Jdi na obsah Jdi na menu
 


Europa Jagellonica

11. 6. 2012

Europa Jagellonica /Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců/ 1386–1572.  V Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře začíná 20. května první část mezinárodního výstavního projektu Europa Jagellonica. 
 

Europa Jagellonica /Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců/ 13861572 je česko-německo-polský výstavní projekt, který poprvé v širokých mezinárodních souvislostech střední a středovýchodní Evropy představí Jagellonce jako evropskou dynastii s dopady na umění a kulturu. 
 

vstup.jpg

                Mimořádný výstavní projekt začíná v Kutné Hoře v rámci zastřešujícího tématu: „Těžba stříbra a umění kolem roku 1500“. Poté se výstava z velké části přesune do Varšavy. Zde bude od října 2012 do ledna 2013 projekt pokračovat na dvou místech – v Královském zámku a v Národním muzeu – pod názvem: „Jagellonci – evropští panovníci mezi Baltem, Jaderským a Černým mořem“. Europa Jagellonica se završí v Postupimi, kde bude výstava probíhat od března do června 2013 pod titulem „Spojení věrnosti a lásky. Sňatková politika Jagellonců s říšskými knížecími rody“.
 

Díky podpoře Středočeského kraje se může česká verze výstavy uskutečnit v Kutné Hoře, v místě, kde byl roku 1471 zemskými stavy zvolen první český král z rodu Jagellonců Vladislav II.  
 

Příběh Jagellonců 

Příběh polské dynastie je unikátní. Jagellonci se v čase vymírání velkých rodů (Anjouovci, Lucemburkové, Piastovci) takřka „přes noc“ stali jednou z nejsilnějších dynastií střední a východní Evropy. Území, které ovládaly, sahalo od Baltu až k Jadranu a Černému moři a jejich geny dodnes přežívají v evropských panovnických rodech.
 

krest-sv.-jana-krtitele--krakov--kolem-1470.-krakov--kostel-sv.-floriana.jpg

 

Na český trůn se Jagellonci dostali v době, kdy bylo velmocenské postavení Čech oslabeno papežskou klatbou a vnitřními spory. Nástup polského rodu přinesl do českých zemí zklidnění i raně renesanční kulturu. Praha přišla o výsadu hlavního města střední Evropy – stal se jím polský Krakov. Na Pražský hrad se vrátil kosmopolitní umělecký duch i vzdělanost. Vladislavský sál na Pražském hradě je nejviditelnějším architektonickým artefaktem jagellonské moci. Nejznámějším „Jagelloncem“ byl Vladislav II., který vládl jak katolíkům, tak i kališníkům a zavedl například řadu právních reforem. 
 

 77_j117-krakow-wawel-skarbiec-p2227847.jpg
 

Na Duerera, Cranacha do Kutné Hory
 

Expozice Europa Jagellonica, připravená pod vedením hlavního kurátora prof. Jiřího Fajta, nabídne mimořádný výběr uměleckých skvostů z celé Evropy. K vidění budou díla Albrechta Duerera, Lucase Cranacha či Veita Stosse i neznámých mistrů puškařů, výrobců astrolábů apod.  

Výstava shromáždila exponáty na našem území zřídka vídané a její pojetí nám na pozadí dobových luxusních předmětů každodenní potřeby přiblíží život pozdního středověku. Návštěvníkovi se představí na 300 mimořádných uměleckých děl ze středověku, zapůjčených nejen z českých a evropských institucí, ale i ze soukromých sbírek. Dále budou vystaveny bohatě iluminované rukopisy krakovského dvorního malíře Stanislava Somostrezelnika, pražských iluminátorů Valentina, Matouše a dalších, vzácné listiny královských a městských kanceláří. Sochy a reliéfy ze dřeva a kamene z dílny Veita Stosse, Mistra Pavla z Levoče, Petera Vischera ml., šperky a luxusní předměty dokreslí život šlechty a umění tehdejších řemeslníků.
 

                Autor výstavy Jiří Fajt projektem Europa Jagellonica navazuje na úspěšnou výstavu „Karel IV. – císař z Boží milosti“, kterou v letech 2005–06 v Metropolitním muzeu v New Yorku a na Pražském hradě navštívilo na 250 000 návštěvníků. Architektonické řešení výstavy navrhl Jiří Javůrek z architektonické kanceláře SGL Projekt. Autorem vizuálu, loga výstavy a řešení výstavní grafiky je Pavel Lev z Najbrt Studia. 
 

Spolupracující (podporující) instituce: 

   Na výstavě se podílí více než sto dvacet zapůjčitelů. Ze zahraničních  zapůjčitelů jmenujme především Madrid, Thyssen-Bornemisza Museum;  Paris, Bibliothéque National de France; London, British Museum; Wien,  Kunsthistorisches Museum, Österreichische Nationalbibliothek; Berlin,  Staatliche Museen; Oxford, Bodleian Library; Toronto, Ontario Art Gallery;  veškeré sbírkové instituce v Budapešti, Krakově, Varšavě ad. 

   Z českých zapůjčitelů je třeba vyzdvihnout vynikající spolupráci s pražským  arcibiskupstvím, jmenovitě pak s primasem českým Dominikem Dukou a  arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem, jakož i s řadou dalších    biskupství, děkanátů a farností – připomeňme příkladnou spolupráci s  arciděkanem u sv. Jakuba v Kutné Hoře Janem Uhlířem.  

 

   Další exponáty zapůjčily Národní muzeum, Uměleckoprůmyslové museum  v Praze, Národní památkový ústav, Národní galerie v Praze, Moravská  galerie v Brně, Národní archiv, Národní knihovna, Archiv a Muzeum hl.  města Prahy, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou ad.    

 

 Vstupné a otevírací doba výstavy Europa Jagellonica v Galerii  Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK): 

 

 Návštěvníci si budou moci koupit vstupenky na výstavu i v předprodeji, a to i  v nově otevřeném Informačním centru Středočeského kraje v Husově ulici  v Praze 1, kde bude k vidění „ochutnávka“ v podobě komorní expozice  uvádějící téma hlavní výstavy v Kutné Hoře. Rovněž budou mít možnost  zakoupit si společnou vstupenku, která umožní vstup jak na výstavu, tak do  všech dvanácti objektů v Kutné Hoře. Dále je v jednání tzv. pas, který by  umožňoval vstup na doprovodné akce v rámci výstavního projektu Europa  Jagellonica, jež se budou konat v jiných státních a soukromých objektech  po celé České republice.
 
 Výstava Europa Jagellonica bude otevřena denně od 20. května do 30. září 2012:
 

KATEGORIE VSTUPNÉHO

                                                                                              PLNÁ (dospělý)  SNÍŽENÁ (student, senior)

JEDNOTLIVÉ /POUZE NA VÝSTAVU V GASK/         190,-                      90,-

SPOLEČNÁ /DOPROVODNÉ AKCE V KH/                 390,-                      250,-

RODINNÁ VSTUPENKA /2 DOSPĚLÍ + 1–3 DĚTI/   400,- /VČETNĚ DOPROVODNÝCH AKCÍ V KH/

ŠKOLNÍ SKUPINY – ZŠ, SŠ – žák, student 50,- Kč, pedagogický doprovod zdarma

DĚTI DO 6 LET ZDARMA

Další informace naleznete na webových stránkách výstavy: www.europa.jagellonica.com

 

Náhledy fotografií ze složky Europa Jagellonica

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář