Jdi na obsah Jdi na menu
 


OH RIO 2016 - Ambice českých atletů

10. 8. 2016

Opět můžeme rozdělit naše atlety do tří skupin a to ty s ambicemi na olympijské medaile, poté střední proud což jsou atleti, kteří mohou překvapit či potvrdit svou letitou stabilní výkonost a v poslední skupině kvalifikované atlety, pro které splnění limitu bylo vrcholem sezony. Naše atletická reprezentace čítá dvacet šest závodníků, kde nejvíce nadějí vkládáme do Barbory Špotákové, dvojnásobné olympijské vítězce. Její forma před OH roste a na posledních kontrolních závodech toto potvrdila. Navíc jí patří první místo světových tabulek. Hned za ni můžeme zařadit, podle současné formy, Jakuba Vadlejcha, ale on zatím na velkých závodech svou formu nepotvrdil. Jenže před pár dny vyhrál Diamantovou ligu a v Amsterdamu se probojoval do finále, čímž potvrdil i psychickou formu ve velkých závodech.V tabulkách mu patří šesté místo. Jan Kudlička je dalším mužem, který může přivést z Ria medaili. Po letech zdolal český rekord a získal stříbrnou medaili na ME 2016 v Amsterdamu. Je jasné , že pátý muž světových tabulek má ambice na medailové umístění .Vitězslav Veselý další medailista z ME 2016 v Amsterdamu je jistě velkou naší nadějí na vynikající umístění .


 

spotakova.jpg

vadlejch.jpg

vesely.jpg

kudlicka.jpg


To byli atleti do desátého místa v tabulkách a s prokazatelnou formou před největším atletickým závodem letošního roku. Nyní se dostáváme k druhému sledu, ale nejméně kvalitnímu, leč s ohledem na tabulkové umístění s menší ambicí na získání cenného kovu. Je však důležité si uvědomit, že samotné olympijské hry mohou a také působí na spoustu soupeřů a tak je třeba brát v ohled i závodníkovu psychickou odolnost. Zde si dovolím vyzdvihnout dálkaře Radka Jušku, který dokazuje, že se stal velkým a zkušeným skokanem. Naposledy potvrdil na ME 2016 v Amsterdamu svým čtvrtým místem. Navíc skok do dálky je specifická disciplína kde výkon kolem osmi metrů již může brát medaili. A samozřejmě Zuzanu Hejnovou, dvojnásobnou mistrní světa a bronzovou medailistku z OH 2012, bereme jako možnou medailistku .Její forma je velkou otázkou, jelikož vynechala ME 2016 a svou trať 400 metrů překážek letos běžela jen jednou. Necháme se mile překvapit. Mílař Jakub Holuša, který svou velkou formu neukrotil a byl na ME 2016 diskvalifikován, by mohl zde překvapit. Jeho vysoké tabulkové umístění a bojovnost jej jistě do finále dostane pak už je otázkou, jak rychle se poběží.


 

atleti.jpg

 

Nyní se dostáváme k onomu středu našich stabilních nebo mladých nadějných atletů, kteří nás mohou překvapit. Na prvním místě musím jmenovat bronzového medailistu z OH 2004 v Aténách Jaroslava Bábu. Léta si udržuje stabilní formu a na velkých závodech vždy umí zabojovat, bohužel věk se nedá zastavit a letošní maximum není u Jaroslava vysoko. Jenže umění načasování formy a zkušenosti nás mohou překvapit. Všichni atleti z této skupiny se pohybují v neredukovaných světových tabulkách pod desátým místem a tak je třeba bojovného srdce a odhodlání k zisku medaile či finálové umístění. Proto i Pavel Maslák , stříbrný z ME 2016 a halový mistr světa, bude muset bojovat již od rozběhů o co nejlepší umístění. Zde také musíme vidět, že pokud musí závodník běžet na maximum od prvních kol dané disciplíny je jasné, že na případné finále mu nezbyde tolik sil jako lepším soupeřům. U Pavla bude úspěch postup do semifinále a finále by se rovnalo medailovému umístění. Denisa Rosolová je z dalších zkušených a medailemi ověnčených závodníků, kteří budou bojovat o co největší úspěch. Stejně tak Jiřina Ptáčníková, která zná jaké je to být na stupních vítězů, bude jistě bojovat o co nejlepší pozice. Bude to mít moc těžké, jelikož letošní konkurence skáče hodně vysoko.

 

casakoh.jpg

Z dalších nominovaných se dostáváme do skupiny bojující o finálové umístění či postupy z kvalifikačních skupin. Nemohu a ani nechci bez znalosti současné formy hodnotit, zda mají na to postoupit či dokonce překvapit a vybojovat medaili, jen podle tabulek a dřívějších výsledků dělám odhad možného umístění.

Velice silné je zastoupení ve vícebojích a to čtyřmi závodníky po dvou z mužské a ženské kategorie.  Stříbrný medailista z ME 2016 v Amsterdamu Adam Sebastián Helcelet a juniorský mistr světa z roku 2014 Jiří Sýkora se představí v desetiboji a Kateřina CachováEliškou Klučinovou v sedmiboji. Uvidíme tak po dobu čtyř dní vždy naše zástupce na ploše atletického stadionu. Umístění v tabulkách začíná v druhé desítce a končí ve třetí. Ale víceboje jsou o překvapení a daném závodě. Tedy uvidíme jak naši vícebojaři skončí.

 

cachova.jpg

klucinova.jpg

helcelet.jpg

sykora1.jpg

 

Pak zde máme mladé a nadějné atletky výškařku Michaelu Hrubou, která je čerstvá mistrně světa juniorů, dále Anežku Drahotovou v chůzi a v neposlední řadě Kateřinu Šafránkovou v kladivu. Všechny mají velkou budoucnost a ambice na vysoké finálové umístění. Jejich talent bude ještě jistě v dalších letech zhodnocen.

 

Romana Maláčová se letos výrazně zlepšila a to jí zajistilo nominaci i splnění limitu na OH a Petr Svoboda také po letitém zranění se nominoval na tyto hry. Lukáš Gdula v chůzi a Eva Vrabcová Nývltová v maratonu budou bojovat o důstojné umístění ve startovním poli.

 

Náhledy fotografií ze složky OH RIO 2016

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář