Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky v NPÚ- Zimní sezona

12. 12. 2014

Zimní sezona v NPÚ: Advent v historickém kabátě a velkolepá výstava Hrady a zámky objevované a opěvované

Hrady, zámky a ostatní památky ve správě NPU ožívají v i zimě – chystají adventní a vánoční programy, silvestrovské veselice i hudební představení. K návštěvě však bude po celou sezonu kromě celoročně přístupných objektů lákat také velkolepá výstava Hrady a zámky objevované a opěvované, otevřená v Jízdárně Pražského hradu od 19. prosince do 15. března příštího roku. Poklady na ní vystavené i další skvělá díla historie vyzvou v dubnu 2015 na domovských hradech a zámcích k „velké hradozámecké inventuře“.

Rok 2014 byl pro památky ve správě NPÚ velmi úspěšný – na hrady, zámky, kláštery, lidové stavby či technické památky se do konce října přišlo díky příznivému počasí a lákavým kulturním programům, které kasteláni připravili, podívat přes 4 miliony šest set tisíc návštěvníků, což je o půl milionu lidí více než loni v tomtéž období.

Přestože hlavní sezona posledním říjnovým dnem na většině památek NPÚ skončila, mnoho jich brány definitivně nezavírá; řada kastelánů připravuje speciální prohlídky a programy, přičemž konec listopadu a prosinec jsou jednoznačně ve znamení adventu a vánočních svátků. Hrady a zámky v tuto dobu ožijí předvánoční atmosférou plnou jedinečných vůní a chutí.

Jak trávila Vánoce šlechta, bude možné vidět na zámku v Litomyšli; naopak svátky z pohledu personálu – v kuchyních a sklepech – zažijí například návštěvníci zámku Žleby. Sváteční dobroty podle receptů minulých generací nebo tradiční výrobky a betlémy nabídnou řemeslné trhy, v dílnách si zase budou moci děti i dospělí vyzkoušet, jak by v minulých časech obstáli. Významnou součástí adventních příprav i vánočního slavení je vždy hudba, a tak se například každou adventní neděli rozezní tóny hudby zámek Kunštát a ve středu 17. prosince jedinečný renesanční kostel sv. Floriana v Ústí nad Labem – Velkém Březně.Výčet doporučených akcí připravených na jednotlivé adventní víkendy, vánoční svátky a oslavy konce roku je uveden ZDE.


 advent-npuv.2.jpg

 Podrobnosti k možnostem návštěvy doporučujeme vyhledat na webových stránkách konkrétního objektu.


 Příjemný program na památkách NPÚ však najdou i ti, kteří se vánočním tématům chtějí vyhnout. Kulturní zážitek zcela neadventní nabídne třeba hrad Karlštejn, který připravil na neděli 30. listopadu Requiem za Karla IV., od jehož úmrtí uplyne právě 636 let. Na prohlídkovou trasu bez doplňků a příkras je i v zimě možné jít například na Hluboké, na Rožmberku a v Mníšku pod Brdy. Květnou zahradu v Kroměříži či zámek Sychrov lze dokonce navštívit prakticky kdykoliv, tedy včetně pondělků, a některé další zámky, mezi nimi i Frýdlant a Karlštejn, otevřou brány na objednání. V průběhu celé zimy je přitom možné sbírat razítka do návštěvnického pasu věrnostního programu Klíč k památkám a získat volný vstup na šestou návštěvu či vyhrát hlavní cenu soutěže – výlet křivoklátskými hvozdy s přenocováním na Křivoklátě. Podrobnosti k možnostem návštěvy doporučujeme vyhledat na webových stránkách konkrétního objektu.


advent-npu3.jpg

 Podrobnosti k možnostem návštěvy doporučujeme vyhledat na webových stránkách konkrétního objektu.Nováčkem mezi památkami, které lze navštívit i v zimě, je brněnská vila Stiassny,  která se po komplexní obnově otevře návštěvníkům v polovině prosince, kdy v ní rovněž zahájí provoz nově vytvořené Centrum obnovy památek architektury 20. století. „Vila Stiassny je jednou z nemnoha novodobých památek, o které NPÚ pečuje. Její hodnotu přitom nevidíme pouze v architektonické kvalitě, ale – stejně jako v případě hradů a zámků – také v její kulturní historii; je dokladem určitého období a svědkem proměny životů lidí, kteří ji obývali. Jsem proto ráda, že tato moderní stavba doplňuje a obohacuje spektrum památek ve správě NPÚ. Skutečnost, že díky vzniku Metodického centra moderní architektury v Brně, které bude sídlit právě v areálu vily, můžeme návštěvníkům, odborníkům, studentům i dalším zájemcům zprostředkovat poznání architektury první poloviny 20. století a péče o ni mnohem komplexněji než dříve, považuji za přidanou hodnotu,“ říká Naděžda Goryczková, generální ředitelka NPÚ.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Karlštejn

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář