Jdi na obsah Jdi na menu
 


Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. dnes zahajuje v NTM v Praze

21. 10. 2016

K letošním oslavám 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého panovníka a římského císaře Karla IV. přispívá Národní technické muzeum výstavou s názvem „Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV.“, která návštěvníka přivádí na středověké staveniště a přibližujeme mu pestrým a názorným způsobem na pozadí stavby opevnění Nového Města pražského dobové stavební techniky a řemesla včetně práce s velkými gotickými stavebními stroji.


 

ntk3.jpg

Funkční replika středověkého jeřábu před budovou muzea, zde byla v době zahájení výstavy


Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr k výstavě dodává: „ Císař a král Karel IV. v úvodu svého vlastního životopisu uvádí: »Svým nástupcům, kteří budou sedět na mém dvojím trůně, chci dát poznat dvojí život tohoto světa, aby z něho vyvolili lepší. Neboť jako tvář, kterou zříme v zrcadle a je prázdná a není nic, tak také život hříšníka je prázdný a není nic. « Inspirováni touto základní Karlovou myšlenkou jsme v Národním technickém muzeu připravili exkurz do práce středověkých kameníků, tesařů, zedníků a dalších řemeslníků, kteří neměli zdaleka ,prázdnou tvář‘, ale byli zcela reálnými, pracovitými lidmi, kteří za pomoci jednoduchých a přesto geniálních nástrojů a strojů vytvořili to, co dodnes stále obdivujeme – katedrálu sv. Víta, hrad Karlštejn nebo Karlův most či stavby Nového Města pražského.“

Civitas Carolina - Město Karlovo. Nejvýznamnější český panovník a římský císař Karel IV., od jehož narození letos uplynulo 700 let, zvolil Prahu za sídelní město říše a učinil z ní centrum evropské kultury a vzdělanosti, které se mělo svým věhlasem přiblížit antickému Římu nebo biblickému Jeruzalému. K jeho mimořádným zakladatelským počinům patří založení Nového Města pražského, rozloženého na ploše velkorysých 360 ha. Nové Město vznikalo velmi rychle na základě jednotné ideové koncepce. Centry města se stala rozměrná náměstí, ulice byly stavěny nebývale široké, nově založené kostely odrážely svým zasvěcením císařovy záměry a vize.


 

ntk2.jpg

 Ve výstavě jsou představena jednotlivá stavební řemesla


 Před budovou muzea na návštěvníky čekají funkční repliky velkých středověkých strojů, které zvou návštěvníky na výstavu. Středověké stavební stroje byly důmyslné ve své myšlence a jednoduché v provedení. Dřevěný jeřáb byl používán pro zdvihání těžších břemen, kamenných bloků a masivních trámů. Šlapací kolo, jehož pomocí se navíjelo lano jeřábu, je na lidský pohon. Dalším strojem je replika středověkého beranidla, které sloužilo k zatloukání kůlů (pilotů) do země. Takto se zpevňovaly břehy nebo zakládaly stavby v nestabilním terénu.


 Výstava, která je umístěna v hlavním sále muzea, potrvá od 12. 5. 2016 do 5. 2. 2017 

Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7

 

ntk.jpg

 

 

Otevřeno: 

Út–Pá 9.00–17.30,

So–Ne 10.00–18.00

včetně státních svátků,

zavřeno PoVýstava je přístupná v rámci vstupného do muzea: základní 190 Kč, snížené 90 Kč, rodinné 420 Kč, školní skupiny 50 Kč/dítě, programy pro školy 60 Kč/žák 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář