Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet k rozhledně Bohdanka

13. 10. 2014


Na rozhraní Polabské nížina a Českomoravské vrchoviny se v obci Bohdaneč nachází nová rozhledna a k této povede i náš dnešní výlet. Místem startu výletu je vlakové nádraží Zbraslavice v okrese Kutná Hora.


dscf1202.jpg


 Pohodlně nás dovezl regionální vlak z Kutné Hory a my jsme se po prohlídce Zbraslavic, kde na náměstí stojí krásný kostel gotický farní kostel sv. Vavřince, jáhna a mučedníka postavený kolem roku 1220 a kašna ve tvaru kamene, vydali po žluté turistické značce směr Bohdaneč k rozhledně. Čekalo nás deset kilometrů pochodu a to většinou po rovině.
Opouštíme tedy obec a kolem opravené velké školy mírně stoupáme do svahu a míjíme místní rybník – koupaliště a nad hlavami nám přelétají letadla z letiště. Sídlí zde Aeroklub a my jdeme rovnoběžně s přistávací dráhou a zrovna vzlétaly a přistávaly malé sportovní letadla a tak jsme měli možnost vidět tyto zajímavé manévry pilotů z poměrně blízké vzdálenosti. Cesta po rovině mezi pastvinami s pasoucím se dobytkem byla rychlá a už po malé chvilce jsme se dostali k rozcestníku v Radvančicích. Zde jsme měli krásný výhled na rybníky a v dáli letiště a pomalu vstoupili do lesa.


 dscf1100.jpg

letiště Zbraslavice


Nyní cesta k rozhledně procházela lesem plným hub a to doslova. Všude kam oko dohlédla samá houba a to jistě i jedlé jelikož houbaři nosili plné košíky svých úlovků. My jsme měli však svůj cíl a tak houby se nás nemusely obávat. V lese byly také tři rybníky za sebou, kde poslední jsme si zašli prohlédnout a to Ludvičin rybník. U rozcestníku u Mohyly naše trasa se ubírala již přímo k rozhledně a to poslední tři kilometry, kde dva kilometry vedly dlouhou rovnou lesní cestou. Na konci dvě malé zatáčky a už vycházíme z lesa a vidíme před námi na otevřeném prostoru rozhlednu Bohdanku. Byly jsme v obci Řeplice u dalšího z nespočtu rybníků v tomto kraji.mapa-vyletu.jpg

 Mapa výletu


Bohdanka je rozhledna, která se nachází severovýchodně obce Bohdaneč na Kutnohorsku v nadmořské výšce 498 m. Kóta patří geomorfologicky Třebětínské pahorkatině, západní části Světelské pahorkatiny.
 

Technické parametry:

 • - výška rozhledny 52,2 m
 • - výška horní vyhlídky 42,0 m
 • - výška spodní vyhlídky 22,5 m
 • - počet schodů 217
 • - umístění rozhledny 498 m nad mořem
 • - půdorys ve výšce 0 m (základny) 8,2 x 8,2 m
 • - půdorys ve výšce 42 m (vyhlídka) 6,3 x 6,3 m
 • - množství použité kulatiny 160,0 m3
 • - množství použitého ostrohranného řeziva 30,0 m3
 • - množství použitého železa 30,0 t
 • - doba projekční přípravy: 4 měsíce
 • - doba realizace: 3 měsíce

zdroj. wikipedia.org, Stavbaweb.czNyní nás pohled na rozhlednu hnal rychle vpřed a poslední kilometr byl nejrychlejší z celého výletu. A tak po deseti kilometrech se ocitáme pod 52,2 metrů vysokou rozhlednou a sedíme u občerstvení a načerpáváme energii na výstup po 217 schodech. Tato rozhledna byla otevřena v roce 2011 a je otevřena od dubna do října. Což znamená, že kdo letos chce navštívit toto místo má poslední šanci. Lze zde parkovat přímo pod rozhlednou a je zde kompletní zázemí včetně toalet.


rozhledna-bohdanka.jpg

 


Stránky provozovatele rozhledny - www.obecbohdanec.cz


A tak se po zaplacení vstupného, které činí 35 korun pro dospělého návštěvníka, stoupáme po dřevěném schodišti vedeném středem. Konstrukce rozhledny je kombinací dřeva a oceli kde převládá dřevěná složka a to především kulatina. Po dosažení 42 metrů se ocitáme na zastřešené vyhlídkové plošině s možností použití dalekohledu. Vyhlídka je impozantní, ale pro nás jen po nejbližším okolí, jelikož je nízká oblačnost. Avšak za dobré viditelnosti jsou vidět i Krkonoše.
Scházíme z rozhledny a jdeme do Bohdanče, kde cestou narazíme na místní prodejnu destilátů Agnes, jež má svou vlastní palírnu. Jsou zde slivovice, Jabkenice i další různé alkoholické přírodní destiláty a další sortiment pro gurmány. Jelikož my jsme zde měli konec naší túry a pokračovali až druhý den. Můžeme jen již doporučit trasu směr Štipoklasy po turistických trasách na vlakovou zastávku a zpět do Kutné Hory. Je to opět deset kilometrů.
 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Bohdanka

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nížina.

(Sonja, 13. 10. 2014 22:17)

Ano, Polabská nížina sahá od Šumavy k Tatrám a nevyhne se ani pahorkatině středního Posázaví... Jinak to byl jistě pěkný výlet. V Bohdanči je dalším významným místem palírna s vlastní prodejnou. Škoda neuvést. Zdravíme.

Re: Nížina.

(Jiří Cysař, 14. 10. 2014 7:47)

Přečtěte si poslední odstavec :)

Pochvala laika- velice pěkná videa

(Marie Jirsová, 13. 10. 2014 21:45)

V roce 1957 až 1960 jsem jako mladé devče jezdila podobným parním vlakem z Kutné Hory do Zruče, přes Červené Janovice, Bahno, Zbraslavice . V stoupání u Hodkova jel vlak pomalu a tak jsem viděla v lese houby. Hlavu z okénka, občas jiskru padlou do oka, krajina krásná. Ve Zruči přestoupila do pozázavského pacifiku Světlá- Čerčany, do Soběšína. Každý týden , lidé z vlaku byli hovorní, vstřícní . Krásné vzpomínky. Díky za videa.