Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. HALOVÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA PORTLAND 2016 - Ambice českých atletů

10. 3. 2016

 

odlet2.jpg

 

 


Naši reprezentanti již vyrazili na přípravný kemp do Spojených států amerických, aby se aklimatizovali na HMS v Portlandu. Ambice a výsledek je pro každého z nich postavený na jiné úrovni a někdy může být úspěchem již samotná nominace. Český výprava měla štěstí a dva naše atlety bez splněného limitu IAAF pozvala a to Radka Jušku a Romanu Maláčovou. Oba však jsou vysoko na žebříčku výkonosti a tuto nominaci si zasloužily svými výkony. Tak výprava čítá 10 českých atletů. Ze zdravotních důvodů nebude startovat Jiřína Ptáčníková.

Musíme si ještě uvědomit velké ztráty naší reprezentace a to bud z důvodu zranění nebo přípravy na LOH v Riu 2016. Petr Svoboda zranění, Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová a Michaela Hrubá vynechávají HMS 2016 v Portlandu.


 

ambice.jpg

 


A nyní se budeme věnovat každé disciplíně, kde máme účast jednotlivě. A první je běžec a obhájce titulu z roku 2014 Pavel Maslák . V letošní sezoně je svým časem až na 11. místě světových tabulek, ale jeho schopnost boje ve specifických podmínkách běhu na 400m metrů v hale jej řadí opět mezi kandidáty na medaili. Ale musíme počítat se silnou konkurencí.

Další dva naši běžci se představí na 1 500 metrů a to Kriistina Mäki a Jakub Holuša. Oba se pohybují za druhou desítkou v tabulkách a bude záležet jen na nich, jak se dokáží vypořádat s rozběhy. Pro Kriistinu by byl postup do finále jistě velkým úspěchem, ale již samotná nominace byla velkým překvapením. Vždyť loni a předloni běhala tratě podstatně delší a řadila se mezi vytrvalce. Přechod na střední tratě pro tuto halovou sezonu byl překvapivý a úspěšný. Jakub Holuša loni svým famózním finišem ohromil pražské publikum a získal zlatou medaili na HME 2015. Na světovém šampionátu je však na této trati o moc větší konkurence, přesto věříme ve finálové umístění.


 

maki-hlava.jpg

Kriistina Mäki , foto : ROHI


A dostáváme se k technickým disciplínám, v tyčce máme čtyři účastníky a to v obou kategoriích po dvou. Zde je závod rovnou finále a tak může překvapit každý z nich. V dálce a kouli máme vždy po jednom z aktérů a víceboje jsme obsadili také po jednom účastníkovi.


Jiřina Ptáčníková se po osobních problémech opět vrátila ke své dřívější formě a dnes figuruje na 11. místě tabulek s velkou závodnickou zkušeností. Je otázkou jakou momentální formu si do Portlandu přiveze. Ze zdravotních důvodů nebude startovat


To v případě Romany Maláčové je trochu jiné, po výměně trenéra si letos zlepšila osobní rekord a je na velkém vzestupu formy. U ní však hraje roli menší zkušenost z velkých závodů. Na druhé straně bez kvalifikace může všechny překvapit a já sám jí tipuji na velmi dobrý výsledek.

U mužů obhajuje Jan Kudlička bronzovou medaili z roku 2014 a opět vidíme velký výkonnostní progres a kulminaci formy k mistrovství. Limit splnil na poslední možnou chvíli a to na MČR v Ostravě. A tak ani tabulková pozice nemusí rozhodovat o medailích. A Michal Balner má velkou výhodu, že závod je rovnou finále, jelikož měl někdy problém překročit brány kvalifikace. Zde vidím jeho velkou možnost na úspěch. Je otázkou, s jakou formou do Portlandu přijede, jelikož na posledních závodech nezářil.


 

kudlicka.jpg

Jan Kudlička - MČR Ostrava , Foto : Cysnews.cz

 


Radek Juška byl také pozván IAAF a tak v den svých narozenin 8. 3. mohl slavit dvojnásobně. Jeho výkonost se letos ustálila na osmi metrech a tak je možné, že v nejdůležitějším závodě halové sezony mu to tzv. ulétne. To se u dálkařů stává, jelikož vyrovnané výkony dávají předpoklad na vynikající a výjimečný skok. A další faktorem je Radkova velká bojovnost a závodnický duch. Loni vybojoval stříbro na HME 2015 v Praze a na ME U23 v Tallinnu 2015.


 

cestiatleti.jpg

 

 A zbývá nám koulař Tomáš Staněk, jež letos prokazuje vynikající formu a je vysoko ve světových tabulkách a to na pátém místě. Dalo by se napsat kandidát na medaili, ale u jeho osoby je zatím nezkušenost s takto velkými závody a pak tréma. Což bohužel ukázal loni na HME 2015 v Praze. Zase musíme vzít v potaz, že v Portlandu mu jistě nebude fandit celá hala a bude se moci soustředit sám na sebe, tak jak to nejlépe umí.

Posledními jsou vícebojaři Kateřina Cachová a Adam Sebastián Helcelet . Kateřina si vybojovala nominaci také na 60 metrů překážek, leč nelze obě disciplíny skloubit, tak půjde jen pětiboj. U vícebojů je složitější odhadovat formu a výsledek. Stačí malé zaváhání v jedné disciplíně a je po ambicích na dobré umístění. Oba dva prokazují velmi dobré výkony i v individuálních disciplínách a to jak převáděli na závodech. A pro českého diváka je dobré, že uvidí v hale naše závodníky po celý šampionát, jelikož víceboje jsou po dva dny.

A my budeme držet palce všem našim atletů.


casak.jpg

vysledky.jpg cestiatleti.jpg
tvprenos.jpg citypout.jpg ambice.jpg
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář