Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavnostní zahájení 7. ročníku národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“ dne 9.5. 2015 na Vyšehradě

10. 5. 2015

Dne 9.5. patřil Vyšehrad slavnostnímu zahájení 7. ročníku putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“. Tato výstava přináší svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů . Pořádá ji Asociace Entente Florale CZ - Souznění ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Symbolem výstavy je kamenné Srdce Vlasti, které bylo vykopáno na vyšehradské akropoli. Loňského ročníku se zúčastnilo celkem 120 proměněných míst. Na panelech věnovaných jednotlivým místům jsme si mohli prohlédnout, jak byly chátrající stavby proměněny v objekty s užitečnou náplní. Viděli jsme fotografie zchátralých a zachráněných sakrálních staveb či rekonstruovaných budov a nádraží.


  ma-vlast---cestami-promen-027.jpg

Stánky pod Vyšehradem 


Partnery letošního 7. ročníku jsou kraje Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký, Zlínský a Hlavní město Praha. Bližší informace o jednotlivých regionech bylo možné získat na jejich stáncích, kde návštěvníci dostávali mapy a tištěné publikace s informacemi o nejrůznějších kulturních událostech, technických a přírodních zajímavostech, turistických i sportovních akcích v těchto oblastech.


 

ma-vlast---cestami-promen-018.jpg

 


Široká byla také nabídka výrobků nositelů značky „Regionální produkt“. Na stáncích bylo možné si vybrat z nabídky keramiky textilních ýrobků, šperků, mohli jsme si vyzkoušet výrobu ručního papíru, či zdobení perníku. Děti zhotovovaly přáníčka k nadcházejícímu Svátku matek. Kdo měl zájem, mohl si třeba i vystřelit z luku. Lákavá byla možnost ochutnávky regionálních pokrmů, a místních lahůdek. Když člověk procházel mezi stánky, mohl si koupit valašské frgále, uzeniny, Štramberské uši, místní pekařské výrobky, paštiky i koláče. Místní pivovary nabízely též ochutnávku svých piv.


pirka-a-dalsi.jpg

 Pod dohledem Prof. Jana Pirka proběhlo setkání kamenných srdcí spolupracujících krajů. 

foto : pořadatel


Program byl zahájen v 11 hodin vystoupením dětského sboru Mendy. Po úvodních projevech představitelů spolupracujících institucí následovala vyhodnocení vítězů loňského ročníku. Ve 12 hodin se rozezněly Vyšehradské zvony. Poté následovalo slavnostní předání srdcí zástupcům krajů, kterého se zúčastnil Prof. Jan Pirk. Se zájmem jsme vyslechli přednášku významného botanika Václava Větvičky „Pocta stromům“. Před vystoupením souboru Spirituál kvintet, který v letošním roce oslavil 55. výročí své existence, jsme měli dostatek času si projít stánky jednotlivých regionů i se občerstvit. V rámci akce byla pořádána procházka Vyšehradem s průvodem a také byl veřejnosti přístupný Slavín, s poutavým výkladem Mgr. Potočka ze spolku Svatobor . Mohli jsme sestoupit také do Gotického sklepa a ve zdejší expozici si prohlédnout Vyšehrad v jeho různých historických podobách, nebo se pokochat pohledem na město. Kdo setrval do 17 hodiny měl jedinečnou příležitost si vyslechnout v bazilice sv. Petra a Pavla koncert Canto Carso.


 

ma-vlast---cestami-promen-007.jpg

Výroba papíru 

 


Od poloviny června bude zahájeno putování výstavy po městech a obcích ČR. Do té doby je možné v Praze se zúčastnit doprovodných akcí, kterými jsou následující semináře :

  • 12.5. architektura, navazuje výstava prací studentů Fakulty architektury ČVUT Praha
  • 21.5. památné stromy,
  • 8.6. historické zahrady
  • 15.6. Svatobor a vyšehradský hřbitov.

Místa kde bude výstava Má vlast , cestami proměn

Stránky pořadatele - Asociace Entente Florale CZtext a foto: Jana Bečková

 

Náhledy fotografií ze složky Má vlast - Cestami proměn