Jdi na obsah Jdi na menu
 


LÁZNĚ SLATINICE LETOS SLAVÍ 490. VÝROČÍ OD JEJICH ZALOŽENÍ

8. 12. 2016

 

Historie nejstarších léčebných lázní na Moravě a jedněch z prvních lázní na území dnešní České republiky vůbec sahá do 16. století. Rok 1526 byl rokem jejich vzniku a letos oslavují 490. výročí od jejich založení. Lázně Slatinice využívají jako přírodní léčivý zdroj sirné prameny v kombinaci s odbornou lékařskou péčí a rehabilitací. Obec Slatinice se svými 1500 obyvateli se nachází v úžasně klidné, rovinaté krajině regionu Hané v Olomouckém kraji, které dominuje magický, mírně zvlněný masiv Kosíř, a je téměř stejně vzdálená jak od Olomouce, tak od Prostějova.

Historie

Již od prvních hostů se začaly lázně pomalu rozvíjet. V roce 1714 bylo v provozu 7 pokojů, růst byl pomalý, často omezený mokrou bahnitou půdou a mnohdy i frenetickými stavebními aktivitami rodu Lichtenštejnů. Po letech virtuální nečinnosti za komunistického režimu, byly lázně konečně zaregistrovány jako nestátní majetek záhy po sametové revoluci. Sloužily jak pro léčebné pobyty pacientů tak jako denní stacionář, přičemž zároveň nabízely celou řadu léčebných procedur. Celý objekt v roce 2000 koupil Jiří Vybíral se svými syny. V roce 2009 zde byl založen Odborný léčebný ústav a kapacita lázní se zvýšila ze 30 na 40 lůžek. Další rozvoj přišel krok za krokem rekonstrukcemi termálních pavilonů Mánes, Hanačka a Balnea - posledně jmenovaná rezidence je v kategoriích *** i ****. V roce 2014 byl v pavilonu Balnea otevřen moderní plavecký bazén a restaurační zařízení, které dnes slouží jako hlavní jídelna pro hosty a pacienty.

lazneslatinice.jpg


Současnost


Moderní Saunový svět (World of Sauna) přišel na scénu v roce 2015 jako termo-sauna a soukromé lázně, zatímco galerie věnovaná českému malíři Zdeňku Burianovi vystavující velkou část děl tohoto slavného ilustrátora, byla otevřena rovněž ve stejném roce.  Penzion Majorka se svými 33 lůžky a pekárnou, která slouží jako ideální místo pro soukromé firemní nebo rodinné akce a svatby, je zrekonstruovaný secesní dům se stájemi a elegantním VIP apartmánem ve stylu První republiky, který se nachází v patře. Dále je v areálu také situováno  rozsáhlé konferenční zázemí. V penzionu Majorka se podává snídaně formou bufetu, avšak žádné lázeňské procedury se zde nekonají. Ty jsou k dispozici v lázeňském domě, který se nachází v blízkosti hlavního zdroje sirných lázní a rezidence Balnea, kde je hlavní lázeňská restaurace. V květnu letošního roku byly lázně Slatinice jako první lázně v České republice úspěšné v získání souhlasu k akreditaci.

 

V celém lázeňském komplexu jsou nyní k dispozici čtyři lázeňské domy, z nichž LD Morava - poprvé zmiňován v roce 1714 - stojí v hlavním historickém centru lázní. Tento dům má nyní vlastní restauraci a nabízí širokou škálu procedur, stejně jako konferenční prostory a sirné lázně. Léčí se zde celá řada různých onemocnění a nabízené procedury jsou k dispozici v podobě hydroterapie, kompresových obkladů, zábalů, oxygenoterapie, lymfodrenáží, tapingu, akupunktury apod. Navíc je možné v sirných lázních využívat i klasických a exotických procedur, jako například thajské či ayurvedské masáže.


Klienti lázní jsou převážně z České republiky, což lze hlavně přičíst k relativně větší vzdálenosti Slatinic od státních hranic. Jak je obvyklým případem v této zemi, většina pacientů sem přichází na léčebný pobyt prostřednictvím zdravotních pojišťoven, ačkoli někteří přijíždějí i soukromě. Avšak pojišťovny jsou v poslední době stále přísnější vůči mnohým klientům, kteří se tradičně chodili „léčit“ po dobu několika týdnů ročně a využívali rehabilitačních procedur a veselého společenského života, často ve skupinách. Nicméně tím, že se lázně Slatinice specializují na určité závažné choroby pohybového ústrojí, vedení pevně doufá, že pojišťovny budou i nadále doporučovat pacienty se specifickými problémy do zařízení jakým je toto.

 


 

 

Mezi speciální procedury patří počítačová kineziologie (Cok = Computerised Kinesiology). Co je to? Jedná se o systém, ve kterém počítač monitoruje pohyb a diagnostikuje jakoukoli pohybovou poruchu ve funkci těla takovým způsobem, jež rentgenové paprsky zachytit nemohou. Dlouhé víkendy této léčby mohou být doporučeny pro pacienty s akutními nebo chronickými problémy pohybového ústrojí, bolestmi zad a bolestmi kloubů, včetně akutního lumbaga, artritidy, astmatu, oslabené imunity, respiračními nebo gynekologickými potížemi nebo prostě jen pro špatné držení těla a podobně.

lazne-slatinice.jpg

Odborný léčebný ústav Slatinice se rovněž specializuje na léčbu a péči o pacienty po transplantacích a po kardiochirurgii a dále těch, kteří trpí poruchami kůže, onkologickým onemocněním, nervovými poruchami, zatímco lázně se rovněž zaměřují na rehabilitační procedury po úrazech, což jsou záležitosti, které mohou být často velmi složité pro léčbu, a to zejména v případech srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody.

Lázně Slatinice mohou pojmout najednou více než 6000 pacientů a nabízejí více než 100 procedur.  Hlavním důvodem proč vznikly lázně právě tady, je samozřejmě voda. Ta je velmi pitelná, dokonce i s její pronikavou sirnou vůní a chutí, což je obzvlášť prospěšné pro trávicí ústrojí.

 

Mimo léčebné kúry a rehabilitační procedury nesmíme zapomenout na mnoho dalších zajímavostí, které stojí za návštěvu v této atraktivní části Hané. Kromě již zmíněné umělecké galerie věnované dílu Zdeňka Buriana, se zde nachází muzeum aut-veteránů. V měsíci březnu, kdy se oficiálně zahajuje lázeňská sezóna, obcí kráčí průvod s historickým kočárem v čele. V nedaleké obci Čechy pod Kosířem je zámek s nádherným parkem a zahradami na ploše 21,5 hektarů, který byl kdysi ve vlastnictví portugalské šlechtické rodiny, což je v tomto kraji vzácností. Tento zámek okouzlil českého malíře Josefa Mánesa natolik, že jej pravidelně v 19. století navštěvoval. V jeho areálu se nachází i muzeum věnované filmové tvorbě Jana a Zdeňka Svěrákových, soukromá sbírka historických kočárů a hasičské muzeum. Na vrcholu Velkého Kosíře, kterému místní obyvatelé humorně říkají Mont Blanc na Hané, jenž je součástí přírodního parku stejného jména, stojí vyhlídková rozhledna, z níž lze za příznivého počasí zahlédnout Praděd.

muzeum-kocaru.jpg

 


Podtrženo, sečteno:  Lázně Slatinice, ležící v malebném koutku naší země, jsou akreditované lázně rodinného typu, kde je každému pacientovi věnována individuální péče a které nabízejí kromě celé řady procedur a různých způsobů léčby také pobyty, jak víkendové tak dlouhodobé, se zaměřením na společenské události, sport, outdoorové aktivity, gastronomii a kulturu.

Stránky lázní - www.lazneslatinice.cz

 

Text a foto:  John L. Baker

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář