Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivan Lendl : Alfons Mucha

14. 4. 2013

Na dobu čtyř měsíců se prostory Obecního domu v Praze promění v centrum vrcholu české secese. Ve světové premiéře je zaplní díla malíře Alfonse Muchy. Sbírka více jak 150 artefaktů složená z plakátů, dekorativních panó, předmětů denní spotřeby, kalendářů a pohledů, kterou zkompletoval legendární tenista Ivan Lendl, bude lákat návštěvníky od 10. dubna až do konce července.
Unikátní expozice Alfonse Muchy, jenž se sám výrazně podílel na výzdobě Obecního domu, představuje dosud nejkomplexnější přehled jeho tvorby, zahrnující autorovo české, francouzské i americké období. Záštitu nad výstavou převzal pražský primátor Bohuslav Svoboda.emerald-web.jpg


„Je to po dlouhé době poprvé, kdy v Obecním domě začíná evropské turné velkého výstavního projektu. Výstava kompletní sbírky Ivana Lendla je navíc světovou premiérou, kterou by si příznivci umění neměli nechat ujít. A o tom, že Obecní dům a Alfons Mucha k sobě přirozeně patří, asi není třeba nikoho přesvědčovat,“ připomíná ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek.

Ivan Lendl začal svou sbírku kompletovat po setkání s Muchovým synem Jiřím, s nímž ho seznámil tehdejší trenér československého týmu pro Davis Cup Jan Kukal. Důležitý mezník pro něj představovala spolupráce s kurátorem Jackem Rennertem ze Spojených států, předním znalcem v oblasti plakátového umění.

„Náš vztah s Ivanem se v průběhu let vyvíjel, vždy ve znamení vzájemného přátelství a respektu. Vždy věděl, co chce, a nalézat to byla pokaždé výzva. Ivan je cílevědomý, pro věc zapálený člověk, ať už se jedná o sport nebo byznys. Chtěl vlastnit každou grafickou práci Alfonse Muchy zapsanou v mém katalogu,“ popisuje spolupráci na sbírce kurátor Lendlovy sbírky Jack Rennert.

Podpora českého mecenáše umění

Praha Muchovu výstavu přivítá díky umělecké vášni Richarda Fuxy, předsedy správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno, který v současné době sbírkou disponuje. Producentem expozice je společnost BigMedia, přední poskytovatel venkovní reklamy v České republice.ametyst---web.jpg

„Kromě zážitku z unikátní výstavy si návštěvníci mohou odnést domů i exkluzivní reprodukce umělcových plakátů v nejlepším možném tiskovém provedení nebo luxusní šátky. Ty budou vyrobeny rovněž ve špičkové kvalitě ze stoprocentního přírodního hedvábí. Zejména ženy určitě ocení perfektní zpracování muchovského motivu v podobě originálního módního doplňku, do něhož se zahalí s pocitem jedinečnosti,“ říká Richard Fuxa, jenž je současně jednatelem společnosti BigMedia.

Specializovaná prodejna dále nabídne šperky, pohlednice a pro děti magnetky či bločky. Pro Muchovy obdivovatele je připravena kniha mapující celou vystavenou expozici, kterou sestavil kurátor výstavy Karel Srp. Přináší téměř kompletní malířovu tvorbu v této oblasti a navíc je rozšířena o reprodukce přípravných studií a kreseb, nacházejících se dnes v nejrůznějších mezinárodních sbírkách od Japonska přes Francii, Itálii až po USA.

Komentované prohlídky a školní programy

Výstavu obohatí i doprovodné programy. Dospělí návštěvníci mohou využít komentované prohlídky nejen v českém jazyce, ale pro zahraniční hosty i v angličtině, němčině, francouzštině, ruštině, japonštině a italštině. Organizátoři připravují také soukromé prohlídky s doprovodem kurátora Karla Srpa či jiného renomovaného kunsthistorika. Děti poznají dílo Alfonse Muchy zábavnou formou prostřednictvím aktivizačních kvízů a omalovánek.

„Expozice je jedinečná především díky své rozsáhlosti. Vystavené exponáty nabízí pohled na všechna tři umělcova období práce pro tisk - pařížské, americké i české. Najdou se mezi nimi i exponáty, které vznikaly v době, kdy již tvořil pouze na přání svých přátel nebo pro charitativní účely,“ popisuje kurátor výstavy Karel Srp.leto-web.jpg

Design výstavy je výsledkem práce architektů renomovaného studia Olgoj Chorchoj. Koncipovali jej tak, aby propojili minulost se současností. Zaměřili se na potlačení původních secesních dekorací Obecního domu, aby svou rozmanitostí nerušily návštěvníky při vnímání expozice.

„Naším cílem bylo interiér sálů výrazně zjednodušit, čehož jsme dosáhli zúžením sálů vystavěním sádrokartonových stěn. Jednoduchý design výstavy ve spojení se samotnými exponáty tak tvoří zajímavý kontrast. Ačkoliv Ivan Lendl nikdy nevyhrál Wimbledon a travnaté kurty nepatřily k jeho oblíbeným, rozhodli jsme se oživit výstavní prostory umělým travnatým povrchem,“ láká na originální design Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj.

O výstavu již projevily zájem evropské metropole, ale také i Japonsko a Čína. Právě v asijských zemích je o pražskou výstavu obrovský zájem. Dokladem toho je fakt, že z více jak 50 000 tisíc unikátních přístupů na webové stránky expozice tvoří velkou část právě návštěvníci z Číny. Úspěch zaznamenal i předprodej vstupenek prostřednictvím sítě Ticketpro a v pokladně Obecního domu. K 8. dubnu jich bylo prodáno již více jak 1 400.

Vernisáž výstavy se uskutečnila 9. dubna za účasti nejstarší dcery Ivana Lendla – Mariky. Veřejnosti se expozice zpřístupnila 10. dubna a potrvá až do konce července.

Autor plakátů  : Nadační fond Richarda Fuxy


Vstupné:

Plné: 180 Kč Rodinné: 350 Kč (max. 2 dospělé osoby a max. 3 děti do 18 let)
Snížené: 90 Kč (děti 6–15 let, studenti do 26 let po předložení průkazu, senioři nad 65 let) Skupina dospělí, min. 11 osob: 130 Kč
Novináři: 1 Kč (po předložení průkazu) Držitelé Opencard: sleva 10 % z plného vstupného
   
Zdarma: AMG (Asociace muzeí a galerií), pedagogický doprovod studentů, ZTP a ZTP/P a doprovod, děti do 6 let Školní program: ZŠ, SŠ, VŠ (min. 15 osob + 1 jako doprovod): 60 Kč (komentovaná prohlídka), pro pedagogický doprovod: zdarma
Cena pro dětského návštěvníka bez výkladu lektorky: 50 Kč
Více informací naleznete na webových stránkách www.lendl-mucha.cz.
Otevřena bude sedm dní v týdnu od 10 do 19 hodin.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář