místem narození největší české kuchařky M.D.Rettigové . 

carodejnicky-ohen.jpg

 


A co se vlastně oslavuje.Oslavuje příchod jara a tepla, zrození a lidé se připravují na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli.Tento svátek je spjatý s bohem Belenem a také s ohněm. Beltine v překladů znamená zářící oheň či Belenův oheň. Zapalovaly se velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Ohně na návrších měly také ochranný smysl. Ohně v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milostných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.


Zde se včera podvečer také sešli místní i přespolní občané a poslední dubnový den pálili oheň . Jsou to již léta tradiční setkání u příležitosti pálení čarodejnic. Tato tradice nyní také pokračuje ve Všeradicích a po Masopustu a nadcházejících májích to je záslužná kulturní akce.

hasici.jpg

Bohužel počasí nepřálo a tak již kolem deváté večer kdy se spustil déšť část návštěvníků se vydala do svých domovů . Přesto bylo to pěkné přátelské setkání u ohně a s výborným občerstvením , které zajišťovali místní hasiči. Ti zde také měli svou techniku pro případ nutného zásahu.

 

Náhledy fotografií ze složky Čarodejnice ve Všeradicich

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář