Jdi na obsah Jdi na menu
 


Švýcarské dny v Praze 2015 opět pobavily i poučily

21. 4. 2015


Tak jako v loňském roce, letos jsme mohli od 16. do 19. dubna na různých místech v Praze zúčastnit programů, které se konaly v rámci Švýcarských dnů v Praze

svycarsko.jpg


Hlavní část programu proběhla v Městské knihovně na Mariánském náměstí, kde bylo možno shlédnout výstavu fotografií ze švýcarského kantonu Graubünden, vychutnat si poslech hry na Alphorn v podání tří alphornstů před sobotní přednáškou Grand Tour of Switzerland a vyslechnout si řadu zajímavých přednášek a prezentací. Vstup na veškeré akce byl zdarma. Návštěvníkům byly k dispozici propagační materiály se zaměřením na turistiku. Témata přednášek byla vybrána z velmi široké škály zaměření. Protože si v letošním roce připomínáme 150. výročí prvovýstupu na Mattehorn, stojí za zmíňku přednáška Dobytí Matterhornu a počátky alpinismu ve Švýcarsku.  Na začátku této velmi zajímavé prezentace byla zmíněna jména průkopníků alpinismu odvážných badatelů např. botanika Conrada Gesnera, který v roce 1555 vystoupil na horu Pilatus, jejíž jméno bylo spojováno s legendou o pilátovi, který byl svržen do Luzernského jezera a po své smrt působil dobré zlé skutky, Se svým přítelem Josiasem Simlerem napsal monografii „De Alpinismus Commentarius“ - popis Alp. V roce 1574 bylo popsáno použití lana, železných sandálů a sněžných brýlí. V roce 1576 Thomas Schöpf vydal první publikaci o Bernských Alpách. V letech 1703 – 1711 proběhlo měření vrcholů pomocí barometru. V roce 1712 byla vydána mapa Švýcarska, která svým rozsahem byla překonána až v 19. století. V roce 1760 byla vypsána odměna na výstup na Mt.Blanc, avšak prvovýstup uskutečnili 8.8. 1786 Jacques Balmat a Michel Gabriel Paccard. Zajímavostí je, že nejstarší horolezecký klub „Alpine club“ vznikl v roce 1857 v Londýně. 

prednaska.jpg


Podrobně byl popsán prvovýstup na Matterhorn (Matter-horská louka, horn- roh), od kterého letos 14. července uplyne 150 let. Toho dne v roce 1865 ve 13:40 vystoupilo na vrchol britské družstvo Edward Whymper, Peter Taugwalder st. - 45 letý horský vůdce z Zermattu, jeho 22 letý syn, Peter, který později na Matterhorn vystoupil celkem 120x, 37-letý reverend Charles Hudson, 19-ti letý Douglas Robert Hadow, nejmladší člen výpravy byl 18-ti letý lord ze Skotska Francis Douglas, výpravu doprovázel 35-letý horský vůdce z Le Tour u Chamonix Michel- Auguste Croz, přítel Whympera. Britské družstvo bylo rychlejší než jejich italští soupeři vedeni Jean Antoine Carrelem, dosáhlo vrcholu když italští horolezci byli asi 200 m pod nimi. Italská výprava ihned začala sestup a vrcholu Matterhornu dobyla až o 3 dny později 17.7.1865. Sestup britské výpravy skončil tragicky. K sestupu použili lana, které nebylo určeno pro slaňování. Fyzicky vyčerpaný Hadow sklouzl a strhl s sebou Croze, Hudsona a Douglase. Tito čtyři členové výpravy pád z výšky 1200 m nepřežili. Na Edwarda Whimpera tato tragédie dolehla do té míry, že 15 let se zcela vyhýbal horolezectví. Lano, které výprava použila je vystaveno v Muzeu Matterhornu v Zermattu. V roce 2005 bylo lano podrobeno zkouškám, při kterých bylo zjištěno, že konopné lano odpovídající tlouštky mohlo unést maximální váhu 300 kg, tudíž nebylo dostatečně odolné aby tak dlouhou dobu jistilo čtyři osoby. Abychom s mohli udělat představu, s jakým vybavením se dříve hory zdolávaly, přednášející nechal posluchačům k prohlédnutí, cepín, konopné lano a železné stoupačky. Na krátké prezentaci, která byla rekonstrukcí výstupu jsme si mohli všimnout oblečení mužů, kteří stoupali do vysokých nadmořských výšek – vlněné svetry, saka, čepce.

dsc_0408.jpgNa oslavu 150. výročí prvního výstupu na Matterhorn v Alpách Edwardem Whymperem a jeho týmu, Mammut, švýcarská firma, která se zabývá horolezeckým vybavením, požádala Bösch o speciální fotografii. Tým horolezců vystoupil na hřeben Matterhornu Hörnli a rozsvítil jasně červené svítilny, takže za úsvitu osvětlil cestu, kterou Whymper se svým týmem uskutečnil první úspěšný výstup.
Existuje záznam o výstupu na Matterhorn z vesnice Breuil-Cervinia, kdy Ital Bruno Brunod vytvořil v roce 1995 rekord s časem 2 h 10 min a z Breuil-Cervinia na Matterhorn a zpět, za 03:14:44.
21. srpna 2013 Španěl Kilian Jornet prolomil Brunodův rekord, protože mu trvalo 1 hodinu a 56 minut na vrchol, a 2 hodiny, 52 minut z Breuil-Cervinia na vrchol a zpět.
Zmíněn byl legendární horský vůdce Ulrich Inderbinen (nar. 3.12.1900), který za svůj život uskutečnil 370 výstupů na Matterhorn a naposledy stanul na vrcholu ve věku 90 let. V Zermattu naleznete lavičku tohoto horského vůdce, kde bylo možné ho zastihnout.
 
Po této nesmírně poutavé přednášce následovalo vystoupení alphornistů, které navodilo atmosféru Švýcarska a poté navazovala další prezentace s názvem Grand Tour of Switzerland – Velká cesta Švýcarskem. Novinkou ve Švýcarsku je velký okruh, na kterém ujedete celkem 1 600 km, projedete všechny jazykové oblasti, vyšplháte se autem nebo na motorce do pěti průsmyků, pokocháte se pohledem na 22 jezer a poznáte 11 švýcarských míst, která jsou zapsána na seznam přírodního nebo kulturního dědictví UNESCO. (značení hnědými směrovými šipkami GRAND TOUR) . Z nepřeberného množství míst, která tato cesta nabízí můžeme zmínit Rhétskou dráhu, která je zapsána na seznamu UNESCO, ( Bergünu přímo na trati Albula Rhétské dráhy můžete navštívit želeniční muzeum Albula), známá alpská úzkokolejka Albula/Bernina, která je také zapsána na seznamu UNESCO v délce 122 km mezi stanicemi Thusis a Tirano, Glacier Express, který putuje mezi Sv. Mořicem, Davosem a Zermattem Rýnskou soutěskou, či nejvýše položenou železniční stanici Jungfraujoch s ledovcovou jeskyní. Pozoruhodná je nejstrmější ozubnicová železnice na světě Mount Pilatus Railway z Alpnachstad do Pilatus Kulm se stoupáním až 48%, výškovým rozdílem 1635 m, která je v provozu od května do listopadu a kromě cesty ozubnicovou železnicí lze využít možnost jízdy v nové visuté lanovce „Dragon Ride“- dračí jízda, v úseku Fräkmüntegg – Pilatus Kulm, která je v provozu od 1.dubna 2015 a navazuje na visutou lanovku Panorama Gondola, která jezdí v úseku Kriens – Krienseregg – Fräkmüntegg. Od května do října můžete absolvovat půldenní nebo celodenní Zlatý okruh. Dalším místem je Piz Gloria alias Schlithorn, který je známý z filmu o agentu Jamesi Bondovi ve službách Jejího veličenstva. Filmové hvězdy budou pozvány, aby zanechaly otisky rukou na „007 Walk of Fame“ Při návštěvě muzea v luzernském Domě dopravy se na chvíli stanete třeba strojvůdcem vlaku. Z Wilderswilu se můžete svézt ozubnicovou úzkokolejkou o rozchodu 800 mm a sklonem až 25% na vyhlídku Schynige Platte, která je v provozu již od roku 1893. V cílové stanici se můžete nejen pokochat výhledem ale můžete studovat i 600 rostlin v alpské botanické zahradě. Novinkou je zde výuka hry na Alphorn od 23.5. do 25.10.. Nádhernou přírodní zajímavostí je divoká soutěska Aareschlucht na okraji Meirngenu. Ledovcová řeka si pokousala cestu horninou v délce 1400 m Skalní útvar je průchozí po visutých stezkách a skrze tunely. Nezapomenutelným zážitkem je svezení se farmářskou lanovkou „Buurebähnli“ v údolí Engelberg. Za návštěvu jistě stojí malebné lázeňské městečko s 11 minerálními prameny Scuol. Titul švýcarská vesnice roku získala vesnička Guarda, která je spojená s hrdinou dětské knížky Schellen-Ursli. Gurmánská potěšení na nejvyšší úrovni nabízí region Engadin Sv. Mořic. V Rappelswillu u Curyšského jezera se nachází originální zoo známé švýcarské cirkusácké rodiny Kniesových. Když vyčkáte v programu správný čas, můžete sami krmit zvířata.


Protože, jak již bylo zmíněno, s v letošním roce připomínáme 150. výročí prvovýstupu na Matterhorn, doporučujeme v Zermattu návštěvu muzea Matterhornu, které se nachází v podzemí v centru Zermattu pod skleněnou kopulí hned naproti kostelu. Seznámíte se zde s tragickou historií dobývání hory, která byla poprvé zlezena 14.července 1865 sedmičlennou anglicko-švýcarskou skupinou, z níž se jen tři muži vrátili dolů živí. V průběhu roku se uskuteční řada akcí včetně „Epoch Week“ v červenci a divadelního představení v červenci a srpnu. Představení se bude hrát pod širým nebem v historických kostýmech na Riffelbergu ve výšce 2 600 m n.m. nad Zermattem. V červenci 2015 se znovu otevře horská chata Hörnlihütte. Využívá ji řada horolezců jako výchozí bod pro výstup přes Hörnli Ridge. Nová Hörnlihütte splňuje veškeré standardy vysokohorské turistiky.
 
Z dalších akcí v rámci Švýcarských dnů můžeme zmínit prodej švýcarských sýrů na Farmářských trzích na Náplavce, projíždky na elektrokolech nebo nedělní švýcarský brunch v Restaurant Žofín Garden.
 
Doufejme, že se budeme moci těšit na další ročník této zajímavé akce. 

text : Jana Bečková
 

Náhledy fotografií ze složky Švýcarské dny v Praze 2015

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář