Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křest gorilího mláděte v pražské ZOO 19.6.2016

21. 6. 2016

 

V pražské zoo se v sobotu 23. dubna gorilí samici Shindě  narodilo mládě. Kdo přišel navštívit ZOO v neděli 19. června mohl přihlížet jeho slavnostnímu křtu gorilího samečka, které bylo součástí oslavy 25. narozenin jeho matky samice Shindy.  Nejdříve jsme se mohli v rámci komentovaného setkání u goril krátce po dvanácté hodině dozvědět řadu zajímavých informací o životě goril, i o jednotlivých členech gorilí rodiny z pražské ZOO v čele se samcem Richardem (samice Kamba, Shindy, Bikara a Kijivu a mláďata Kiburi a Nuru) a pochopitelně o nově narozeném samečkovi, jehož jsme mohli po celou dobu poutavého výkladu sledovat  jak se drží v náruči své matky Shindy zpovzdálí bedlivě pozorován samcem Richardem.


shindy-laskajici-ajabu-2---1-.jpg


V dopoledních hodinách probíhal na stáncích u venkovního výběhu goril doprovodný program, při kterém děti kreslily a sestavovaly obrázky zvířat. Na vzdělávacím stánku měli návštěvníci možnost se dozvědět zajímavosti o ochraně goril v Africe a také informace o projektech ZOO Praha zaměřených na právě na gorily.
Hlavní program začal ve 14 hodin na pódiu před pavilonem goril. Nejdříve navodila atmosféru skupina afrických bubeníků  Njachas African. Po jejich živém vystoupení moderátor Josef Mádle pozval na pódium první hosty, kterými byli zástupce ředitele ZOO Praha pan  Jaroslav Šimek (ředitel ZOO pan Miroslav Bobek nemohl být z důvodu pracovní cesty v Kamerunu akce přítomen), zástupkyně  Magistrátu hl.města Prahy Prof. Eva Kislingerová a kurátor primátů Vít Lukáš. Pan Lukáš prozradil, že narození gorilího samečka bylo pro ošetřovatele překvapením, neboť se již vzdali nadějí, že by se Shindy mohla stát matkou. Vzhledem k tomu, že Shindy ztratila před časem svoji pozici ve skupině – sesadily ji samice Kijivu a Kamba –  došlo ke změně v jejím chování a  navíc Shindy je prý velkým jedlíkem (ošetřovatelé jí někdy přezdívají „Otesánek“) a proto nebyly její váhové přírůstky ani změny v chování zpočátku přičítány březosti. To, že očekává  potomka bylo zjištěno v pozdějším stadiu mělo výhodu, protože  přípravy na porod nebyly provázeny takovou nervozitou, jak tomu obvykle bývá. Pan Lukáš tvrdil, že Shindy se chová jako šťastná matka, která svého potomka láskyplně opečovává, ale zároveň ho nijak nešetří, zvláště když jde o jídlo, tak při krmení hodí mládě na záda a spoléhá na jeho chápavý reflex, díky němuž se dokáže její srsti držet, dokud se ona nenasytí.


lucie-bila-1--1-.jpg

Samozřejmě návštěvníci byli zvědavi, kdy se dozví jméno mláděte. Návrhy posílali čtenáři iDnes a sešlo se jich velmi mnoho. Když přišli na pódium zpěvačka Lucie Bílá a Štěpán Košík – předseda představenstva MAFRA v roli kmotrů, bylo zřejmé, že očekávaný okamžik se přiblížil. Gorilí sameček dostal jméno Ajabu, což ve svahilštině znamená zázrak. Oba kmotři mu popřáli hodně zdraví.  Známé narozeninové přání  „Hodně štěstí, zdraví“ zazpívala na závěr jako přání k 25. narozeninám jeho matky Shindy Lucie Bílá.

Po skončení slavnosti mohli malí návštěvníci sledovat v divadle Archa poblíž Dětské zoo představení Divadélka Romaneto.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář