Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vítězem soutěže E. ON Energy Globe jsou Haňovice

19. 10. 2016

Vítězem soutěže E. ON Energy Globe jsou Haňovice.

V pražském Hudebním divadle Karlín byli oceněni autoři desítky nejlepších tuzemských ekologických projektů. Celkovým vítězem 8. ročníku soutěže E. ON Energy Globe a zároveň vítězem kategorie Obec se stala obec Haňovice na Hané. „Díky unikátní spolupráci s městem Litovel zabránily Haňovice znečištění spodních vod, které ohrožovalo pitnou vodu pro celý region. A z bioplynové stanice, již provozuje místní družstvo, jsou zase zdarma vytápěny městské objekty,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová ze společnosti E. ON Energie, a. s. Navíc jako nejlepší projekt kategorie Obec obdržely Haňovice zvláštní cenu ministra zemědělství ve výši 100 000 Kč.

„Ministerstvo zemědělství v rámci rozvoje venkova vítá podobné projekty, kterými různé subjekty dokážou oživit venkov a vracet mu jeho význam,“ sdělil ministr zemědělství Marian Jurečka. Cenu převzal starosta Arnošt Vogel. Mimo jiné vyhrál i jednoroční zapůjčení vozu ŠKODA a možnost tankovat CNG plyn zdarma po celý následující rok. V obci se podařilo zneškodnit černou skládku, která málem způsobila přírodní katastrofu, díky bioplynové stanici oživit činnost Kulturního domu. Vůbec největší projekt v obci, který je ojedinělý také na poměry celé České republiky, je aktuálně před dokončením. Místní zemědělské družstvo v obci staví na 5 ha skleníky o výšce 7,5 metru, které budou sloužit k pěstování zeleniny – především rajčat. Výroba by měla pokrýt zhruba 2–3 % spotřeby tuzemského trhu. K provozu skleníků bude využita elektrická energii a teplo z bioplynové stanice. Pro zalévání bude využívána primárně dešťová voda ze střech skleníků a budov družstva. Bude to znamenat vznik 30 až 35 nových pracovních míst. „Vítězství jsme nečekali a já osobně jsem z toho rozklepaný ještě teď. Rozhodně to ale s občany v dědině náležitě oslavíme,“ vyjevil své pocity Arnošt Vogel a poděkoval všem, kteří jim poslali hlas.


eonhanovice.jpg

 

 


V každé kategorii byly nominovány odbornou porotou dva projekty, mezi kterými následně rozhodla veřejnost v on-line hlasování. Hlasující se mohli zúčastnit soutěže o auto ŠKODA Citigo, a navíc za každého z nich společnost E. ON věnovala 10 Kč na realizaci úsporného osvětlení v základní a mateřské škole a sportovní hale v obci Trhové Sviny. Letošního ročníku soutěže, kterou v tuzemsku dlouhodobě pořádá energetická společnosti E. ON, se zúčastnilo 307 projektů z celé České republiky Vůbec poprvé přitom mohli autoři projektů soutěžit i v kategorii Stavba, do níž se přihlásilo celkem 50 z nich. „Letos jsme opět ponechali rozhodování o vítězích na široké veřejnosti. Ta vybírala jak celkového vítěze, tak i nejlepší projekty všech pěti kategorií,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová . V kategorii Kutil zvítězil Jaromír März, který vlastnoručně vyrábí ekologické dopravní prostředky, jako je třeba auto na solární pohon. Jaromír März projel Šumavu na elektrokoloběžce, kterou si jako správný český kutil doma sám sestrojil. Ve své dílně rovněž postavil elektrocentrálu na dřevoplyn. Všechny jeho stroje jsou jednoduché, komponenty snadno dostupné a dopravní prostředky levné na výrobu i provoz. O své nápady se navíc rád dělí s ostatními prostřednictvím názorných videonávodů, které lze bezplatně zhlédnout na internetu. Obdržený šek prý ihned investuje do nákupu 3D tiskárny, případně soustruhu, takže se určitě můžeme těšit na další zajímavé vynálezy z jeho domácí dílny. V kategorii firma zvítězil Hotel Na Farmě, za nějž přišel převzít cenu jeho ředitel Ondřej Sulženko. Ve Středočeském kraji v obci Choťovice najdou návštěvníci hotel s farmou, který je jako jeden z mála v tuzemsku skutečně energeticky soběstačný.


 

eon-hotelnafarme1.jpg

 

 


Hotel Na Farmě je přitom skvělou ukázkou firemního provozu, jenž funguje na bázi uzavřeného koloběhu – veškerou energii, živočišné produkty i odpad dokáže totiž nejen sám produkovat, ale také spotřebovat. V jeho areálu tak najdete nejen dřevostavbu samotného hotelu, ale též bioplynovou stanici, dvě farmy s chovem zvířat či bourárnu s prodejnou masa. Vše začíná setím obilí, krmením skotu a prasat, pokračuje zásobováním bioplynové stanice, která vyrábí teplo a elektrickou energii pro celý areál, a končí voňavým steakem. Snaha o ochranu životního prostředí je vedle investice do jednotlivých provozů nejvíce patrná na opatřeních, která každý den realizují sami zaměstnanci a majitelé firmy. V hotelu i na farmě se třídí odpad, zbytky z kuchyně či baru jsou využity ve dvou kompostárnách, které zpracovávají i bio odpad ze sousední vesnice. Část bio odpadu se rovněž spotřebovává v bioplynové stanici, jež vyrábí elektřinu a teplo pro celý areál. Také chov zvířat na farmě probíhá tak, aby měl co nejmenší dopad na okolní přírodu. Prasata jsou z velké části chována na slámě, čímž dochází ke snížení produkce čpavku. Separát a hnůj je vracen do půdy jako organické hnojivo, což pomáhá zlepšovat kvalitu půdy. Součástí areálu hotelu je též sušárna na separát, v níž jsou vyráběny peletky na topení. V kategorii Stavba zvítězil dům nad vodopádem z Telče architekta Jiřího Ondráčka, který tam žije se svojí rodinou. Jeho projekt získal i hlavní cenu diváků z Hudebního divadla Karlín, kteří měli také možnost připojit se dodatečně k hlasování. Budova vznášející se nad vodou nabízí romantické, přírodní a nízkoenergetické bydlení v místě, kde by to nikdo nečekal. Dům vyrostl na stísněném, léta opuštěném pozemku v centru města Telč. Dřevostavba stojí na hranici historického jádra UNESCO přímo pod hrází rybníka a je postavena z přírodních i tradičních materiálů. Díky střeše pokryté zelení navíc dokonale splývá s krajinou. „Vzhledem k mé profesi mě lákalo postavit dům, který bude odpovídat architektonicky a technicky současné době. Cílem byl dům pro moji rodinu, kde budeme společně trávit čas v obývacím pokoji s jídelnou a kuchyní, popřípadě venku na terase a zároveň bude mít každý možnost svého soukromí v pokoji. Architektonicky šlo o vytvoření jednoduché formy – kvádru levitujícího nad zemí, s lodžiemi coby terasami směrem k jihu, ke slunci. K tomuto typu domu v krajině jsem přičichl za pobytu v Austrálii. Standardním způsobem se tam domy zakládají na sloupech ve vzduchu, což mě vzhledem k tekoucí vodě pod domem připadalo jako nejlepší řešení. Získal jsem zároveň i pobytový prostor pod domem s příjemným stínem v letních měsících,“ říká Jiří Ondráček. V kategorii mládež zvítězil Ekotým 36 žáků ze Základní školy J. V. Sládka z města Zbiroh, který vede Mgr. Andrea Tláskalová. Děti zde mají možnost se již od raného věku pouštět do ekologických projektů, kde nad očekávání i svých kantorů excelují a svou činností si je zvládnou i financovat.


eonzbiroh.jpg

 

 

Malí šikulové z Ekotýmu sami vymýšlejí i realizují projekty na ochranu přírody a úspor energií. Spolupracují přitom s učiteli, vedoucí školní jídelny, ale i se starostou města Zbirohu a místními obyvateli. Ve své škole začali výzvou o šetření vodou, tříděním odpadu nebo třeba výsadbou stromů. Později zajistili úsporné žárovky i kohoutky k umyvadlům a v prostorách školy s pomocí pedagogů vybudovali též dvě čítárny. Aktivity Ekotýmu se však netýkají pouze školy – žáci přispívají k lepšímu prostředí i v celé obci, kde žijí. Informují veřejnost o globálních problémech a loni se zaměřili také na zavedení opatření, která vedou ke snížení počtu aut zajíždějících ke škole. V kampani motivovali své spolužáky, aby do školy chodili pěšky nebo jezdili na kole či koloběžce.Ekotým bere zodpovědně rovněž finanční stránku projektu. Peníze děti získávají vlastními aktivitami v rámci Ekotýmu, a to prodejem usušených bylinek, čajových směsí a marmelád ze školní zahrady, jež je inspirací pro mnohé učitele z jiných škol. Veškerý zisk žáci používají k financování ekoaktivit a k podpoře různých charitativních projektů, které pomáhají přírodě i lidem nejen v České republice, ale též v zahraničí. Díky získaným penězům mohli například též adoptovat ohrožené mořské želvy na Borneu. Nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie je součástí mezinárodní soutěž (Energy Globe Award-EGA), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E. ON. Za dobu své existence soutěž přilákala bezmála 2 000 projektů. Řada z nich přitom ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel České republiky: do iniciativy Ukliďme Česko se zapojují stovky tisíc lidí, ekologické programy TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí. Mezinárodní soutěž EGA založil v roce 1999 Wolfgang Neumann v Rakousku. Letošní světové finále se uskuteční ve spolupráci s rakouskou hospodářskou komorou v marocké Marrákeši u příležitosti konference o světovém klimatu. Hlavním tématem letošní listopadové konference o klimatu je změna klimatu a související naléhavá potřeba snížení emisí. Celkem bude soutěžit 200 projektů ze 177 zemí v šesti kategoriích (země, oheň, voda, vzduch, mládež, udržitelné “chytré“ plasty). Zvláštní kategorie plasty byla iniciována rakouskou firmou Greiner. Axel Kuehner,předseda představenstva říká: „Plast je výborný materiál, který musíme řešit zodpovědně. Máme jen jednu planetu a výrobci plastů se musí o to postarat také.“ Vítězové každé kategorie obdrží 10000 Euro. Soutěž EGA ukazuje, že čisté a moderní formy energie vedoucí k trvale udržitelnému rozvoji a snižující dopady na životní prostředí máme nyní k dispozici. Závěrem přejeme, aby ve světovém finále uspěly Haňovice.

 

Jaromír a Věra Hamplovi

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář