Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sté výročí řevnického Lesního divadla připomene publikace i výstava

14. 6. 2016

 

Sté výročí Lesního divadla připomene publikace i výstava

 

Zakladatel Lesního divadla Václav Čekan, nejpilnější režisér Josef Materna, slavná Magdalena Dobromila Rettigová i vodník z Lucerny. Ti všichni a mnoho dalších se potkají na jevišti Lesního divadla během jediného večera, který připomene jeho stoletou historii. Srdečně zveme na hudebně dramatickou koláž s písničkami a scénkami, která se koná v pátek 17. června od 19 hodin.

Večer se koná v režii řevnických ochotníků. Na jevišti se jich postupně objeví víc než třicet. Scénář, během kterého se představí známé osobnosti z historie divadelního souboru, sepsala někdejší principálka Alice Čermáková. Kromě ukázek z několika divadelních kusů se můžete těšit na živou muziku v podání dámské vokální skupiny Cabinet, poberounské kapely Třehusk či kapely Tango Jazz Band. V premiéře zde zazní skladba, kterou pro Lesní divadlo složil Miloslav Frýdl. 


rev2.png


str62a_nasi-furianti_1954105.jpg

Do Lesního divadla bude v pátek vypraven speciální autobus nejen pro pamětníky, ale i další zájemce. Pojede z Náměstí Jiřího z Poděbrad v 18:00. Bude-li velký zájem o svezení, absolvuje více jízd. Po skončení produkce autobus diváky opět odveze dolů.

V sobotu 18. června oslavy v Lesňáku pokračují od 20 hodin uvedením kabaretu Velvet Havel z divadla Na Zábradlí. Představení získalo řadu ocenění a bylo vyhlášeno Inscenací roku 2014.  Pro malé diváky je připravena na neděli od 14:00 hra Jiřího Jelínka Mami, už tam budem? z divadla Minor. Následovat bude od 15:30 divadelní koncert Příhody kluka BomBarďáka.

Vstupenky za 100 korun na páteční večer a za 220 korun na sobotní kabaret jsou k dostání v řevnickém Zámečku. Záštitu nad jubilejní 100. sezonou převzal středočeský hejtman Miloš Petera i ministr kultury ČR Daniel Herman.


d2.jpg

Vstup do divadla v zimním období

cekan_znacka-vaseho-klobouku.jpg

Zakladatel divadla Logo firmy


Stostránkovou publikaci o historii řevnického Lesního divadla vydá k letošnímu 100. výročí „Lesňáku“ radnice v Řevnicích. Kniha autorů Jindřicha Königa a Pavly Nováčkové, která obsahuje více než 150 dobových fotografií a na tři desítky plakátů, bude slavnostně pokřtěna ve čtvrtek 16. června odpoledne v Modrém domečku. Proběhne současně s vernisáží Fotosalónu, který bude věnovaný fotografiím z Lesního divadla.
„Hlavní dík patří mé celoživotní blízké kamarádce, paní Daně Kovářové, rozené Ryšánkové. Zapůjčila mi ke zpracování cenný archiv svého otce Čestmíra Ryšánka s unikátními fotografickými alby, plakáty a cennými podrobnými poznámkami k jednotlivým inscenacím,“ uvedl řevnický pamětník a sběratel dobových pohlednic Jindřich König. V knize popisuje vznik a činnost Čekanovy dramatické družiny, která u zrodu Lesního divadla v roce 1916 stála.

Ve druhé části nazvané V hlavní roli Lesňák jsou zachyceny další etapy tohoto jedinečného přírodního amfiteátru, který se stal domovskou scénou nejen místních ochotníků, ale v pozdějších letech také mnoha festivalů, například folkové Porty, Lesních slavností divadla, Rockového slunovratu aj.

Publikace byla poprvé k vidění již na Košíkářském trhu v neděli 5. června, kde se ochotníci představí v rámci Královského průvodu. K dostání pak bude za 200 korun v řevnickém knihkupectví LeAmos, Lesním divadle či řevnickém Zámečku.


logo_def.jpg


 

V upomínku na letošní jubilejní rok si budou moci lidé zakoupit i dárkové předměty s logem oslav. „K dostání budou například modré, světle a tmavě zelené deky, které jsou v chladnějších dnech často nedílnou součástí každé návštěvy Lesního divadla. Prodávat budeme i trička, jejichž potisk s nápisem Lesňák vytvářeli žáci řevnické základní umělecké školy. K dostání nadále budou pohledy a kalendáře,“ vyjmenovala Monika Vaňková, která má přípravu oslav na starosti.

U příležitosti 100 let Lesního divadla Řevnice byla v roce 2016 vyhlášena veřejná sbírka na rekonstrukci amfiteátru.


prg.png


Lesní divadlo v Řevnicích u Prahy je nejstarším funkčním přírodním amfiteátrem v České republice. V roce 1916 jej pro své děti založil továrník Václav Čekan. O několik let později se „Lesňák“ stal domovskou scénou zdejších ochotníků. Na jeho prknech ovšem hráli i velikáni z Národního divadla  Jaroslav Vojta, Ladislav Pešek, Antonie Nedošinská či Rudolf Hrušínský. V 80. letech se zde kromě divadelních představení konaly i koncerty; vystupoval zde Olympic, Tučňáci, Peter Nagy, Václav Neckář a další. V současnosti si řevnickou scénu oblíbili herci Dejvického divadla, od roku 2008 se zde pravidelně koná finále folkového festivalu Porta.


Divadlo v lese - léto 2016


 

Náhledy fotografií ze složky 100. LET Lesního divadla v Řevnicích

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář