Jdi na obsah Jdi na menu

Czech Drag Day Letiště Hoškovice

6. 5. 2012

Tuto sobotu se konal na letišti v Hoškovicích u Mnichova Hradiště mezinárodní závod Dragsterů. Závod pořádá agentura Yvona Kneblová - Knebl Drag Promotion, a je pořádán pod Federací motocyklového sportu - Autoklub ČR .

Závody byly zahájeny v 9 hodin a jelikož se z technických důvodů začalo jezdit až po 10. hodině, měl celý závod malý skluz. Tento závod byl zajímavý, dobře organizovaný až na malý zádrhel na začátku.

Malé vysvětlení, co tato disciplína vlastně je. Dragster je speciální automobil či motocykl, uzpůsobený k závodům na krátkou vzdálenost s pevným startem. Závody se obvykle pořádají na vzdálenost 1320 stop (1/4 míle), což je 402 metrů, méně často i na 200 metrů.

Původně se jednalo o sport provozovaný v Severní Americe, populární je i v mnoha dalších zemích všech kontinentů. V Česku je ale častěji a úspěšněji provozována jen jeho finančně dostupnější motocyklová varianta. V roce 2006 se dokonce vyhrál jeden ze závodů klubový seriál závodů Top Gas český jezdec Roman Sixta  .

Naším nejúspěšnějším reprezentantem v seriálu závodů Mistrovství Evropy je několikanásobný Mistr ČR - Otto Knebl, který se na Mistrovství Evropy umístil na 7. místě -a což je historicky nejlepší umístění českého reprezentanta na Mistrovství Evropy dragsterů.

Diváci se během přestávek mohli podívat do depa závodních strojů, shlédnout velmi zajímavé motoristické unikáty i klasické motorky a již při příchodu na parkovišti byla krásná výstava motorek od diváků.  Zpestřením závodů bylo vystoupení kaskadérů a děvčat s jedním mužem v sestavě cvičení taebo.

Závody se povedly ale jelikož se blížila bouře , rozhodli jsme se opustit již v půlčtvrté závodiště, takže neznáme konečné výsledky ale zřejmě nejpozději v čtyři hodiny závod skončil, protože nad celým Mnichovým Hradištěm byla průtrž mračen s bouřkou. Více o celém závodě napoví fotogalerie pod tímto článkem.