Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostnice v Mělníku

18. 2. 2013
 

  Kostnice

Kolem kostela byl od nepaměti hřbitov, který však nestačil zejména při morových epidemiích pojmout četné pohřby, a proto hrobníci vybírali pozůstalé kosti a rovnali je v kostnici. Kostnice neboli karnery bývaly u většiny farních chrámů, kde existovaly hřbitovy. Mělnická kostnice sloužila svému účelu do roku 1775, kdy byl hřbitov u kostela zrušen. 
Podle guberniálního nařízení ze dne 16. srpna 1787 měly být kosti z kostnic pohřbeny do země. Na Mělníce to však vyřešili zazděním oken a vchodu do kostnice. Hřbitov byl přenesen ke kostelu sv. Ludmily na předměstí.
Při opravách chrámu v letech 1891 -
 1892 byl vchod do kostnice znovu otevřen a náhrobní kameny kryjící okna byly přemístěny do interiéru kostela. Po restauraci chrámu z let 1913 - 1916 začal odborně studovat a uspořádávat kosti umístěné v kostnici antropolog světového věhlasu MUDr. RNDr. h. c. Jindřich Matiegka, profesor Karlovy univerzity. Po usilovné práci v době první světové války připravil se dvěma mladými pomocníky (jedním byl jeho pozdější nástupce prof. MUDr. Jiří Malý) kostnici pro studijní účely i pro návštěvy z řad veřejnosti.

 

dsc_0932.jpg


V kostnici jsou umístěny pozůstatky asi 10 000 až 15 000 osob různého stáří, pohlaví i etnického původu. Byly sem totiž v minulosti sváženy kosti nalezené na různých místech v okolí Mělníka, pozůstatky válečných událostí třicetileté války a dalších šarvátek.

 

zdroj : www.saletini.cz

Při návštěvě této kostnice nás osloví nápis :

"Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy."

 

Poté mám průvodkyně pustí z reproduktorů komponovaný proslov a upozorní nás, co se v kostnici nalézá. Největší lebka se nalézá v dolní části srdce a má průměr 58 cm. V kostnici je chlad a vnímavější návštěvníci přímo hmatatelně cítí přítomnost 15 000 zemřelých, jejichž ostatky zde jsou naskládány. Zde každý pocítí onu prchavost našich životů a musí si uvědomit, že jakékoliv spory či války popř. nespokojenosti nás přivedou do tohoto místa. Je dobré se zde zastavit a zamyslet se. 

 

Náhledy fotografií ze složky Mělník kostnice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář