Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tradiční jarní výstava raných druhů skalniček, zvláště lomikamenů a cibulovin začala v Praze

27. 3. 2015

 

Celá akce je  spojená s prodejem rostlin ve výstavní zahradě u kostela sv. Jana Nepomuckého Na Skalce na Karlově náměstí - Moráni v Praze. Uprostřed rušného města se ocitnete v klidném ráji plném květin a zeleně. Nejen vystavované květiny jsou okrasou tohoto místa, ale i krásně upravené zahrady, které jsou v dlouholetém pronájmu od hl. Města Prahy. Výstavy jsou zde pořádány již pěknou řádku let a jejich historie sahá až do osmdesátých let minulého století. Jelikož Klub skalničkářů byl založen v roce 1970 je to nyní skoro čtyřicet pět let působení v této oblasti. Tyto přehlídky skalniček a dalších druhů rostlin se nepořádají od počátku klubu na tomto místě. Dříve to bylo například ve Vojanových sadech na Malé Straně nebo na holé pláni na Vyšehradě, kde musela být postavena narychlo skalka.

Až v roce 1980 získala organizace v dezolátním stavu toto místo ve farní zahradě barokního kostela sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Třicet let se zde neprováděla žádná údržba a tak to bylo rumiště se vším všudy. A do dnešní podoby je přivedli členové klubu. A po celou dobu je toto místo chloubou příznivců skalniček. V největším rozmachu výstavu navštívilo i 30 tisíc návštěvníků. Dnes je zde komplikace kvůli rekonstrukci zdi přilehlého kostela, ale přesto je to nádherná oáza klidu v rušném velkoměstě.

 


  skalnicky-praha-2015-017.jpg


Klub skalničkářů Praha, z. s. je zájmová organizace, která sdružuje zájemce o poznávání horské květeny a pěstitele skalniček, hajních a vodních rostlin a zakrslých dřevin. V současnosti je nejpočetnějším skalničkářským klubem v republice s téměř 600 členy, z toho desetina jsou členové zahraniční.
Klub skalničkářů Praha, z. s. (KSP) je dobrovolný svazek členů zapsaný ve spolkovém rejstříku podle zákona č. 304/2013 Sb. Jeho posláním je přispívat ke kvalifikovanému rozvoji pěstování a poznávání skalniček a dalších rostlin a získané poznatky využívat při tvorbě životního prostředí.
Z činností KSP jsou veřejnosti nejznámější výstavy pořádané třikrát do roka v Praze na Karlově náměstí v areálu dvou zahrad mezi Faustovým domem a kostelem sv. Jana Na Skalce.
KSP pravidelně pořádá přednášky se skalničkářskou tématikou z domova i ze světa.
Významnou činností klubu je vydávání čtvrtletníku – časopisu Skalničky, který je rozesílán členům i zájemcům do celého světa. Jeho součástí je klubový Zpravodaj a pro zahraniční čtenáře je vložen jeho stručný obsah v anglickém jazyce. KSP vydává nepravidelně odborné publikace – členské prémie. Pro členy je k dispozici dobře vybavená odborná knihovna.

činnost klubu - zdroj www.skalnickari.cz


 skalnicky-praha-2015-016.jpg


POZOR, výstava končí již v pátek 3.4. nikoliv v sobotu jak bylo již avizováno.


Spojení: metro B - stanice Karlovo náměstí, nebo tramvaje č.: 3, 4,10,16,18, 24 - stanice Moráň.

 

mapy-1.jpg


Otevřeno denně od 9 do 18 hodin.

 


Výstavu pořádá Klub skalničkářů Praha, který Vám zároveň nabízí možnost členství v největším českém skalničkářském klubu.Další informace získáte na stránkách www.skalnickari.cz.

 

Náhledy fotografií ze složky Skalničky Praha 2015

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář