Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrady a zámky v péči NPÚ v květnu 2015

28. 5. 2015

 

ČAS LÁSKY, SVATEBNÍCH PŘÍPRAV I DĚTSKÝCH RADOSTÍ
aneb
 co se bude dít na hradech, zámcích a ostatních památkách NPÚ
V KVĚTNU 2015

sdc13144.jpg


Teprve před měsícem otevřela většina hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu brány nové sezoně a přes ne zcela ideální počasí vítají vysoké počty návštěvníků – malebný jihočeský zámek Kratochvíle, letošní hlavní sídlo projektu Po stopách šlechtických rodů: Velká hradozámecká inventura, hlásí druhý nejlepší výsledek za posledních pět let. Od května bude mít tento „klenot renesance, zasazený do působivého rámce jihočeské přírody“ otevřeno každý den kromě pondělí a těší se na všechny návštěvníky. 
 
Jaro v tradičních představách patří novému životu, mládí a růstu. Snad proto se hned několik památek v květnu věnuje tématům spojeným s dětmi, dětskými radostmi i starostmi:
Od 1. května státní zámek Velké Losiny: S čím si hrály šlechtické děti – výstava historických hraček v prostorách barokního křídla zámku. Hračky pocházející z let 1840 – 1930 zapůjčilo Muzeum technických hraček Praha a Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou. Výstava potrvá do 30. září 2015.

Od 1. května státní zámek Jánský Vrch: Cestičkou do školy – výstava historických školních pomůcek, učebnic a knih v rámci III. prohlídkového okruhu zámku. Výstava potrvá do 30. září 2015.

30. a 31. května státní zámek Sychrov: Pohádkový park. Park plný soutěží pro děti. Každé dítě dostane za odměnu dárek. Součástí je i čokoládová bitva.

30. a 31. května státní hrad Trosky: Dětské dny na Troskách. Namaluj si svůj hrad. Sokolnické ukázky, opékání buřtů, potulní kejklíři.

31. května státní hrad Grabštejn: Den dětí na Grabštejně. Den věnovaný těm nejmenším - počínaje možností projít hrad s pohádkovou postavou (kostýmovaným průvodcem) přes nabídku venkovních herních aktivit až po výrobu postavičky Jiřího Mehla ze Střelic a dalších drobností v návštěvnickém centru v prostoru půdy východního křídla. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na hrací a kreslící koutky, galerii zachycující historická zobrazení hradu od dob starších po nedávné období.

 
Druhým častým tématem zmiňovaným v souvislosti s jarem je – minimálně od doby romantismu – láska. A přestože staré přísloví praví „svatba v máji, do roka máry“, přípravám slavného dne v květnu nic nebrání:
2. – 3. května státní hrad Šternberk: Svatební den na hradě Šternberk – první květnový víkend na hradě Šternberk bude patřit svatbám a všemu, co k nim patří. Jde již o 6. ročník svatebního veletrhu. Prezentace jednotlivých vystavovatelů, které budou instalovány přímo v historických prostorách hradu, doplní přehlídka historických svatebních šatů, ochutnávky cukroví, módní přehlídky, degustace vín a večerní vinařský bál.


31. května státní zámek Lysice: Svatební show – nejen ty, kteří se chystají na velkou životní změnu – jakou svatba skutečně je – ale i ty, kteří chtějí nedělní odpoledne vyplnit příjemným kulturním programem v krásném prostředí zámecké zahrady, určitě zaujme bohatá nabídka svatební show na zámku Lysice. K vidění budou kromě svatebních šatů i překrásné vazby svatebních kytic a další ukázky svatební floristiky. Prohlédnete si různé varianty oznámení od nadčasových, klasických přes moderní až po netradiční. Najdete zde kontakty na fotografy a video kameramany, kteří profesionálně zdokumentují Váš Velký den. Uvidíte ukázky svatebních tabulí vybraných hotelů a cateringových společností, cukroví a svatební koláčky – včetně ochutnávky.

 
Nejen svatební dny, ale všechny důležité životní okamžiky provázely v minulosti církevní obřady, odehrávající se v kostelech, kaplích i dalších posvátných místech. I dnes však tyto prostory na své návštěvníky silně působí – ať už atmosférou, kvalitou výzdoby nebo uměleckými projevy, které v nich obzvláště dobře vyznívají:
Od 1. května klášter Kladruby: Vítejte v klášterní zahradě. Poprvé v historii bude možné navštívit a obdivovat jižní klášterní zahradu, užívanou pro pěstování zeleniny do klášterní kuchyně.
23. května státní hrad Bezděz: Ve stínu májové noci aneb „Noc hradních kaplí“. Kaple nasvícená jen svíčkami, večerní a noční rozhledy z Velké věže. Šermířské a hudební vystoupení Bibus spiritus „O velkém nepřátelství Peregrina Puše a Mikuláše z Potštejna“.  Ohňová show: noční kejklení s ohněm. Program od 19 do 23 hodin. Baterky s sebou!

29. května státní hrad Grabštejn: Noc kostelů. Chcete-li vidět z Grabštejna to nejdůležitější a nejkrásnější, přijďte na Grabštejn během noci kostelů – průvodkyně vás nejen zevrubně seznámí se všemi nuancemi souvisejícími s kaplí sv. Barbory, jejíž atmosféru si budete moci vychutnat o poznání déle než na běžných prohlídkách, ale zavede vás i do expozice se sochou svaté Barbory, původní gotické sochy hradní patronky z pol. 15. století, kde budete mít příležitost užít si kouzlo této památky v netradičním večerním čase. Čas strávený v kapli vám zpříjemní svým zpěvem sólista Opery ND pan Luděk Vele.

29. května Hospitál Kuks: Noc kostelů. Mezinárodní svátek doprovázený speciálními prohlídkami a koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru pod vedením Víta Havlíčka.
Program od 18 do 20 hodin.

 
Hrady a zámky byly po staletí domovem šlechty, a i když na nich dnes potkáváme spíše turisty a jejich průvodce, setkání s původními majiteli a reáliemi života jejich doby vždy potěší:
1. a 8.  května státní zámek Náchod: Prohlídky Piccolominské expozice se sníženým vstupným (o 30%) pro všechny návštěvníky.

15. - 17. května státní zámek Frýdlant: Valdštejnské slavnosti. V rámci slavností na zámku v sobotu 16. 5. bude večerní komponovaný pořad a v neděli 17. 5. snídaně s Valdštejnem.

16. května zámek Zákupy: Císařské slavnosti. Letos si připomínáme jubilejní X. ročník tradičního prezentačního setkání umělců se zdravotním postižením, spojený přímo se zákupským zámkem; akce se koná na nádvoří zámku a je doprovázena kulturním programem (hudební a taneční vystoupení, prodej rukodělných výrobků chráněných dílen).

 
Lovy, hony, boje, bitvy a s nimi spojené zbraně a střelba patřily ve středověku i novověku k záležitostem téměř každodenním. Ani dnes se jim proto na hradech a zámcích nevyhýbají:
8. května státní hrad Kunětická hora: Velký střelecký den. Výstava a ukázky vývoje palných zbraní od středověku po současnost se skupinou historického šermu Corporal.

8. května - 31. října státní hrad Pernštejn: Pernštejnská zbrojnice – výstava pernštejnských zbraní ve velkém sále hradní sýpky. Výstava je pořádána s ohledem na výročí obléhání hradu Švédy v době třicetileté války. Souběžně bude zpřístupněna bašta na 1. nádvoří prezentující obranný systém radu.

 
Hrady a zámky a ostatní státní památky však nabízejí i další potěšení a zajímavosti, a když nemáte chuť na kulturu či historii, užijete si zde i pivo, nákupy, výhled do kraje či krásu květin:
8. – 10. května státní zámek Slatiňany: Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova "od sklepů až po půdy". Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti.

8. - 10. května státní zámek Lemberk: Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin. 

13. a 14. května státní zámek Frýdlant: Mimořádné zpřístupnění knihovny formou samostatné prohlídky. Skupiny budou omezeny počtem 12 osob, proto doporučujeme rezervaci na tel: 482 312 130. 

16. května Soubor lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec: Hrnčířská sobota. Ukázky výroby, prodej, kulturní program. Od 9 do 16 hodin.

17. května státní zámek Nebílovy: Májová pěna. Neformální, nesoutěžní přehlídka především regionálních minipivovarů a jejich poctivě vařených produktů na zámeckém nádvoří.

23. – 31. května státní hrad Bítov: Od empíru k romantismu – výstava zahrnuje květinové dekorace umístěné na prohlídkové trase hlavního prohlídkového okruhu paláce na hradě Bítov. Dekorace představí květinová aranžmá z období empíru, novogotiky a romantismu. Výstava je zahrnuta do cyklu výstav: „Květiny z konce napoleonských časů“, který bude představen na zámcích Ratibořice (začátek května), Vranov nad Dyjí (červen), Dačice (začátek září), Kunín (konec září).

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pražský hrad

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář