Jdi na obsah Jdi na menu
 


Volby do Evropského parlamentu - otázky pro kandidátku Michaelu Suchardovou

12. 5. 2014

 

OTÁZKY K EVROPSKÝM VOLBÁM PRO KANDIDÁTKU
MICHAELU SUCHARDOVOU  :

sucha.jpgOtázka č. 1:
Mohou volby do Evropského parlamentu změnit politiku celé Evropské unie, stejně tak jako se stává v parlamentních volbách, že některá volební období vede stát pravice či levice, každá s úplně jiným názorem na politiku. Může se to stát i po volbách do Evropského parlamentu?
 
Evropský parlament se účastní spolurozhodování o evropských právních předpisech, se kterými přichází jako navrhovatel Evropská komise. O jejich znění pak rozhoduje ještě Rada, kde jsou zastoupeni ministři členských zemí. Složení EP tak ovlivní to, jakým způsobem budou politické frakce zasahovat  do znění evropských předpisů a jak je budou formovat. Např. evropští zelení, což je momentálně 4. nejsilnější politická frakce, tak vždy hájí zájmy občanů vůči zájmům velkých korporací např. i díky ní nebyla přijata ACTA či byla otevřena veřejná konzultace ohledně TTIP.
V těchto evropských volbách bude mít hlasování větší vliv než dříve. Volíme směr, kterým se bude Evropa ubírat. V příštích letech nás čekají významná rozhodnutí. Politické složení EP určí, jak se bude rozhodovat. Rozhodneme, kdo povede EU. Poprvé je tomu tak, že volba předsedy Evropské komise závisí na výsledcích voleb.
 

Otázka č. 2:
V případě Vašeho zvolení do EP jakým způsobem Vás mohu jako volič oslovit. Můžete poté řešit moje problémy v Evropské unii, nebo je nutné postupovat stejně jako u Evropského soudu, nejdříve oslovit české zastupitele, potom českého poslance a teprve potom poslance EP?
 
Jako europoslankyně budu mít kancelář také v ČR, také čeští voliči si se mnou budou moci sjednat schůzku a oslovovat mě přímo, je to práce europoslance udržovat kontakt se svými voliči. Jako čeští zelení europoslanci se také zavazujeme k tomu, že si povedeme elektronické diáře, aby naši voliči viděli, na čem pracujeme a s kým se scházíme.
 

Otázka č. 3:
Jakým způsobem budete prosazovat kontrolu investic z Evropské unie do České republiky na konkrétních případech, náš obor je turistika a cestovní ruch, tak mne zajímají investice do této oblasti.
 
Na úrovni EU právě Evropský parlament nese svůj díl odpovědnosti za to, že v minulosti nezajistil dobré hospodaření s evropskými penězi. Evropský parlament má možnost ovlivnit nakládání s evropskými financemi například když spolu s Radou schvaluje nařízení tykající se tzv. kohezní politiky, neboli hospodářské politiky, sociální politiky a politiky územní soudržnosti. Stejně tak spolu s Evropskou komisí vytváří sedmiletou finanční perspektivu a celkový legislativní rámec pro rozdělování fondů. Je to také Evropský parlament, který má možnost ovlivnit rozsah pravomocí Evropské komise v oblasti kontroly užívání evropských fondů a udělování případných sankcí.
Zelení přichází s volbami do Evropského parlamentu hned s několika recepty na zlepšení existujícího stavu.
 
·         V Evropském parlamentu se zasadíme o to, aby evropskou podporu získaly jen projekty, které budou hospodárné, zlepší každodenní život lidí a přinesou nová pracovní místa do regionů.
·         Budeme požadovat, aby příjemci dotací ve všech členských státech EU vždy kompletně zveřejňovali svou vlastnickou strukturu.
·         Zajistíme, aby Evropská komise znovu získala takové kontrolní pravomoci, aby mohla skutečně efektivně kontrolovat přidělování dotací a postihovat jejich zneužívání.
Otázka č. 4:
Jakou možnost má občan ČR když zjistí neefektivní využívání dotací z Evropských fondů, si stěžovat a požádat o prověření? (zřejmě Vám není známo, že máme portál o cestování www.cysnews.cz  a aktivně provozujeme turistiku a cestování a na mnoha místech zjišťujeme nesmyslné investice někdy podle objektivního názoru zcela zbytečné a domníváme se, že by prostředky bylo možné využít jinak.
Můžete se obracet na Evropskou komisi. V pripade, ze dospeje k nazoru, ze se jedna o mozny podvod, budou tyto dokumenty predany na OLAF,kteri se na podvody specializuji.
 
Pokud budete mit i v budoucnu nejake dalsi zavazne poznatky ci informace o vyuzivani ci zneuzivani strukturalnichfondu v CR, nevahejte je prosim kontaktovat. Rada bych Vam timto alespon strucne priblizil strukturu Evropske komise přidozorove cinosti nad vyuzivanim strukturalnich fondu.
 
 
EK – DG REGIO
 
- oddeleni manazeru (=geograficka unit) a oddeleni auditoru (=auditni unit) pro 14 operacnich programu financovanych z ERDF a  CF + 1 cross-border (OP Doprava (MD a SFDI), OP Zivotni Prostredi (MZP a SFZP), Integrovany OP (MMR), OP Podnikani a Inovace (MPO), OP Technicka sistence (MMR), OP VaVpI (MSMT), 7 regionalnich pragramu (tzv Regionalni Rady), Praha-Konkurenceschopnost (magistrat Prahy, cross border CZ-PL (MMR)
- potencialni stiznosti ci informace o zneuzivani eurofondu by meli byt primarne zasilany na tzv. Geografickou Unit a do kopie dat pokud mozno nasi Auditni Unit
 
Vedouci Geograficke unit (CZ) – Elena.Grech@ec.europa.eu
Urednik zodpovedny za OPPI – Tereza.Krausova@ec.europa.eu (v kopii tohoto emailu)
 
Vedouci Auditni unit pro CZ a dalsich 8 statu (=muj sef) – Aderito.Pinto@ec.europa.eu
3 auditori zodpovedni za CZ, jednim z nich jsem ja: Petr.Jirman@ec.europa.eu
 
V pripade velice zavaznych kauz s velkym potencialnim dopadem na rozpocet EU a reputaci EK (napr kauza ROP Severozapad, kauza Rath atd) je możne se obratit primo dopisem ci emailem na nejvyssi management naseho DG
 
- ''geograficky reditel'' pro CZ nekolik dalsich zemi Erich.Unterwurzacher@ec.europa.eu
- ''auditni reditelka'' pro vsech 27 clenskych statu Lena.Andersson-Pench@ec.europa.eu
- Generalni Reditel DG REGIO, pan Walter.Deffaa@ec.europa.eu
- Komisar pro regionalni politiku, pan Johannes Hahn
 
 
EK – DG EMPL
 
-          Struktura DG EMPL je velice analogicka structure DG REGIO jen s tim rozdilem, ze maji na starosti jen 3 operacni programy z Evropskeho Socialnich Fondu
-          OP Vzdelavani pro Konkurenceschopnost (MSMT), OP Lidske zdroje a zamestananost (MPSV) a OP Praha – Adaptablilita (magistrate Prahy)
-          Kontakty mohu predat na vyzadani
 
 
OLAF
-          Specialiste na podvody, ktere muzete kontaktovat na teto verejnosti pristupne adrese

 
Otázka č. 5:
Jakým způsobem probíhá výběr pro investice z Evropské unie do oblasti vzdělávání a jakým způsobem probíhá kontrola využití těchto prostředků.
 
Pro odpověď na tuto otázku se nejlépe obraťte na výše zmíněné generální ředitelství pro zaměstnanost, které má OP Vzdělávání na starosti (DG EMPL).

 

Otázka č. 6:
Rádi bychom věděli, zda e možné získat dotaci na podporu cestovního ruchu v nějaké zjednodušeném řízení do výše 0,5 mil. na rok. (vysvětlení: při zjišťování možností podpory našeho webu o cestování z Evropské unie jsme narazili na skutečnost, že nižší dotaci než 1 mil. Korun českých není možné získat a nebo tak složitou a komplikovanou cestou přes několik úředníků, že nejsme schopni tohoto dosáhnout. )
 
Euromiliardy mohou být výhrou pro všechny. Lze je účelně využít ve veřejném zájmu, třeba na oživení panelových sídlišť, zajištění bezpečné cesty do škol, posílení třídění a recyklace odpadů, revitalizace řek, zlepšení a rozvoj veřejné dopravy, zateplení bytových domů nebo škol, podporu místní zemědělské produkce a mnohé další projekty. Víme, že v České republice máme mnoho chytrých hlav a inovativních nápadů, které se dají využít ku prospěchu celé společnosti. Pojďte do toho s námi! Napište nám své nápady na smysluplné využívání evropských dotací na info@euromiliardy.cz a tým skládající se mj. ze zelených zastupitelů mající zkušenosti s evropskými projekty Vám poradí. Více o naší kampani a o tom, co chceme v EP změnit tak, aby evropské fondy byly příležitost, nikoliv tunel, naleznete na: http://www.euromiliardy.cz/
 

Otázka č. 7:
Proč je v České republice cestovní ruch financován z fondu Evropské unie z minimálně 3 ministerstev a to Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství?  O dalších ministerstvech nevíme, protože jsme se setkali pouze s těmito.
 
Toto je rozhodnutí ČR, je třeba se obrátit na MMR, které je národním koordinačním orgánem pro strukturální fondy.  
 

Otázka č. 8:
Jste schopna ať už na jakékoliv pozici v Evropské unii nám poradit jakým způsobem finančně či jinak podpořit náš portál o cestování?
 
Viz otázka č. 6.
 
volby-ep.jpg
 

Otázka č. 9:
Jelikož se pohybujete v evropské politice již delší dobu, dovedete si představit, že budete nadále prosazovat zájmy svých voličů stejně dobře jako doposud?
 
Jako europoslankyně budu mít naopak lepší možnosti, aby evropská legislativa sloužila zájmům občanů, tedy i českých, než jsem měla doposud např. v rámci neziskového poradenství o EU právech (Vaše Evropa – Poradenství), kde pouze mohu radit, ale již nemohu měnit nefunkční pravidla.
 

Otázka č. 10:
Jakou procentuální šanci na zvolení si dáváte?
 
Předvolební odhady Strany zelených jsou 4%, nedávný volební potenciál ukázal 9%. Pokud nás bude volit tolik voličů, jako v podzimních národních volbách do PS, 160.000 voličů, jsme schopni získat 2 europoslanecká křesla. Jako optimista věřím, že můžeme získat 7% a tedy dokonce 3 europoslanecká křesla. Např. po vzoru francouzských zelených, jejichž předvolební výsledky byly v roce 2009 4% a nakonec získali 8%.
 

Otázka č. 11:
Na jakou oblast se chcete ve Vaší práci v Evropském parlamentu zaměřit?
 
Díky svým zkušenostem, kdy jsem pracovala 6 let pro Evropskou komisi na generálním ředitelství pro vnitřní trh a služby a nyní 4 roky poskytuji právní poradenství v každodenních životních situacích občanům i podnikatelům právě na vnitřním trhu bych se chtěla zapojit do výboru IMCO (vnitřní trh a ochrana spotřebitelů).

 

volby_letacek-1.jpg

volby_letacek-2.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář