Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koncept s názvem Kavalier Design se představil na Designbloku 2014

13. 10. 2014

Premiéra konceptu Kavalier Design z produkce tradiční české sklárny získala nominaci na Cenu šéfredaktorů Designbloku.

Sázavská společnost Kavalierglass na letošním Designbloku uvádí svou premiéru na českém trhu s autorským designem, koncept s názvem Kavalier Design. První kolekci tvoří série svítidel, která navrhlo studio Dechem. Vychází z tvarů, které jsou pro světového výrobce Simaxu typické. Instalace v Superstudiu Evropa ukáže mladistvost konceptu Kavalier Design i tradici společnosti jak ji vnímáme po celá staletí.


dechem-pro-kavalier-design-7.jpg

 foto Michal Seba 


„Jedná se o novinky, díky kterým chceme ukázat, že jsme schopni kromě tradičních produktů, které našim zákazníkům nabízíme již mnoho a mnoho let, nabídnout i něco úplně jiného. Něco nového, atraktivního, designově i cenově zajímavého. A to především díky našim širokým výrobním možnostem, díky kterým nám může konkurovat jen minimum dalších skláren ve světe, ale také díky stabilnímu zázemí a opravdovým mistrům sklářům, které ve sklárnách zaměstnávám. Samozřejmě nemohu zapomenout ani na mladé a talentované designéry, jejichž nápady a návrhy jsme přivedli k životu. Celý tento projekt, ačkoli je pro fabriku naší velikosti z obchodního hlediska opravdu minoritní, se doposud setkal s velmi pozitivním ohlasem, který věřím bude potvrzen i na Designbloku”, vysvětluje svůj postoj k novému projektu majitel společnosti Otakar Moťka.


 dechem-pro-kavalier-design--1.jpg

 foto Michal Seba 

„Na základě předchozí spolupráce na mé diplomové práci jsme se domluvili s panem Moťkou, majitelem sklárny Kavalier, na vývoji kolekce pro nově založenou značku Kavalier Design,” popisuje vznik spolupráce designérka Michaela Tomíšková. “Od počátku bylo naším záměrem použít existující polotovary laboratorního skla. Jsou to zajímavé ikonické tvary, obecně známé i veřejnosti mimo úzký okruh fanoušků designu a díky masové výrobě také cenově dostupné. Rozpracovali jsme několik řad těchto svítidel s tím, že budeme některé postupně eliminovat. Všechny se ale technicky i esteticky podařily podle našich představ, a tak je výsledkem celkem široká paleta různých tvarů, povrchových úprav skla i kovových doplňků a barevných vodičů,” dodává druhý z designérů Jakub Janďourek. Studio Dechem pro Kavalier Glass nenavrhuje poprvé. Již rok se pod touto hlavičkou úspěšně prodává simaxová lampa Hadovka.

Nová kolekce svítidel byla nominována na Cenu šéfredaktorů Designbloku 2014.


O KAVALIER GLASS
Historie společnosti Kavalierglass sahá až do první poloviny 19. století. V té době si huť v Ostředku pronajal František Kavalír a začal zde podnikat. V jeho stopách pokračovali také synové, pod jejichž vedením se sklárny účastnily prestižních výstav v Paříži a Londýně, kde dokonce získaly několik ocenění. Během následujícího období byly otevřeny nové hutě a kromě laboratorního skla se začalo s výrobou skla domácenského. U těchto produktů sklárny zůstaly dodnes. Na svém kontě však mají rozličné projekty, které byly realizovány např. na Nové scéně Národního divadla či v pražském metru. Rok 2009 s sebou přinesl nového majitele a Sklárny Kavalier byly přejmenovány na Kavalierglass, a.s. Nově byla započata spolupráce s designéry jako Matěj Chábera a Martin Žampach a zároveň studii deFORM či Dechem. Pod jejich taktovkou jsou zákazníkům představovány nové, netradiční produkty, které vznikají v rámci projektu Kavalier Design. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář