Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koberce orientu na Karlštejně

5. 6. 2014

Nejhodnotnější orientální koberce ze sbírek Národního památkového ústavu (NPÚ) představí výstava, která se 6. června otevře veřejnosti na císařském hradě Karlštejně. Osm desítek koberců různých proveniencí z 16. až 19. století uvidí návštěvníci v rámci běžných návštěvnických tras i na speciální výstavě do konce září. Instalace jedinečné kolekce rozměrných exponátů ve specifickém prostředí hradu přitom vyžaduje od všech zúčastněných obětavý přístup a velké osobní nasazení.


 

koberce-z-kavkazu-v-konirne-.jpg

Konírna Císařského paláce

 


 Myšlenka na přípravu výstavy orientálních koberců se zrodila asi před rokem, kdy jeden z autorů výstavy, pracovník NPÚ Zdeněk Chudárek, pobýval ve městě Koja v Iráku. V té době už několik let spolu s dalšími autory výstavy – Josefem Štulcem z Národního památkového ústavu a Zdeňkou Klimtovou z Národní galerie v Praze – zpracovával inventarizaci orientálních koberců na hradech a zámcích ve správě NPÚ; je jich je přímo v interiérových expozicích i v depozitářích přibližně 1200 kusů. V rámci inventarizace byly všechny koberce prohlédnuty a zhodnoceny, a tak se podařilo objevit nebo docenit kusy, o jejichž významu do té doby neměli pracovníci objektů tušení. Na jednom zámku byl například nalezen anatolský koberec, který podle odborníků pochází z přelomu 17. a 18. století z oblasti Dardanel. Jinde identifikovali safíjovský koberec ze 17. století či cenný ušak, medailonový koberec pocházející z 18. století z turecké Anatolie.
Tyto mimořádné objevy, jejichž hodnota by neměla zůstat neznámá, se autoři rozhodli prezentovat. A spolu s nimi i další nejvzácnější kusy, které se ve sbírkách NPÚ nacházejí. Jako nejvhodnější místo byl vzhledem ke kulturně-historickému významu, ale také kvůli dostatečným prostorám a malé vybavenosti vlastními koberci, zvolen hrad Karlštejn.

„Výstava koberců, jejíž příprava v těchto dnech na hradě vrcholí, vznikla díky ideálnímu spojení hned několika činností, které Národní památkový ústav vykonává. Umístěna je na státním hradě Karlštejn, který spravujeme, prezentuje hodnotné předměty ze sbírek, o něž pečujeme, konkrétní výběr předmětů probíhal na základě výsledků vědecko-výzkumného úkolu, který zaštiťujeme, a jejím prostřednictvím prezentujeme umělecko-historické hodnoty veřejnosti. Navíc má na rozdíl od instalací některých jiných typů předmětů velkou výhodu – je to estetický zážitek, který potěší oči i duši,“ říká generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.Koberce byly v průběhu května 2014 za velké pomoci kastelánů objektů, z nichž byly zapůjčeny (viz příloha), svezeny na Karlštejn a shromážděny v krovu císařského paláce. Na prostorné hradní půdě vznikl improvizovaný fotografický ateliér se speciální nakloněnou plošinou, díky níž bylo možné rozměrné, často několikametrové koberce kvalitně fotograficky dokumentovat. Stanoviště fotografa bylo při tom zřízeno na pozednici v přibližně třímetrové výšce nad podlahou půdy, odkud díky sklonu plošiny mohl pořizovat snímky bez prostorového zkreslení. V případě několika největších exponátů však nebyla ani tato úprava dostatečná - musely být snímány z dřevěné lávky zavěšené pod hřebenem vysoké střechy císařského paláce. Tyto komplikované přípravy však stály za to – kvalitní fotodokumentace nebude sloužit jen pro účely výstavy a katalogu, který k ní vyjde, ale snímky jednou provždy zdokumentovaných koberců budou uloženy ve fotoarchivu Národního památkového ústavu jako podklady k další badatelské práci. Podobně kvalitní fotografické podmínky, jako se při příležitosti výstavy podařilo připravit v karlštejnském krovu, lze totiž na hradech a zámcích za běžného provozu vytvořit jen obtížně.


koberce.jpg

Informace a vstupné
Datum konání: 6. 6. 2014 - 30. 9. 2014 začátek od 09:00
Místo konání: Konírna Císařského paláce, , 26718 Karlštejn
Organizátor: Státní hrad Karlštejn
Plné vstupné: 100 Kč Snížené vstupné: 50 Kč
  Poznámka: 40 Kč dospělí a 20 Kč studenti, děti, důchodci bude poskytnuto po předložení vstupenky z jednoho je tří prohlídkových okruhů hradu Karlštejn.
Další info: www.hradkarlstejn.cz

Důkladně zdokumentované koberce byly z hradní půdy přesunuty do zázemí restaurátorky textilu Jitky Dřevíkovské, jejímž úkolem je, aby se na výstavě objevily v co možná nejlepším stavu. Ve většině případů to znamená vyčištění, někdy také lokální zpevnění či obšití. Na exponáty vybrané k zavěšení byly našity plátěné tunýlky, jimiž se prostrčí tyče, která váhu koberců rovnoměrně rozloží a nepoškodí je. Koberce určené k položení do jednotlivých prostor prohlídkových tras byly po úpravě instalovány.. Za plného, velmi intenzivního návštěvnického provozu, byly koberce odnášeny, rozbalovány a pokládány na podlahy či nábytek v jednotlivých místnostech hradu. Návštěvníci Karlštejna tak měli možnost průběžně sledovat, jak se prohlídková trasa koberci plní. Jeden z nejhodnotnějších koberců byl umístěn v nejvzácnějším místě hradu, v kapli sv. Kříže. Je to monumentální čintamani z 16. století o rozměrech 2,8 x 4 metry, od Velké výstavy orientálních koberců, konané roku 1891 v C. a k. rakouském obchodním muzeu ve Vídni stabilně umístěný na zámku Hluboká. V intimní kapli sv. Kateřiny, jediném skutečně autenticky středověkém prostoru hradu, si návštěvníci budou moci prohlédnout noblesní memling zapůjčený ze Zákup. Velkolepě pak zapůsobí instalace v tzv. strážnici, rozlehlém prostoru nad kaplí sv. Kříže. Koberce zde budou zavěšeny přes celý prostor a opticky tak budou evokovat původní příčku, která se v daném místě pravděpodobně nacházela.

Těžištěm prezentace bude samostatně přístupná výstava v přízemí císařského paláce. Tato dosud málo využívaná část hradu byla renovována a zařízena jako reprezentativní multifunkční prostor pro nejrůznější kulturní akce a výstavy. Kromě nutných stavebních úprav, které byly naplánovány tak, aby co nejméně zasáhly do hodnotných středověkých i mockerovských konstrukcí z poloviny 19. století, byl do zdí osazen závěsný systém, prostor byl elektrifikován a připraven na použití flexibilních a odstranitelných osvětlovacích těles. K instalaci výstavy budou sloužit i původní trámy ze stropu kaple sv. Kříže, které jsou v přízemí císařského paláce dlouhodobě uloženy a v budoucnu by se měly stát součástí konstrukce stropu právě pod tímto prostorem.

„Jsem rád nejenom za to, že touto realizací výstavy ukážeme veřejnosti vzácné a krásné orientální koberce z našich hradů a zámků, ale i za to, že byla dokončena adaptace celého prostoru bývalé konírny císařského paláce pro budoucí výstavní a kulturní projekty,“ pochvaluje si kastelán hradu Karlštejn Jaromír Kubů.


Koberce budou na Karlštejně vystaveny od pátku 6. června do konce září letošního roku. Návštěvníky jistě zaujmou připravované doprovodné akce určené dětem i komentované prohlídky, při kterých bude možné navštívit všechny nejvýznamnější prostory hradu a zhlédnout tak všechny exponáty. V plánu je odborný seminář zaměřený na péči o textilní kulturní památky, v průběhu června vyjde katalog a následně také Metodika průzkumu, dokumentace a péče o orientální koberce.


 

 

Náhledy fotografií ze složky Koberce orientu na Karlštejně

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář