Jdi na obsah Jdi na menu
 


ME v atletice 2014 Zürich - hodnocení šampionátu

14. 8. 2014

lem2014_green_ls_rgb_neg_m.jpg


Skončené Mistrovství Evropy v atletice pořádané ve švýcarském Zürichu přineslo české atletice opět medailové úspěchy a to od po mateřské dovolené navrátivší se  Barbory Špotákové,  která se stala poprvé ve své kariéře Mistryní Evropy hodem v páté sérii o délce 64,41 m. Další medaili přidala již ráno vysoce talentovaná sportovkyně bojovná  Anežka Drahotová  na 20 km chůze, kdy od začátku závodu diktovala tempo a až v samém závěru jí dvě soupeřky překonaly. Třetí medaili přidal v sobotním závodě tyčkař  Jan Kudlička  bronzovou medaili za výkon 570 cm ve velmi dobře takticky zvládnutém finálovém boji. Posledním adeptem na medaili byl v závěrečném nedělním závodě  Vítězslav Veselý,  který obhajuje titul z roku 2012 a naše naděje naplnil a získal stříbrnou medailí za výkon 84,79 m

Další atleti, jejichž výkon lze považovat za více než úspěšný, se seřadili od čtvrtého až do šestého místa a to především Jaroslav Bába, který opět přesvědčil svou zkušeností a načasováním formy a jak sám říkal lepší než čtvrté místo by mu ve finále nemohlo patřit a tak výkonem 230 cm překvapil celou výškařskou špičku. Další naše čtvrté místo obsadila Denisa Rosolová, která však nebyla s tímto umístěním vůbec spokojena protože. O umístění na stupních vítězů se připravila v posledních třiceti metrech. Při pohledu na její výsledky z rozběhu, semifinále i finále je zřejmé, že formu měla načasovanou dobře a prodala své výkonnostní ambice, tak jak měla, jen soupeřky byly prostě lepší.Naopak ohromným úspěchem a velkou satisfakcí po dlouhodobém tříletém zranění je páté místo překážkáře Petra Svobody a jistě bude pro něj dobrým odrazovým můstkem do další kariéry a to především na halovém Mistrovství Evropy v příštím roce v Praze. Jeho semifinál113:39 sec je, jak on sám říká, z kategorie snových. Na šestém místě ve své kategorii se umístila Jiřina Svobodová výkonem 445 cm a potvrdila tak svou dlouhodobě stabilní formu a i v letošní dalo by se říci nepovedené sezoně udělala velice dobrý výsledek. Možná, že celou sezonu ovlivnily rodinné problémy o kterých nevíme, jelikož ukončila manželství s Petrem Svobodou ještě před zahájením Mistrovství Evropy. Posledním naším sportovcem, který se umístil na bodovaných pozicích a to také na šestém místě je vrhač Jan Marcell, který výkonem 20,48 m ve finále přesvědčil všechny atletické experty o tom, že se již stal světovým vrhačem.

 ceske-uspechy2.jpg

 


Ostatní naši atleti ze 43 členné výpravy se umístili ve svých disciplínách již pod bodovanými umístěními a každé umístění má jinou hodnotu pro každého z nich. Zklamaná bude jistě odjíždět Lenka Masná, která nepostoupila do finále na 800 m, Ladislav Prášil a Tomáš Staněk, kteří měli velké ambice ve vrhu koulí na postup do finále. Jistě je neúčast ve finále ohromným zklamáním pro oba oštěpaře Jakuba Vadlejcha a Petra Frydrycha. A Lucie Škrobáková byla také velmi rozčarovaná z vypadnutí v rozběhu a odjíždí velice zklamaná. Pak zde máme skupinu atletů, kteří mile překvapili a byť nepostoupili do finálových bojů, jsou spokojeni. Jmenovitě je to Jan Veleba na 100 m a Michal Brož na 400 m překážek.
Naši desetibojaři nastoupili do bojů ve tříčlenné skupině a to podle výkonnosti Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora a Marek Lukáš a dokončili pouze dva, jelikož Mistr světa juniorů Jiří Sýkora z důvodu zranění a zřejmě i velké únavy z předchozích závodů odstoupil. Na výkonnosti obou dvou dokončivších desetibojařů se podepsalo počasí a tak se žádný z nich nedostal přes hranici 8 000 bodů.
A tak hodnocení je neutrální. V naší výpravě atletů a atletek se objevila skupina smolařů, kdy každý z nich z různých důvodů soutěže nedokončili a tudíž nemají žádný platný výkon a nejsou klasifikováni. Za největší smolařku můžeme považovat Elišku Klučinovou, která se zranila v první disciplíně sedmiboje a celý závod musela vzdát. Pavel Schrom na 50 km chůze byl diskvalifikován, Lucie Koudelová a Lucie Pelantová závody nedokončily, prvně jmenovaná upadla na překážce a druhá vzdala. Rebeka Šilhanová a Tereza Králová neměly v soutěži žádný platný pokus.

smolari.jpg


Další početná skupina z naší atletické výpravy nepřekvapila ani nezklamala a potvrdila svou výkonnost, kterou prokazovala splněním limitu na toto Mistrovství Evropy. Mezi těmito atlety můžeme jmenovat: Jan Tesař, Patrik Šorm, Daniel Němeček, Jitka Kubelová, Eliška Staňková a Kateřina Šafránková, kdy někteří z nich postoupili i do finále, někteří vypadli již v rozběhu, ale jelikož se většinou jedná o velmi mladé atlety, je to vklad do budoucnosti české atletiky. Ostatní sportovci jmenovitě Petra Anrejsková, Kristilína Mäki, Romana Maláčová, Diana Mezulianiková, Nikola Ogrodniková, Michal Balner jsou již zkušenější avšak svoji výkonnost ze sezony nepotvrdili. Jednou zvláštní výjimkou, která mne zaujala, je Lukáš Gdula na 50 km chůze, který doslova a do písmene naplnil staré Coubertinovské heslo „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“ a hrdinně došel na posledním 26. místě s minutovou ztrátou na předposledního závodníka. Myslím si, že má v sobě ohromnou bojovnost a dokázal překonat jistě myšlenku na odstoupení ze závodu, když zůstal osamocený na trati a přesto nevzdal. Neznám výkonnost českých chodců ani neznám osobně tohoto závodníka a přesto na závěr hodnocení českých sportovců oceňuji tento výkon a dávám mu moji !cenu Fair Play“.
Ještě musíme ocenit výsledky štafety 4x 400 m, která postoupila do finále a doběhla...............

 

vysledky-ca.jpg

 


 

 

Náhledy fotografií ze složky ME v atletice 2014 Zürich - 12.8 - 17.8.2014

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář