Jdi na obsah Jdi na menu
 


Již po dvanácté proběhla akce Audience u císaře Karla I.

3. 5. 2014

 Tuto sobotu 3. Května se opět po roce zámecký park v Brandýse nad Labem- Stará Boleslav zaplnil historickými vojenskými útvary, aby vzdaly hold císaři Karlu I. Letošní akci provázelo nepříznivé počasí, což však nezabránilo, aby diváci opět našli cestu do zámeckého parku zámku Brandýs nad Labem. Již před příchodem na slavnosti si mohli návštěvníci prohlédnout historická motorová vozidla a to včetně dvou motocyklů. Po vstupu do areálu kolem 10. hodiny ranní zde již vojska rozbila tábor a tak jsme mohli vidět polní kuchyni, kde vydával voják komisárek s hustou vojenskou uzenou polévkou a uprostřed jste mohli dostat od císařovny Sissi kávu.Již z toho je patrné, že i občerstvení bylo pojato v duchu doby císaře Karla I. Letošní oslavy měly hned několik výročí. Jedním z nejvýznamnějších je 100. výročí od zahájení Velké války a jedno z výročí bylo 1200 let od úmrtí Karla Velikého – císaře římského pod záštitou JCKV arcivévody Karla Habsbursko-Lotrinského .


jizda-na-konichw.jpg

letadlo-nad-divaky.jpg

Koně a letadla v historických uniformách


Úderem 11. hodiny se císař a jeho doprovod tvořený dalšími vysoce postavenými hodnostáři z minulého století i ze současnosti se shromáždili na hlavní tribuně a byl vydán pokyn k zahájení vojenské přehlídky. Nedříve na plochu napochodovala Ústřední hudba Armády AČR, čítající nejméně 30 muzikantů a po úvodní pochodové skladbě, jež rozehřála přítomné prochladlé návštěvníky, kteří zatím zaplnili celou historickou balustrádu zámeckého parku a následně napochodovali na plochu všichni zástupci historických vojenských pluků armád I. světové války. Mohli jsme zde vidět jak pěší vojsko, tak vojsko na velocipedech a samozřejmě zde nechyběla jízda a jako poslední výkřik tehdejší vojenské techniky zde byly zastoupeny dva obrněné transportéry. Celá zatravněná rozlehlá plocha zámeckého parku byla zaplněna vojáky, které poté pozdravil generál Jiří Nekvasil.


Když si diváci mohli prohlížet nastoupené jednotky a v klidu vstřebávali dojmy z historických uniforem, najednou se nad hlavami objevila historická letadla, která přelétávala několikrát velmi nízko nad celou plochou a svojí technikou ohromila přítomné a hlavně rokem výroby 1914-1917. Bylo možné vidět tyto stroje: Pfalz E1 Německo 1914, Nieuport 12 Francie 1916, Sopwith Pup, Velká Británie 1917. Celý šik vojáků se poté za doprovodu vojenské hudby vydal na průvod do Staré Boleslavi a to do chrámu Nanebevzetí Panny Marie, kde proběhla Mše svatá za  mír.  A kdo z účastníků měl zájem, mohl odpoledne shlédnout promenádní koncert a také vojensko-historický program „Zítra rukujeme“ a nebo vyslechnout několik koncertů v místních kostelích.
Celá akce bude zakončena v neděli Mší svatou v kostele Obrácení sv. Pavla v Brandýse nad Labem.
 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Audience u císaře Karla I.

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář