Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejlepší ekologické projekty

28. 11. 2016

 


V marocké Marrakéši byly u příležitosti světové klimatické konference vyhlášeny nejlepší ekologické projekty za rok 2016. Mezi šesti nejlepšími projekty soutěže Energy Globe Award byly nápady z Evropy, Afriky či Asie. Soutěž Energy Globe Award probíhá každoročně ve 177 zemích světa včetně České republiky, kde je jejím iniciátorem a pořadatelem již od roku 2008 energetická společnost E. ON. Český zástupce, malá obec Haňovice na Hané, které se daří účelně využívat technologie pro úsporu energií, snižovat své provozní náklady a zároveň vytvářet nová pracovní místa pro své obyvatele, se letos do finále neprobojoval. Ve světovém finále byli vyhlášeni vítězové v celkem šesti kategoriích: Země, Vzduch, Mládež, Voda, Oheň a nově také ve zvláštní kategorii Ekologické plasty.  

marak5zeme-banglades.jpg


V soutěžní kategorii Země zvítězila organizace Tahzingdong z Bangladéše, které se podařilo zachovat více než 12 tisíc hektarů lesa. Chráněný les nyní představuje pro okolní vesnice zdroj čisté vody, eliminuje erozi a v kombinaci s lidskou aktivitou také omezuje množství oxidu uhličitého v ovzduší. Vítězem kategorie Vzduch je rakouský řetězec supermarketů Hofer KG, kterému se po přechodu na ekologické zdroje daří od začátku roku 2016 fungovat v CO2 neutrálním prostředí. Nejlepší projekt kategorie Mládež pak pochází ze Španělska, kde se díky mobilní aplikaci Marnoba snaží identifikovat a odstraňovat zdroje znečištění pocházející z lodí a námořní činnosti. Za snahu o restaurování korálových útesů si první místo v kategorii Voda odnesla organizace z Malajsie. V kategorii Oheň byl vybrán projekt mobilních solárních panelů z Německa, jimiž je možné v rozvojových zemích nahradit běžně používané dieselové agregáty.

marak-mladez-marnoba-spanelsko.jpg

Letošní novinkou světového finále byla kategorie Ekologické plasty, ;níž porota ocenila projekt z Tanzanie. V této africké zemi využívají plastový odpad k výrobě netradičních venkovních plotů, které jsou ekologické a 100% recyklovatelné.  Představitelé téměř 200 zemí se v marockém městě Marrákeš dohodli na časovém plánu a dalších detailech naplňování pařížské klimatické dohody, jejímž cílem je omezit globální oteplování. Ve společném prohlášení boj proti klimatickým změnám označili za "neodkladnou povinnost“. Před rokem se zástupci těchto zemí světa dohodli konferenci OSN v Paříži na tom, že udrží oteplování planety pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého. Pařížskou dohodu podepsalo přes 190 států a prochází v jednotlivých zemích ratifikací. V platnost vstoupila letos v listopadu. V roce 2020 tato dohoda nahradí nynější kjótský protokol z roku 1997. "Během uplynulých dvou týdnů jsme společně hleděli do budoucnosti s vědomím zodpovědnosti," uvedl marocký ministr zahraničí Saláhaddín Mizuár, který klimatické konferenci předsedal.      Marrákešská konference se nesla ve znamení obav z toho, zda budoucí prezident Donald Trump nevyhlásí odstoupení Spojených států od pařížské dohody.                                        Bohaté státy také v dokumentu znovu potvrdily svůj cíl do roku 2020 shromáždit 100 miliard dolarů z veřejných i soukromých zdrojů na pomoc rozvíjejícím se zemím v boji proti klimatickým změnám. Prohlášení z Marrákeše je politický dokument, který deklaruje úmysly účastnických států, ale nemá žádnou právní moc. Světová meteorologická organizace (WMO), která patří mezi agentury OSN, již uvedla, že letošek velmi pravděpodobně překoná rekordně teplý rok 2015 a bude nejteplejším od doby, co existují záznamy. V příštím roce bude organizátorem klimatické konference tichomořské souostroví Fidži, jednání budou ale probíhat v německém městě Bonn. Za dva roky se zástupci zemí sejdou na klimatické konferenci v Polsku.


marak9-zeme-banglades.jpg

marak4-ohen-nemecko.jpg

Jaromír Hampl

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář