Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koncert Pěveckého kvarteta GMHS v kostele sv.Bartoloměje

10. 1. 2014

V kostele sv.Bartoloměje v Praze včera proběhl koncert pěveckého kvarteta GMH. Kostel sv.Bartoloměje je ve správě Šedých sester a ty umožnily jej uspořádat . Kvarteto ve složení Eliška Helikarová ,Eliška Kukalová , Václav Mašek a Jan Kukal přednesli hudbu renesanční a barokní a to ještě na vánoční téma. Za doprovodu varhan i jen svým zpěvem či hoslovým doprovodem části kvarteta se po kostele rozléhala nádherná hudba o několika skladatelů. Nechyběla i skladba světově známého skladatele J.S.Bach . zamavě poskládané části koncertu nenechaly posluchače v klidu a  nebylo vůbec znát , že se jedná o studenty. Krásné hlasy dokázaly navodit atmosferu již skončených vánoc. Mezi bloky skladeb hrál Petr Mašlaň varhanní improvizace.

Opravdu nádherný zážitek pro všechny zůčastněný , kdy až mrazilo v zádech při solových vystoupených aktérů podtrhly několikeré přídavky. A zývěrečná píseň samotného varhaníka s vlastním doprovodem varhan.


 pevecke-kvarteto-gmhs.jpg

Kvarteto GMHS
Kostel sv.Bartoloměje v Praze 

Kostel svatého Bartoloměje je vrcholně barokní kostel v Praze na Starém Městě zasvěcený apoštolu sv. Bartoloměji. Nachází se v Bartolomějské ulici poblíž zaniklých městských hradeb. Postavil jej v letech 1726 – 1731 architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.

Nejméně výraznou částí kostela je zalomená fasáda do Bartolomějské ulice. S výjimkou jednoduchého portálu neobsahuje dekorativní prvky, jen několik typů jednoduše rámovaných barokních oken.Nevelký interiér kostela postaveného na nepravidelném půdorysu je náročně architektonicky členěn a také svou dekorativností s využitím umělého mramoru a zlacení silně kontrastuje s uliční fasádou. Poškozené nástropní fresky, nad lodí s tématem mučení sv. Bartoloměje, jsou dílem Václava Vavřince Reinera.Mimořádné je řešení dvorní fasády kostela, přístupné přes budovu dopravní fakulty ČVUT z Konviktské ulice. Fasáda vytváří monumentální průčelí nádvoří, její řešení částečně navazuje na sousední starší, jednoduší barokní stavby. Naopak je nezávislá na interiéru kostela, k čemuž si dopomáhá šikmými špaletami oken. Vedle skutečných a slepých oken je fasáda ve výklencích a na atice zdobena sochami dvanácti apoštolů, Krista a Panny Marie z dílny Matěje Václava Jäckla.

zdroj: wikipedia.org


 

 

Náhledy fotografií ze složky Koncert Pěveckého kvarteta GMHS

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář