Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová Techmania prošla kolaudací

24. 2. 2014

 

Nová Techmania prošla kolaudací

 

banner01.jpg

 Hlavní expoziční hala plzeňského science centra Techmania úspěšně prošla kolaudačním řízením. Otevření nové Techmanie na Den učitelů, 28. března, tak nestojí nic v cestě. Oproti „staré“ Techmanii, která fungovala v části historické haly areálu ŠKODA v letech 2008 – 2013, bude nová Techmania třikrát větší a kromě interaktivních expozic nabídne i špičkově vybavené laboratoře či klubovny pro školy i veřejnost.


fil_4060.jpg


 

„Musím zhotovitele pochválit, odvedl opravdu dobrou práci“, komentoval vedoucí Odboru stavebně správního Magistrátu města Plzně ing. Jan Kaisler, který kolaudační řízení vedl: „Neshledal jsem žádnou vadu ani nedodělek, který by bránil uvedení budovy do provozu. Spíš naopak si myslím, že čím dřív bude otevřeno a budova začne sloužit veřejnosti, tím to bude lepší“, dodal Kaisler.  

Hlavní budova Techmanie přivítá své návštěvníky 28. března, a to po téměř sedmi měsících od svého uzavření. Během té doby bylo završeno propojení obou částí historické škodovácké haly z roku 1917, v jejíž jedné třetině provozovala Techmania své aktivity zaměřené na zábavné objevování vědy a techniky od roku 2008. Stavba s výměrou cca 10 000 m2 prošla celkovou rekonstrukcí: nová Techmania nabídne nejen nové interaktivní expozice, ale také špičkově vybavené školní laboratoře zaměřené na biologii, chemii či fyziku, klubovny, dílny a samozřejmě i velkorysé zázemí pro občerstvení a odpočinkovou zónu.


Rekonstrukce zchátralé historické stavby a její transformace v experimentální stanici neformálního vzdělávání si včetně vybavení vyžádala řádově částku 330 milionů korun, které poskytl Operační program Výzkum a Vývoj pro Inovace (OP VaVpI). „Rekonstruovat historické průmyslové budovy se určitě vyplatí. Výsledek tu ostatně každý uvidí. Myslím si, že kdyby touto postupnou rekonstrukcí procházely všechny haly ve Škodovce, tak by to bylo jen dobře“, komentuje Kaisler. 

„Nyní máme přesně pět týdnů na to, abychom v hlavní hale všechny dokončovací práce završili“, vysvětluje technický manažer projektu dostavby Techmanie Jiří Vlasák: „Aktuálně probíhá výmalba jednotlivých ploch, navážíme vybavení interiérů avybavení laboratoří, staví se konstrukce pro nové hlediště. Do Techmanie již také např. přijely první exponáty nové expozice Člověk a zvíře“, dodává Jiří Vlasák. 

 

Hlavní expoziční hala svou nabídkou pro školy i veřejnost doplní činnost prvního 3D Planetária v ČR, jež v areálu plzeňské Techmanie funguje od listopadu loňského roku. Celý areál science centra se rozkládá na ploše téměř 30 000 m2 a patří k němu ještě např. nový parkovací dům či objekt historické VI. brány Škodových závodů, která na svou rekonstrukci teprve čeká. Pro veřejnost bude nová a třikrát větší

Techmania přístupná od soboty 29. března. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář