Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čenkovský slaměný betlém opět zve návštěvníky z celého okolí

21. 12. 2014

Čenkov nacházející se na spojnici mezi Příbramí a Hořovicemi. Již pátým rokem u místní Kapličky sv. Antonína bude postaven Betlém ze sena. Betlém je postaven tak, že každý návštěvník si může celý Betlém projít a stát se tak jeho součástí a vyzkoušet si jaké to bylo jít se poklonit s ostatními právě narozenému Ježíšku.


 pc022312-----kopie.jpg

Betlém ze slámy 2014  


 Betlém byl k vidění poprvé v Čenkově o vánocích roku 2010. Před kapličkou stála jen Svatá rodina, Tři králové a vedle jesliček vůl s oslíkem. V následujících letech přibylo několik postav.
Všechny postavy jsou vyrobeny ze sena a mají životní velikost. Hlavy postav nemají obličeje, každý kdo si betlém projde může zapojit svoji vlastní fantazii a představit si jak člověk, který před ním jde vypadá. Třeba jako babička ,dědeček, maminka nebo tatínek. Betlém je postaven tak, že se nechá procházet. Na začatku cesty stojí římský vojak s písařem a vyhláškou Římského císaře ,aby se všechen lid dostavil ke sčítání lidu do svého rodného města. Na stole u písaře je kniha do které mohou návštěvníci napsat svůj vzkaz.
Cesta pokračuje do mírného svahu a cestou potkáte postavy , které se jdou poklonit k narozenému Ježíškovi. V zástupu klanícich nechybí ani slon s maharadžou vezoucí dary, velbloud. Stádo ovcí s pasákem. Nemůže ani chybět kapela hrající narozenemu Ježíškovi. V roce 2012 vyhrál Čenkov soutěž nejhezčí výzdoba města,vesnice.


V letosním roce při pátém výročí je již v betlémě 29 lidských postav a 23 zvířat.
V betlémě se každoročně konají i kulturní akce. Na 200 lidí z Čenkova, ale i z okolí chodí každoročně zazpívat s Čenkovskou kapelou koledy do betléma. 
Pro turisty je letos poprvé připraveno originální turistické razítko s motivem Čenkovského betlému :

razitko.jpg

 pc022304-----kopie.jpg

 


Betlém byl zapsán do České knihy rekordů, jako nejpočetnější betlém ze sena v životní velikosti.Udaj byl do České databanky rekordů zaregistrován den 15.prosince 2012 vrámci adventního koledování v Čenkově


 

Letos po druhé zahraje v sobotu 20.12.2014 od 15 hod. v betlémě ochotniký soubor Skalka hru se zpěvy Narození Krista. Na závěr hry přinesou skauti Betlémské světlo. Betlémské světlo bude před jesličkama svitit až do 27.12 2014.

  Betlém bude vystaven  od 29.11.2014 do 6. ledna 2015


 zdroj informace:  www.cenkov.eu 


Mapa

    

 

logopocasi.jpg logovylety.jpg logosport.jpg logorady.jpg
youtube-logo2.jpeg

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Betlém ze sena v Čenkově

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář