Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jezdecký festival v Lysé nad Labem 2017

26. 3. 2017

Booking.com

 

Milovníci koní a jezdeckých disciplín si přišli na své na Jezdeckém festivalu na výstavišti v Lysé nad Labem - v hale C. Těžko bychom hledali jinou jezdeckou akci, která nabízí tak rozmanitou skladbu soutěží. A zaplněné tribuny svědčí o tom, že festival dokáže zaujmout širokou veřejnost. Letošní ročník  navíc přinesl spojení jezdeckého sportu s  uměním. V hale C mohli návštěvníci v improvizovaném výstavním prostoru obdivovat obrazy koní od RNDr. Heleny Grocholové.

Součástí festivalu je i veletrh jezdeckých potřeb pod názvem Jaro s koňmi ve výstavních halách A1, A2 a B. Protože důležitou součástí jezdeckého sportu je i bezpečnost jezdců, zaujala prezentace airbagů  kdy přímo v kolbišti proběhla ukázka, jak takový airbag funguje.


ctyrsprezi-venku-2--1-.jpg


Středeční program byl věnován pony skokovým soutěžím, skokové soutěži Malý-Velký jezdec a skokovým soutěžím velkých koní. Ve čtvrtek následovaly skokové soutěže – finále zimního Jezdeckého poháru a soutěž ve všestrannosti. V pátek pokračovaly skokové soutěže a skoková soutěž GRAND PRIX Czech Equestrian Teamu. Závěr pátečního programu patřil soutěži pro jezdce do 14 let na ponících Pony-games. Pony-games mají své kořeny ve Velké Británii, kde vznikly v 50. letech minulého století. Tato disciplína se na Jezdeckém festivalu v Lysé nad Labem představila v roce 2016. Letos přijal pozvání tým z Rakouska složený z jezdců ze stáje Ponyhof Daneder, kde se této disciplíně věnují již od roku 2011. V řadách tohoto týmu jsou i jezdci,  zařazeni  do širšího rakouského výběru pro letošní evropský šampionát, který se bude konat v Anglii. Proti rakouským jezdcům zápolili čeští finalisté loňského ročníku seriálu Pony Games Cup. Tento seriál turnajů vznikl v roce 2016 za podpory České jezdecké federace. Družstva z různých koutů republiky soutěžila o body do žebříčku, aby se setkala při finálovém klání. Letošní ročník  Pony Games Cupu nabídne celkem osm kol. Seriál bude zahájen 1. dubna v Brně. Při pátečních soutěžích diváci na tribunách nadšeně povzbuzovali český tým v jedenácti soutěžních disciplínách, kdy bylo úkolem například sbírat míčky či nářadí a umístit je do určeného prostoru, seskočit z poníka a přeskákat po „kamenech“. Náročným úkolem byla jízda ve dvojici kdy oba jezdci drží v ruce jeden konec krátkého provazu a spojení nesmí být přerušeno, popularitu si získala disciplína zvaná Malý prezident, ve které měli jezdci za úkol, posbírat písmena a sestavit z nich nápis navlečením jednotlivých písmen ve správném pořadí na kolík a další soutěžní klání připomínalo rytířské turnaje, kdy jezdec s malým kopím na které měl navléci kroužky a dovézt je na určené místo. Úkoly plnilo celé družstvo a poslední jezdec týmu byl označen páskou na přilbě. Tým, který splní úkoly v nejkratším čase vítězí. 


vozatajske-souteze-1--1-.jpg


Sobotní program zahajovaly drezurní soutěže. Je to přehlídka elegance v sedle při předvádění drezurních sestav v kroku, klusu i cvalu. Zařazeny byly také volné úlohy označované jako kür, kdy je vystoupení jezdce na koni doprovázeno hudbou.  Na závěr měli diváci možnost se setkat s reprezentantkou v paradrezuře Anastasjou Vištalovou, která se jako první Češka dokázala kvalifikovat na paralympijské hry v Riu de Janeiro, kde obsadila 16. místo. Při rozhovoru s moderátorem festivalu Alešem Suchánkem tato sympatická a skromná jezdkyně vyprávěla o nezapomenutelné atmosféře v Riu i o nejbližších plánech.

Odpoledne mohli diváci obdivovat výkony ve voltižních soutěžích jednotlivců i skupin. Svým bouřlivým potleskem oceňovali jak jezdce-voltižéry tak i lonžery. Ve večerním show byla na programu skoková soutěž MINI-MAXI, jezdecká ukázka JUMP and DRIVE, vystoupení minikoní, drezura na hudbu, voltižní exhibice, vystoupení jízdní policie a na závěr čtyřspřeží z hřebčína v Kladrubech nad Labem přilákalo k nedělnímu programu, kdy proběhnou vozatajské soutěže – dvojspřeží, dvojspřeží pony, jednospřeží a čtyřspřeží.

 

Booking.com

foto a text : Jana Bečková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář