Jdi na obsah Jdi na menu

Jízda pravidelnosti do vrchu Zbraslav – Jíloviště 2014

9. 9. 2014

V sobotu 6. září se v Praze-Zbraslavi konal 47. Jízda pravidelnosti historických vozidel do vrchu Zbraslav-Jíloviště. Je to nejstarší závod do vrchu na světě, první soutěž se uskutečnila již v roce 1908. První ročník byl pořádán na závěr Pražského autosalonu. Závod Zbraslav - Jíloviště dosahoval největší popularity ve třicátých letech. V té době byl zařazen do evropského šampionátu . Závodu se za jeho dlouhou historii účastnilo mnoho významných osobností . Můžeme zmínit například Elišku Junkovou, která v roce 1926 jako první žena na světě vyhrála tento mezinárodní závod; Začátek tratě byl umístěn na Zbraslavské náměstí a cíl byl po 5,5 kilometrech na kopci Cukráku před obcí Jíloviště. Dnešní podoba trati byla upravena kvůli stavbě rychlostní silnice Strakonická. Cíl trati byl posunut z Jíloviště na Baně .

Letošnímu ročníku přálo krásné slunečné počasí. V dopoledních hodinách bylo možné na Zbraslavském náměstí obdivovat automobily a motocykly a opravdu bylo na co se dívat. Nablýskaná vozidla vyrobená v minulých stoletích vzbuzovala pozornost a obdiv a její majitelé, kteří jejich rekonstrukci a údržbě věnovali značnou část svého volného času, rádi poskytli zajímavé informace o svém automobilu či motocyklu. Někteří závodníci byli oblečení v dobových kostýmech. Na náměstí bylo několik stánků nabízejících krajkové slunečníky a dobové klobouky, a tak i diváci se mohli zakoupenými doplňky podílet na atmosféře setkání. V jiných stáncích bylo možné koupit publikace a kalendáře s motoristickou tematikou. Občerstvit jsme se mohli v restauraci „Škoda lásky“ poblíž místa startu závodu, nebo si pochutnat na vynikajících koláčích v místní pekárně.

Kromě prohlídky historických automobilů a motocyklů bylo nezapomenutelným zážitkem sledovat startování vozidel typu Formule. Závod byl odstartován po 13. hodině a zahájila jej jízda vozidel kategorie Formule. V čele závodu jel ve formuli Chelík Wartburg F3 pan Zdeněk Křivohlavý, nemohli jsme uvěřit, že tento závodník oslavil 80. narozeniny. Měli jsme možnost vidět za volantem Velorexu se startovním číslem 33 i předního českého kardiochirurga prof. MUDr. Jana Pirka, či na motocyklu ČZ 125 Prof. MUDr. Paval Pafka, hrudní chirurg.

S napětím jsme sledovali jízdu vozidel, která již běžně na silnicích nepotkáme i vozidel, setkání závodníků a fanoušků motoristického sportu bylo velmi příjemné a můžeme se těšit na ročník příští.