Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikonoční trhy v Praze 2014

10. 4. 2014


Letošní Velikonoční trhy v historickém centru Prahy rozsvítí barvy duhy


  Desáté Velikonoční trhy v režii společnosti Taiko budou v barvách duhy. Staroměstské i Václavské náměstí v historickém centru města, stejně jako náměstí Republiky zalijí v sobotu 5. dubna duhové barvy a jarní motivy. Oslavy největších křesťanských svátků potrvají do 27. dubna. Prostor Staroměstského náměstí - vánoční řešení se osvědčilo!

Největší jarní trhy v metropoli budou mít své obvyklé centrum na Staroměstském náměstí. Pódium, kde se odehrává hlavní program, postaví organizátoři stejně jako při Vánočních trzích u vyústění do Dlouhé ulice. Návštěvníkům se tak výrazně uvolní průchod stánkovým městečkem a desetimetrová bříza tak získá prostor vyniknout.

Také rozmístění prodejních domků bude vánoční kopií. Na Staroměstském náměstí najdou návštěvníci 98 prodejních míst, na Václavském 61. Kompletní renovací prošel vyhlídkový most, který si to za deset let svého používání určitě zasloužil.

Duhové barvy a slamáky

Tradiční břízu na Staroměstském náměstí zpestří barevné pentle a vajíčka. Kromě klasické výzdoby ji oživí také barevné slaměné klobouky v různých barvách duhy. „Při tvorbě letošní výzdoby jsme diskutovali o tom, jaké barvy duha má. Zjistili jsme ale, že každý ji vnímá jinak. Proto jsme vybrali šest nejvýraznějších barev – žlutou, oranžovou, červenou, zelenou, modrou a fialovou,“ upřesňuje Vlastimil Jakubec z firmy S.O.S. – DEKORACE.

Na bříze i v prostoru náměstí se objeví sto klobouků. Vznikne tam také několik ostrůvků s menšími ozdobenými břízkami. Zátiší doplní duhové konvičky, ze kterých potečou proudy jarních květin. Trh rozveselí také devět velkých zajíců, kteří potěší hlavně děti. Na střeše zimní zahrady umístí dekoratéři obří dvoumetrovou konev.


 img_8371.jpg

  Gastronomická novinka – tvarohové koule!

Pro všechny milovníky gastronomických specialit připravili organizátoři pro letošní rok novinku – nadýchané tvarohové koule. Tři koule o průměru pět centimetrů za 45 korun servírované v malé lodičce jsou usmažené ze sladkého tvarohového těsta. „Jde o oživení staré receptury, podle které je už připravovaly naše prababičky. Dřív se podávaly pouze obalené v cukru, my ale chceme držet krok s dobou, takže je plníme různým ovocem nebo nutelou,“ popisuje Daniel Prošek, ředitel gastrooddělení společnosti Taiko.

Romantické posezení s houpačkou pro děti i dospělé

Jednou z novinek letošního roku je orientační mapa, kterou najdou návštěvníci za Pomníkem mistra Jana Husa. Prostor o velikosti 4,5 x 3 metry ukáže hostům, kde najdou některé druhy občerstvení nebo kde mohou zakoupit velikonoční suvenýr. „Velikonoce jsou svátky, které vítají jaro a přinášejí dobrou náladu. Proto také umístíme vedle pódia houpačku. Každý se může zhoupnout, vyfotit se a přinést si tak domů památku z trhů,“ zve i velké návštěvníky Zuzana Krejčíková, vedoucí marketingu společnosti Taiko.Zahájení šampionátem v otvírání ústřic

Na Václavské náměstí letos organizátor umístí malé pódium s pestrým programem. Prostor o velikosti 4 x 3 metry využijí především pouliční umělci, kteří se zde budou střídat. Návštěvníci tak uvidí různá hudební vystoupení.Na Staroměstském náměstí vystoupí folklórní a lidové soubory z celé republiky. Chybět nebudou oblíbené králičí závody, akce pro děti, mini ZOO se živými zvířátky, Den rekordů a kuriozit ani mistrovství České republiky v otvírání ústřic, které letos celé trhy 5. dubna zahájí. Úkolem každého soutěžícího bude otevřít tři desítky ústřic typu Belon. Vítěze určí nejen rychlost, ale i výsledná úprava a čistota pracoviště. Otevřená ústřice nesmí obsahovat kousky škeble a musí být správně odříznutá a nepoškozená. Kuchař by se při otevírání neměl zranit.
Novinkou letošního šampionátu bude pokus o český rekord. "Zhruba dvacítka účastníků bude letos soutěžit nejen o titul šampiona, ale i o zápis do České knihy rekordů, kde vytvoříme novou kategorii v otevírání ústřic na čas. Diváci samozřejmě budou moci otevřené ústřice ochutnat," říká Bernard Schaut, který bude již potřetí členem poroty. Vítěz nás bude reprezentovat na mistrovství světa, které se bude konat již po šedesáté. „I jako malá vnitrozemská země jsme tam už udělali pořádný rozruch. Naše předloňská vítězka Eliška Marková byla historicky první ženou, která se světového šampionátu zúčastnila," uzavírá Bernard Schaut.


Otvírací doba

Prodejní domky se suvenýry a dekorativními výrobky budou otevřené každý všední den od 10 do 22 hodin. Stánky s občerstvením budou zprovozněny denně do půlnoci. Prosklená zahrada s nabídkou teplých a studených nápojů bude otevřená do 22 hodin.


 

 

Náhledy fotografií ze složky Praha od Nádraží do Stromovky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář