Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historicky první výstava Celníka Rousseaua probéíhá na Staroměstském náměstí

25. 9. 2016


 Národní galerie v Praze ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay pořádá vůbec první výstavu Henriho Rousseaua u nás. Ikonická díla slavného naivisty budou vystavena tváří v tvář dalším velkým jménům světového i tuzemského umění – Paula Cézanna, Pabla Picassa, Maxe Ernsta, Toyen, Emila Filly nebo Josefa Šímy. Výstava Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj byla zahájena v paláci Kinských na Staroměstském náměstí již 15. září.
„Osobnost Henriho Rousseaua má v českém prostředí zvláštní postavení. Prvním důvodem je Celníkův nejslavnější autoportrét, který zakoupila v roce 1923 československá vláda pro tehdejší Moderní galerii. Postavu Celníka s paletou a s lodí ověšenou vlajkami v pozadí zná buď z Národní galerie či z reprodukcí na školních chodbách snad úplně každý. Druhým důvodem je Rousseaův silný ohlas v dílech předních českých umělců 20. století. Výstava představuje třeba díla Kamila Lhotáka, Jiřího Koláře nebo Josefa Čapka, v nichž je inspirace Celníkem jasně patrná,“ říká kurátorka výstavy Kristýna Brožová.


01.-henri-rousseau--ja--portret---krajina.jpg


Kromě slavného portrétu nabídne výstava návštěvníkům celou škálu Rousseauových děl od exotických výjevů z džungle (Zaklínačka hadů či Boj tygra s buvolem), přes ženské portréty (Portrét paní M.) a zátiší (Růžová svíce), po typické naivní krajiny (Továrna na židle v Alfortville nebo Alej v parku v Saint-Cloud). „Cílem výstavy je představit celou paletu Celníkova díla v kontextu tvorby těch, kteří rozpoznali jeho talent, obdivovali ho, byli jeho přáteli nebo se jím inspirovali. Za pozornost bude rozhodně stát třeba portrét Fridy Kahlo nebo krajiny Paula Signaca a George Seurata,“ doplňuje Kristýna Brožová.


16.-pablo-picasso--maya-s-panenkou.jpg

Pablo Picasso : Maya s panenkou

14.-toyen--raj-cernochu.jpg

Toyen : Ráj černochůDo paláce Kinských na Staroměstském náměstí se výstava přesouvá ze slavného Musée d'Orsay, kde se stala návštěvnickým hitem a patřila k nejúspěšnějším v poslední dekádě. K vidění je od 15. září do 15. ledna 2017


Otevírací doba

Od 15.9. do 15.1. 2017 otevřeno od 10.00–18.00 včetně pondělí
 

Vstupné
Základní 240 Kč
Snížené 140 Kč
Rodinné 500 Kč
Školní skupiny 20 Kč

Další informace : www.ngprague.cz/exposition-detail/henri-rousseau/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář