Jdi na obsah Jdi na menu
 


PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY PRO VŠECHNY DĚTI Z PRAHY A OKOLÍ

30. 6. 2014


V Praze žije zhruba 150 000 dětí, jejichž rodiče už mají nejvyšší čas, naplánovat svým ratolestem prázdniny, aby je netrávily u televizí a mezi paneláky. Kromě táborů, dovolených a babiček mají rodiče z Prahy a Středočeského kraje i další možnost, jejíž obliba každým rokem raketově stoupá. Jsou to příměstské tábory!

Za 8 let si příměstský tábor užilo více než 20 tisíc dětí


Sportovní akademie nové generace (SANG) tábory v Praze o letních prázdninách pořádá už osmým rokem. Instruktoři si své malé svěřence ráno vyzvednou na osmi sběrných místech. Děti stráví den s novými kamarády, nabitým programem a večer se zase vrátí k rodičům.
Vyplnění volného dne v prázdninovém programu vyjde na 290 korun, v nichž je zahrnut oběd, svačina, nápoje, hry nebo výlety a dohled školených instruktorů, jejichž rukama na příměstských táborech už prošlo přes 20 000 dětí.


 tabory.jpg


 „Příměstské tábory organizujeme od roku 2007 a zájem je stále větší, takže zvažujeme, že své služby nabídneme i v dalších městech Česka,“ říká koordinátor příměstských táborů David Kurtz ze SANG a popisuje, jak to na takovém příměstském táboře chodí: „Děti si odnášejí zážitky, mají plnohodnotně strávený prázdninový den, spoustu nových kamarádů, naučí se nové sporty nebo se rozvíjí ve výtvarných a jiných uměleckých aktivitách. A rodiče nemusí mít špatné svědomí, že jejich dítko bloumalo samo venku, když oni museli do práce. Zároveň si však nemusí stýskat, protože budou spát zase ve své posteli,“ vyjmenovává výhody příměstských táborů Kurtz.


 2-pt.jpg 


Děti si instruktoři vyzvednou u metra, a zase je tam večer doprovodí


Dalším pozitivem je, že rodiče děti nemusí vozit nikam daleko. „Funguje to tak, že mezi sedmou a půl osmou na sedmi stanicích metra nebo u Europarku ve Štěrboholech instruktor převezme od rodičů děti a převeze je na Opatov do Základní školy Mikulova, kde máme zázemí. Většinu času ovšem trávíme venku. Každý den program přizpůsobujeme počasí a počtu, ale aby děti věděly, na co se hlásí, máme dopředu stanovený na každý den jiný program,“ popisuje hlavní vedoucí příměstských táborů Martin Havrlík.

Neobvyklé sporty, umění i výlety do minulosti


Hlavním lákadlem příměstských táborů je program plný tematických denních her, neobvyklých sportů jako je lakros, touch rugby, disk golf, lanové aktivity nebo bran ball a výletů. „Chceme, aby si děti vyzkoušely i nové netradiční sporty a máme s tím báječnou zkušenost. Spousta z nich, se pak sportu začne věnovat celoročně. Takže i objevujeme nové talenty a ukazujeme dětem, které si připadají nesportovní, nové disciplíny, v nichž mohou vyniknout,“ vysvětluje Havrlík.
Každý týden má své speciální téma. Tři prázdninové týdny si děti na příměstských táborech užijí filmovou a hudební školu, dvakrát je naplánován týden superhrdinů a oblíbené jsou týdny, kdy instruktoři děti nechají projít bránou času a své prázdninové dny tráví mezi dinosaury, ve středověkých královstvích, až doputují k vynálezům posledního století.


1-pt.jpg


Novinkou je tábor přes noc


Pro odvážné děti instruktoři SANG připravili každý týden i jednu táborovou noc. „Letos na přání zavádíme i dvoudenní tábor s přespáním, kdy děti zažijí i noc. Užijí si s námi středu, pak přespí s ostatními kamarády ve spacácích a další den je čeká zase táborový program,“ doplnil hlavní vedoucí táborů.


Třetina dětí je obézních


V České republice žijí téměř dva miliony dětí. Přitom obezita a nadváha postihuje v naší zemi až téměř třetinu z nich. „Podle nejnovějších studií má v Česku problém s nadbytečnými kilogramy skoro 20 až 30 procent dětí, což je ještě o něco více než počet obyvatel Brna. Přibližně dvě třetiny z nich se kilogramů navíc nezbaví ani v dospělosti. U mnohých z nich se nevyhnutelně v budoucnu objevují více či méně závažné zdravotní obtíže. Proto je nesmírně důležité, aby rodiče začali řešit problémy s váhou svých dětí včas,“ říká profesionální sportovec, osobní trenér a bývalý mistr světa ve sportovním aerobiku Martin Dušek a dodává: „I s ohledem na tyto neduhy a trápení dnešních dětí, koncipujeme programy na příměstských táborech tak, aby byly nejen zábavné, zajímavé a poučné, ale především aktivní a plné pohybu, který dětem zvláště ve městech často chybí.“

Léto je pro děti tou nejrizikovější dobou


Jen za loňské prázdninové měsíce ošetřili pražští záchranáři 1038 dětí. Nejčastějším důvodem k výjezdu zdravotníků byl úraz, celkem u 425 dětí. Vedle sportu u něhož se, často bez dozoru, zranilo 218 dětí, bylo záchranáři převezeno do nemocnice 42 popálených a opařených dětí. Sedmdesát pět dětí se zranilo po pádu z výše, řezná poranění utrpělo 30 dětí a šest dětí předávali zdravotnici lékařům ve stavu tonutí.
„Příměstské tábory pomohou rodičům vyřešit a překlenou i ty dny, na které pro děti nepřichystali žádný program a hrozí, že by je trávily jen tak doma nebo na ulici a bez dozoru. Krom zábavného programu, který jejich ratolesti čeká, se také nemusí strachovat o to, co se jim kde může stát. Všichni naši instruktoři mají pedagogické vzdělání, nebo speciální školení a několikaleté zkušenosti. Klepu na dřevo, ale za uplynulých sedm sezón, se žádnému svěřenému dítěti nestal žádný závažnější úraz,“ dodává s úsměvem Martin Havrlík, který je zároveň i zdravotníkem příměstských táborů.

Nová generace táborů


Příměstské tábory jako jakási nová generace táborů po sedmi úspěšných letech zaslouženě získaly i podporu Magistrátu hl. m. Prahy.
„Velmi si cením toho, že se dětem díky příměstským táborům otevírá široký výběr možností, jak strávit část prázdnin. Nabídku jistě ocení také rodiče, kteří potřebují dětem vybrat vhodný program na dny, kdy se jim nemohou kvůli svým pracovním povinnostem věnovat. Příměstské tábory pro děti navíc rozšiřují příležitosti k letním aktivitám, které nabízejí i pražské domy a mládeže či jiné neziskové organizace,“ kvitovala nabídku příměstských táborů radní MHMP pro oblast školství a volného času dětí a mládeže Ludmila Štvánová. 


PŘIHLÁŠKA ZDE


www.prazdniny-v-praze.cz


 

 
 

Náhledy fotografií ze složky PŘÍMĚSTSKÉ TÁBory

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář