Jdi na obsah Jdi na menu
 


Táborská setkání lákají na tradiční historické programy

13. 9. 2014


Jihočeský Tábor ožije o druhém zářijovém víkendu 23. ročníkem Táborských setkání. Slavnosti nabídnou akce inspirované středověkou historií města a k tomu koncerty Ondřeje Brzobohatého, Věry Špinarové, Marie Rottrové nebo Tata bojs. Třídenní program láká na historické noční i denní průvody, bitvy, koncerty všech žánrů i hodování pod širým nebem. V letošním roce navíc se festival stane dějištěm oslav 30. výročí partnerství měst Tábor a Kostnice.


 

 

-jan-zizka-pred-pomnikem-jana-zizky-na-namesti.jpg

-jan-zizka-v-pruvodu-na-koni-.jpg

Průvod z letošního roku 2014

 


Táborská setkání se letos konají od 12. do 14. září 2014. O páteční zahájení slavností se na Žižkově náměstí postará táborský Swing Band. Po něm už magickou atmosféru  v setmělém Starém městě vykouzlí husitský chorál Ktož sú boží bojovníci v podání nositele Ceny Thálie Jana Vacíka. Pochodňový průvod s Janem Žižkou pak završí velkolepý ohňostroj, který bude věnován oslavám 30. výročí partnerství měst Tábor a Kostnice.    Ve 22.15 hodin začíná koncert Ondřeje Brzobohatého, kterého před půlnocí vystřídá Lanugo. Na sousedním Tržním náměstí se ve 20 hodin otevře středověké tržiště s chrliči ohně, fakíry, tanečnicemi a dalším programem.
V sobotu začínají slavnosti v 9 hodin ráno. Unikátní prostředí táborského historického centra umožňuje současně pořádat mnoho akcí najednou. A tak zatímco na jednom náměstí se otevře jarmark se staročeskými výrobky a flašinetáři, na dalším se za doprovodu středověké hudby můžete bavit na středověkém tržišti uměním žonglérů, fakírů nebo obdivovat řemeslný fortel při výrobě zbraní, brnění nebo šperků a keramiky. V uličkách zahrají domácí i zahraniční kapely nejrůznějších žánrů, fanfárové a bubenické soubory i potulní muzikanti. Všude se přitom vznáší vůně pečeného masa, placek, medoviny a mnoha dalších pochoutek.
Malí návštěvníci slavností i jejich doprovod ocení dětský ráj v Holečkových sadech  za městskými hradbami. Od 10 do 17 hodin jsou připravené tvořivé dílny, soutěže, hry, pohádky a pořady pro celou rodinu. Hry pro zvídavé děti připravilo i Husitské muzeum   na Žižkově náměstí.
K tradičním vrcholům sobotního programu patří kostýmovaný průvod městem  s Janem Žižkou. Stovky účastníků v dobovém oblečení doprovázejí jezdci na koních, husitské vozy a hudební spolky. K velmi oblíbeným akcím patří rytířský turnaj na koních v malebném údolí pod městskými hradbami. Akční podívanou plnou zábavy a humoru nabízí po celou dobu slavností zážitkový skanzen Housův mlýn.
 

2013-011.jpg

Na hlavním pódiu na Žižkově náměstí v sobotu v podvečer a večer vystoupí Věra Špinarová, Marie Rottrová a Tata bojs. Koncerty stálic českého hudebního nebe doplní vystoupení mladých kapel Lola běží a VEES.
Nedělní program nabídne jako každoročně zdarma zpřístupněné památky. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví mohou lidé navštívit i několik historických domů nebo expozici Táborský poklad. Nebudou také chybět dvě vycházky s výkladem. První provede zájemce po stopách vojevůdce Jana Žižky a druhá po stopách hudebního skladatele Oskara Nedbala. O pohodovou atmosféru na Žižkově náměstí se od 15 hodin postará SANDONIA JAZZ a Los Qeumados a Adriano Trindade.

Předprodej vstupenek na Táborská setkání začíná 1. září 2014 akončí 12. září 2014  v 15 hodin. Vstupenky můžete zakoupit v městském infocentru na Žižkově náměstí nebo  v ČD centru na táborském vlakovém nádraží. Vstupenka pro dospělé přijde v předprodeji na 180 Kč, v síti TICKETSTREAM na 200 Kč a v den konání na 250 Kč. Osoby od 60 let, děti od 6 do 12 let a držitelé průkazu ZTP zaplatí v předprodeji na 90 Kč, v síti TICKETSTREAM a v den konání 100 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P s doprovodem mají stejně jako děti do šesti let vstup zdarma.


Letos poprvé nabízí Nadační fond Město Tábor – Táborská setkání ve spolupráci s Agenturou Cyklistika s. r. o. a Městem Tábor zájemcům výhodnou kombinovanou vstupenku na významnou táborskou kulturní a sportovní událost, na 23. ročník historického festivalu Táborská setkání a světový šampionát v cyklokrosu, který se v termínu 31. 1.–1. 2. 2015 bude v Táboře konat již potřetí. Kombinovaná vstupenka umožní permanentní vstup na obě prestižní akce za 550 Kč.
 

Novinkou letošního ročníku budou čtyři prodejní místa, kde bude probíhat prodej vstupenek v průběhu festivalu. Prodejní stanoviště budou na Náměstí Fr. Křižíka, v Žižkově ulici, na Tržním náměstí a v Klokotské ulici. U vstupů do historického centra bude probíhat pouze kontrola vstupenek. Cílem prodejních míst je pohodlnější prodej vstupenek návštěvníkům a jejich plynulejší průchod do placeného prostoru.

Návštěvníci festivalu by měli k parkování využít záchytná parkoviště, například u plaveckého stadionu, kde mohou nechat své auto zdarma. Plánek parkování:

mapa-parkovist.jpg

 

Zájemci o účast v kostýmovaných průvodech si mohou kostýmy předem zapůjčit přímo na radnici nebo přijít ve vlastním kostýmu. 

Podrobnosti o festivalu najdete na webuwww.taborskasetkani.eu
 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Táborská setkání 2014

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář