Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krátký rozhovor s umělcem Davidem Dimitri a přípravy na zahájení roku - Plzeň město evropské kultury

14. 1. 2015

Již zbývá jen několik málo dní do slavnostního zahájení roku, kdy západočeská Plzeň se stane Evropským hlavním městem kultury. A tak jsme neváhali a zajeli se podívat na poslední přípravy přímo do centra města.
Kolem katedrály Sv. Bartoloměje jsou nyní všude umístěny zábrany a náměstí není zcela průchozí, jelikož vyrostlo ohromné pódium a současně diagonálně od katedrály jedna velká trampolína, na které se připravují gymnasté a tanečníci na slavnostní zahájení. Již nyní bylo otevřeno a také po celý rok bude v provozu Informační centrum několik málo kroků od Městského úřadu. Je umístěno v prosklené buňce v barvách vztahujících se k celoroční akci.


plzen---evropske-mesto-kultury-2015-015.jpg


Další zajímavostí je, že od věže katedrály přes celé náměstí až k rohovému domu je vedeno lano, na kterém bude vystupovat švýcarský umělec a provazochodec David Dimitri. Měli jsme to štěstí, že jsme samotného umělce s jeho kolegou potkali při kontrole a dokončování instalace ukotvení provazochodeckého lana před vystoupením a poskytnul nám krátký improvizovaný rozhovor. Dozvěděli jsme se, že lano je zavěšeno 16 m nad plochou náměstí na vystoupení se velmi těší. Na náš další dotaz zda bude jištěn, pohotově odpověděl ano. Je to velice sympatický, usměvavý umělec a jistě se můžeme těšit na nevšední zážitek. Může jej vidět také při dalších vystoupeních v rámci programu Sezona nového cirkusu, kdy David Dimitri: L´Homme Cirque vystoupí v lednu a v únoru.


 

plzen---evropske-mesto-kultury-2015-007.jpg 

Vlevo David Dimitri s českým kolegou


 Další velkou a jedinečnou záležitostí bude uvedení nových pěti zvonů v katedrále Sv. Bartoloměje. Zvony, které padly za oběť II. Světové válce a na své místo se vrací po dlouhých 70 letech jako výraz sounáležitosti Plzeňanů, kteří se společnými silami zasadili o jejich obnovit. Zvon Bartoloměj dorazil do plzně v pátek odpoledne z dílny v nizozemském Astenu za doprovodu nejlepšího českého zvonaře Petra Rudolfa Manouška. I zde se na nás usmálo štěstí a slyšeli jsme zkoušky zvonů a to ne jednou, jelikož během času, který jsme zde strávili, byly prováděny opakované zvukové zkoušky nových zvonů a to nejznámějším českým zvonařem P.R. Manouškem. Osobně jsme jej neviděli, ale automobil s logem jeho zvonařské dílny stál přímo před katedrálou Sv. Bartoloměje.
Na závěr naší krátké návštěvy Plzně jsme navštívili Infocentrum a to jak na náměstí ve výše zmíněném proskleném kiosku, kde nám byly poskytnuty informace týkající se akce Plzeň - Evropské hlavní město kultury a poté za doprovodu hudby a zkoušejících tanečníků a artistů skákajících na ohromné trampolíně jsme navštívili na protější straně stálé Infocentrum města, kde jsme získali mapu, informace jak letošní akci a klasické turistické informace. Obě centra se navzájem doplňují.
Můžeme se tedy těšit na velkolepé zahájení kulturního roku v západočeské metropoli, které proběhne v sobotu 17. ledna, a zároveň na všechny kulturní akce pořádané po celý rok v rámci tohoto projektu.www.plzen2015.cz 

 

Náhledy fotografií ze složky Plzeň - Evropské město kultury 2015

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář