Jdi na obsah Jdi na menu
 


Devátý ročník Prague Patchwork Meeting je za námi a těšíme se na jubilejní desátý .

13. 4. 2015

 Ve dnech 10. - 12. 4. 2015 se v hotelu Wellness hotel Step v Praze 9 uskutečnil 9. ročník Mezinárodní přehlídky textilních technik Prague Patchwork Meeting. Návštěvníci měli možnost shlédnout více než 700 kusů originálních autorských quiltů z kolekcí z celého světa. Nejvýznamnějšími hosty letošního ročníku byli světoznámí designéři z Velké Británie: Kaffe Fassett a Brandon Mably.


kolekce-kuze---za-plotem.jpg


 
Kromě svých quiltů nabídli i dva exkluzivní workshopy na téma design quiltu (sobota 11.4.) i první pletací workshop v historii PPM (neděle 12.4.). Zaujaly dvě tematicky zaměřené kolekce složené z prací autorů z celého světa IMAGINE (Představ si) a kolekce RADIATION (Záření), která byla koncipována jako doprovodná umělecká výstava pro světový kongres o záření, který se uskutečnil v roce 2014 v Ženevě. Velmi nás zaujal například projekt Německo-afghánské iniciativy a P. Goldberg, kombinace šití a vyšívání pro evropské quiltařky a afghánské vyšívačky na téma Z kuchyně. Dozvěděli jsme zde mnoho zajímavých informací o projektu samotném. Další projekt pořádaný „Deutsch-Afghanishe Initiative e.V.“ pod vedením paní Pascale Goldenberg s názvem FOREST FOR EVER. Afghánské ženy vyšívaly od roku 2013 listy stromů. Zakoupené listy byly podle pravidel mezinárodní soutěže zakomponovány do quiltů. Soutěže se zúčastnilo 158 patchworkářek z několika zemí. Porota vybrala 60 nejlepších prací, které jsou vystavovány na různých výstavách. Jednou z nich byla v roce 2014 výstava Carrefour Européen du Patchwork ve Francii.Za zmíňku jistě stojí i neméně zajímavý i německý projekt s českou účastí s názvem Bílá stuha přátelství , která prochází symbolicky všemi 49 quilty.

bila-stuha-pratelstvi-4.jpg


 
Představily se zde i dva české charitativní projekty Deky z lásky. (Deky z lásky je charitativní spolek, jehož cílem je šít patchworkové deky pro děti ve věku do 16 let z České republiky, které jsou těžce nemocné, dlouhodobě nemocné nebo jinak vážně postižené. Za necelé tři roky činnosti odevzdali 181 dek nemocným dětem a 145 polštářků jejich sourozencům) a  Modrá je dobrá. České a slovenské patchworkářky vytvořily kolekci „modrých quiltů“, která bude předána organizaci PORTUS Praha, která se stará o mentálně postižené dospělé. Quilty budou vydraženy na benefiční aukci 3. prosince 2015.Výtěžek použije PORTUS na rozvoj Chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením Na Vyhlídce v obci Slapy.
Před 7 lety vznikla tradice kolekcí vytvářených nikoliv na určité téma ale na základě povinného materiálu jako např. Hadr na podlahu, látky barvené rzí, krajka, vlna, hedvábí. V letošním roce byla jako povinný materiál zvolena kůže a kožešina. Tento materiál se pro quiltovou tvorbu používá jen vyjímečně a přesto byla výsledná díla nesmírně zajímavá a nápaditá. Návštěvníci se je mohli prohlédnout v hale 2 v expozici Art Quilt klubu. Pro rok 2016 a jubilejní 10. ročník PPM byl vypsán jako povinný materiál denim a džínovina. Proto bylo velmi vítaným počinem vydání knihy J. Harmachové „Druhá šance pro džíny“ , jejíhož křtu se mohli návštěvníci zúčastnit v sobotu 11.4. po módní přehlídce v hale 2.
Cenami dotované byly i další soutěžní kolekce na téma ARCHITEKTURA a BABIČČINA ZAHRÁDKA. První cenou v soutěži na téma Babiččina zahrádka byl šicí stroj věnovaný firmou Strima a získala ho paní Kvankrdlíková. V soutěži na téma Architektura získala šicí stroj firmy Bernina paní Romana Černá.
V letošním roce se zúčastnily výstavy nejen dospělé patchworkářky, ale ve výstavních prostorách Patchwork Kids jsme mohli obdivovat i zručnost a nápady dětských tvůrců.Další kolekcí prezentovanou na výstavě bylo 28 unikátních sněhových vloček.

snehova-vlocka-1.jpg


Na loňský projekt Uzbekistán navazoval v letošním roce projekt Kazachstán , který byl zahájen v roce 2014 v Art Quilt clubu. Podle pravidel projektu bylo třeba zpracovat kazachstánské látky dodané panem Wolfgangem Eibischem (firma Bernina) do quiltu rozměru 50x50 cm s černým pozadím. Celkem bylo českými, slovenskými, německými a anglickými patchworkářkami vytvořeno 52 quiltů.
Paní Jana Štěrbová představila na 9. ročníku Prague Patchwork Meeting svoji kolekci na téma Červená, která zahrnovala 22 quiltů.
V letošním roce se poprvé kromě quiltů představily i vlněné výrobky. Mohli jsme obdivovat spolu s quilty projektu Kazachstán i pletené pešky českých autorek. Ateliér Vlněné sestry pořádal workshop pletení a pletené šátky a svetry tohoto ateliéru jsme si mohli prohlédnout také na sobotní módní přehlídce. Stejně jako v loňském roce jsme mohli při módní přehlídce obdivovat i plstěné klobouky atelieru Na vlně, již zmíněné pletené šátky a svetry ateliéru Vlněné sestry a Škorpilová, modely firem Apták, Šlocarová. Závěr přehlídky patřil nejmladším manekýnkám, která předváděla trička zdobená technikou razítkování textilními barvami. Na děvčátcích byla na počátku přehlídky patrná nervozita a nejistota a první z nich se vydala na předváděcí molo v doprovodu starších a v předvádění šatů zkušenějších slečen, brzy však ztratila veškerý ostych, dokázala se i roztančit a bylo na nich vidět, že si přehlídku opravdu užívala.
 
Ani letos nemohly chybět předváděcí akce, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet práci se šicími , vyšívacími i pletacími stroji. (např. V Šicím centru Haišman, Bernina, Brother a další). Měli také možnost se zúčastnit mnoha zajímavých workshopů kde byly prezentovány nejrůznější textilní techniky.Hotové výrobky byly nabízeny v prodejních stáncích, kde bylo možné si vybrat látky a doplňky z neuvěřitelně široké nabídky.
 
Sobotní večer byl zpestřen projížďku na parníku po Vltavě – Patchwork party.
Jistě lákavou akcí v nedělním programu byla autogramiáda světově známého designéra Kaffe Fassetta.

Můžeme se tedy těšit na příští, jubilejní 10. ročník Mezinárodní výstavy textilních technik Prague Patchwork Meeting.

 

 

Text a foto . Jana Bečková a Eliška Bečková

další fotografie z facebooku od uvedené dvojice autorek : www.facebook.com/media/set/

 

Náhledy fotografií ze složky 9.ročník Prague Patchwork Meeting

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář