Jdi na obsah Jdi na menu
 


Festival Obzory 2015 a krátká reportáž

10. 11. 2015

O víkendu 7.-8. 11. 2015 probíhal v budově Filosofické fakulty UK v Praze festivalObzory. Jedná se o festival o cestování a outdoorových aktivitách v přírodě. V 9 sálech probíhaly besedy, přednášky,  prezentace našich předních cestovatelů a outdoorových sportovců. Do programu byly také zařazeny cestovatelské, outdoorové a kreativních workshopy. Ve třech blocích byly též představeny nejlepší filmy festivalu Expediční kamera a ve dvou blocích mohli návštěvníci shlédnout zajímavé zimní adrenalinové snímky uváděné v rámci festivalu Snow Fest.


  v-sale.jpg

 


Ve třech patrech na chodbách byla umístěny stánky, které nabízely praktické outdoorové a cestovatelské vybavení a oblečení., mapy, průvodce a cestopisné publikace.

Doprovodný program zahrnoval výstavy fotografií Pavla Svobody : Napříč Jižní Amerikou, Petra Slavíka: Divočinou s Bushmanem, Lenky Klicperové: Úděl africké ženy. Vystaveny byly také soutěžní snímky cestovatelů Baltic Trio.

Z množství  zajímavých přednášek a prezentací bychom chtěli zmínit dvouhodinové pásmo připravené Klubem islandských fanatiků pod názvem Islandský den. Tematicky bylo spojeno s prezentací Jany Halaszové Island, která proběhla týž den v dopoledních hodinách. V první části  Jan Sucharda seznámil návštěvníky se zajímavými místy islandského vnitrozemí.  Měli jsme možnost obdivovat  velmi krásné fotografie pořízené v lokalitách, které obvykle nebývají na seznamu míst, jejichž návštěvu nabízejí  v rámci zájezdů  cestovní  kanceláře a nejsou tudíž ak turisticky známá. Vyprávění bylo doplněno řadou praktických informací a vlastních zážitků. Pro ty, koho poutavá prezentace Jana Suchardy zaujala, bylo připraveno k zakoupení několik obrazových průvodců, jejich je autorem.


 

plakat.jpg

 


Druhá část pásma byla věnována islandské hudbě. Vladimír Zelenka uváděl hity islandských interpretů z období 50. a 60. let dvacátého století. Zmínit můžeme například Ragnara Bjarnasona, Omara Ragnarssona, Alfreda Clausena doprovázeného orchestrem Jana Morávka  či skupinu Dátar, která byla ovlivněna tvorbou skupiny Beatles. Hudba příjemně navázala na předchozí prezentaci, kterou jsme vnímali spíš očima.

V rámci nedělního programu bylo možné shlédnout pásmo filmů Kanada v dokumentárních filmech, které bylo připraveno ve spolupráci s Velvyslanectvím Kanady.  První snímek „Muž, který mluví s vlky“ natočený podle scénáře Louise Girarda a Yvese Lafontaina nás seznámil s Michaelem Pageau, který kdysi byl lovcem a nyní vede se svojí manželou Louisou, za pomoci celé rodiny útulek pro záchranu divokých zraněných zvířat. Jeho životní moudrost získaná zkušenostmi  ze života v přírodě mu umožňují vracet do přírody vyléčená zvířata v pravý čas, než si příliš zvyknou na člověka dokud se dokáží opět vrátit a přizpůsobit životu v divočině. Velmi emotivně byl popsán jeho vztah k vlkům, kteří ho chápou jako člena smečky.  V dalším snímku „Inuitská odyssea“  se tvůrci filmu  pokusili vypátrat počátky historie dnešních Eskymáků (Inuitů) v době před více než tisíci lety. Arktický antropolog N. Thomson přibližuje divákům cestu Thulů- lovců velryb z Čukotky, kteří dokázali lovit největšího savce planety velrybu grónskou přes Kanadu až do Grónska.  Tito lovci  se  vydávali na moře v lodích, jejichž dřevěná konstrukce byla potažena mroží kůží. Vědecké výzkumy prokázaly, že Thulové znali železo, které používali pro výrobu hrotů zbraní a nástrojů nutných k lovu velryb. Když ztratili přístup k železné rudě, vydali se na dalekou cestu a dopluli na Viktoriin ostrov Kanadské Arktidě. Později Thulové podnikli cestu z kanadské Arktidy do Grónska.


film.jpg

 


Pásmo kanadských filmů zakončily krátké snímky, ve kterých jsme mohli přihlížet například stavbě iglů nebo rodinné výrobě sáněk. 

Přestože se festival Obzory uskutečnil o víkendu, kdy nám přálo mimořádně teplé a slunečné počasí, sály byly zaplněné diváky, kteří zjistili, že je co sledovat.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář