Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česká mše vánoční v Řevnicích 2013

25. 12. 2013

Poslední léta se v Řevnicích stalo tradicí pořádat představení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby a to se sborovým zpěvem za doprovodu hudby.  Jedná se o sbor složený z amatérských zpěváku , doplněný profesionálními umělci. Jedním ze známých zpěváků je Ondřej Hejma, jenž se ujal jednoho ze sólových partů.   


dirigent-a-solistky.jpg

Sbor a solistky s dirigentem 


Letos se sbor sešel na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a to před Modrým domečkem. Kolem jedné hodiny odpolední se rozezněly tony této nejznámější české mše vánoční po celém náměstí. Za doprovodu houslí a elektronických varhan se celé náměstí zaplnilo tony a desítky přihlížejících mohli poslouchat tuto nádhernou skladbu české sakrální hudby. Lidé se tak mohli v klidu necelou hodinu ve svých myslích připravit na Štědrý večer a myslet na své blízké. Pro návštěvníky bylo připraveno teplé svařené víno k zakoupení a příznivá teplota v letošní zimě byla tomuto představení také nakloněna. A tak jistě příští rok se zase sejdou a vyslechnou si společně hudbu tohoto skladatele, jenž se stal nedílnou součástí našich vánoc.


 


Je až s podivem jakou nádhernou hudbu J.J.Ryby složil ve svém těžkém životě. V době kdy byl stíhán zklamáním v práci učitele a nepochopením od nadřízených v roce 1796.Toto velice originální dílo je ve své podstatě vánoční hrou. Text nemá, stejně tak jako hudba, s latinským liturgickým textem mnoho společného. Graduale je česká polka, Offertorium je zastaveníčkem českých venkovských muzikantů u Ježíškových jesliček, ale poslední tři části překračují pastorální rámec a dosahují vroucí prosbou za mír hluboké, a v české hudbě té doby nebývalé, oduševnělosti. Je to muzika, která dodnes přináší radost a mír všem lidem dobré vůle. Zajímavé je, že to nebyla jeho jediná mše. Ryba jich jenom v rozmezí let 1788 až 95 napsal přes třicet! Známé jsou jen dvě a tak je to i s celým rozsáhlým Rybovým dílem. 

ČLÁNEK KE STAŽENÍ V PDF


článek o skonu J.J.Ryby -Jan Jakub Ryba a tajemný konec života


logopocasi.jpg logovylety.jpg logosport.jpg logorady.jpg
youtube-logo2.jpeg

 
 

Náhledy fotografií ze složky Česká mše vánoční v Řevnicích 2013

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář