Jdi na obsah Jdi na menu
 


11. ročník mezinárodní výstavy textilních technik Prague Patchwork meeting se uskuteční ve dne 31. března – 2. dubna 2017

1. 4. 2017

11. ročník mezinárodní výstavy textilních technik Prague Patchwork meeting se uskuteční ve dne 31. března – 2. dubna 2017 ve Sportcentru hotelu Wellness Hotel STEP Praha 9. Ve 4 halách se představí víc než 400 autorů, vystaveno bude téměř 1 000 kusů autorských quiltů. Návštěvníci budou mít možnost zúčastnit se různých workshopů s renomovanými evropskými lektory nejen na téma šití, ale i tisku na látku a kreativního vytváření povrchů.

Prague Patchwork Meeting patří mezi světově nejnavštěvovanější textilní výstavy. Výstava se se svou návštěvností 6,5 tisíc lidí řadí na 4.-5. místo v Evropě. ( Vedoucí postavení v Evropě si drží Birmingham s 30 tisíci návštěvníků).

Jsou zde vystaveny individuální kolekce autorů z celého světa. Každoročně jsou zde také představovány kolekce národních tvůrců. V loňském roce byl raritou, která dosud na mezinárodní scéně nebyla prezentována, soubor kubánských quiltů  a v letošním roce se můžeme těšit na quilty z Jižní Korei, které vynikají pracností a precizností zpracování.  Speciálně pro PPM je připraveno 27 nových quiltů, které dosud  nebyly vystavovány. Většina autorek na výstavě bude osobně přítomna.

korejsky-patchwork-3.jpg

 

ukázky z Jihokorejské kolekce 2017


Z další lákavé nabídky můžeme zmínit norskou skupinu Art Quilt STING (název v překladu znamená „steh“)  nebo dvojici izraelských autorek Shoshi Rimer a Bella Kaplan. S.Rimer se začala zabývat quiltingem v roce 1995. Mnoho jejích děl kombinuje jak běžné tak ručně barvené látky, pracuje převážně s technikou vrstvení a přidává malbu a ozdobné stehy. B. Kaplan vystudovala keramiku na technické univerzitě a později i obor textil na fakultě uměleckého designu v Shenkar. Nejprve se věnovala keramice a před 30 lety objevila quilting. Její práce mají jedno společné – mnoho vrstev látek.

bella-kaplan---crains.jpg

 Bella Kaplan – Crains

Zajímavostí letošního ročníku bude kolekce autorských quiltovaných  kimon, a neobvyklá instalace interaktivního barevného kruhu, které představí  německá výtvarnice Pia Welsch.   V Praze budeme mít opět možnost vidět práce holandské quiltařky Hildy van Schaardenburg a její spolupracovnice Corinne Zambeek. Obě holandské autorky ve své tvorbě využívají batikování a barvení látek. Návštěvníky jistě zaujme mistrovské zpracování hedvábí ve srubových quiltech Brigitte Morgenroth.

Projekt Gudrun Heinz a Sarah Schultz se zaměřil na ryze ženské téma: MUŽI. (tato výstava bude instalována v prostorách squashového kurtu)Prague Patchwork Meeting každoročně nabízí atraktivní mezinárodní kolekce. Jednou z nich je výběr od nejprestižnějšího světového sdružení art quiltařů SAQA, sdružující přední umělkyně z Evropy a Blízkého Východu ( na příští ročník je připravována také kolekce z Kanady) Soubor K zamyšlení (Stuff for Thought) je výpovědí několika autorek k problému konzumního použití textilií. Premiérová výstava se uskutečnila v Norimberku. Quilty z této průřezové kolekce byly nabídnuty k prodeji a z výtěžku  prodeje bude financována pomoc rozvojovým zemím. 

Ani v letošním roce nebudou chybět soutěže. Soutěžní kolekce na téma STRUKTURY se zaměří na zvládnutí povrchu různými textilními technikami, zatímco soutěž KŘIVKY předpokládá zvládnutí klasické techniky křivek, tj. křivky v blocích s použitím šablony. Obě soutěžní kolekce jsou posuzovány odbornou porotou složenou ze zahraničních lektorů a galeristů.

Ale i návštěvníci mají v průběhu výstavy možnost hlasovat o nejlepší český quilt. Art Quilt klub CZ vytváří každým rokem kolekce vytvářené nikoliv na určité téma, ale na základě povinného materiálu. V uplynulých letech byly zpracovávány tradiční i netradiční materiály, jako např. hadr na podlahu, látky barvené rzí, krajka, vlna, hedvábí, len, kůže kožešina a v loňském roce džínovina. Materiálem pro letošní kolekci bude samet.

 

Po velkém úspěchu kolekce 1001 a 1 noc  bude po ročním odstupu pokračovat společný projekt Bernina a Prague Patchwork Meeting, kde evropské quiltařky pracují s cizokrajnými látkami a vzory. Z uplynulých ročníků můžeme zmínit například projekt Uzbekistán či Kyrgizstán. Letošní soubor má název ORIENT.


a-projekt-uzbekistan-2.jpg

Z předchozích ročníků projekt Uzbekistán

Vlastní galerie představují česká autorská uskupení Art Quilt Harbour s kolekcí STROMY, kde je povinným materiálem pro všechny quilty korek  a skupina TTT (Ten to twelve) kolekci věnovanou výročí prusko-rakouské války v roce 1866. Útržky staré Prahy spojí quilting s domovem PPM a atraktivní turistickou destinací – Prahou.

Pro inspiraci začátečníků je připraveno 15 nejlepších základních dek. U této galerie budou přítomny lektorky, které seznámí zájemce se základy patchworku.


quilt-a-fotografka.jpg

 quilt a fotografka


Po úspěchu s dětskými workshopy v loňském roce přichází Bernina s novým projektem PatchKids s mezinárodní účastí. V sobotním programu nebude chybět od 14 hodin módní přehlídka, po které bude následovat vyhlášení vítězných prací jednotlivých  soutěží.

a-modni-prehlidka-5a.jpg

Modní přehlídka


Třetinu z celkové plochy zaujmou obchody, nabízející široký sortiment látek, pomůcek, textilních doplňků, korálků, dekorací barev na textil a pletacích přízí. Nebude chybět bazar zbytků látek a starších odborných knih a časopisů. Návštěvníci se budou moci zúčastnit různých workshopů s renovovanými evropskými lektory. Doprovodné kurzy jsou určeny pro pokročilé i začínající amatérky. Nebudou chybět prezentace šicích a vyšívacích strojů.

Jana Bečková


Program výstavy:

Pátek 31. března 2017
12.00 – 19.00 výstava, kurzy, prodej
Sobota 1. dubna 2017
9.30 – 18.00 výstava, kurzy, prodej
Neděle 2. dubna 2017
9.30 – 16.30 výstava, kurzy, prodej

 

Vstupné :

Základní vstupné ... Kč 180
Permanentka na 3 dny ... Kč 350

Místo konání :

Wellness Hotel STEP ****
Malletova 1141, 190 00, Praha 9

www.hotelstep.cz


 

Stránky pořadatele : www.praguepatchworkmeeting.com/cs/

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Patchwork meeting 2015

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář